Ashin vahvin Unova Pokemon

Bulbasaur3

Mikä on teidän mielestänne tällä hetkellä Ashin vahvin Unova Pokemon (Pikachua ei oteta lukuun)?

Omasta mielestäni vahvin on tällä hetkellä Pignite, koska se on voittanut monia voimakkaita Pokemoneja, kuten Lenoran Herdierin, Suwaman Emboarin ja Heatmorin, Brycenin Cryoqonalin ja Roxien Scolipeden.

11

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PT

      Tällä hetkellä Ashin voimakkain pokemon Unovasta on minunkin mielestäni ehdottomasti Pignite. Heti kehittymisen jälkeen se kukisti Emboarin ja Heatmorin, kuten sanoit. Fire Pledge teki todella paljon vahinkoa, vaikka molemmat vastustajat olivat tulityyppejä. Jos Pignite kehittyy vielä Emboariksi, siitä voi hyvinkin tulla yksi Ashin vahvimmista pokemoneista, kun tarkasteluun otetaan mukaan myös kaikki aikaisemmin pyydystetyt yksilöt.

      Noille viimeisimmille saliotteluille sen sijaan en anna niin hirveän suurta arvoa. Pignitella oli kuitenkin molemmilla kerroilla tyypin tuoma ylivoima. En kuitenkaan pidä niitä mitenkään merkityksettöminä.

      Tepig (nykyisin Pignite) kulkee samaa polkua kuin Charmander ja Chimchar aikanaan:
      - alk. p. kouluttaja hylkää
      - liittyy Ashin tiimiin
      - aluksi ei mikään erityisen vahva
      - myöhemmin osoittaa uskomatonta voimakkuutta
      Jotkut ovat valittaneet tämän saman kaavan toistuvan liian usein, mutta itse olen eri mieltä. Tällainen juoni on mielestäni todella hyvä ja kiinnostava, eikä minua haittaa yhtään, vaikka se toistuukin. Jokainen tapaus on kuitenkin aina vähän erilainen.

      Pigniten jälkeen Ashin vahvimpia pokemoneja (Unovasta) taas ovat mielestäni Krokorok (pian Krookodile!) ja Snivy. Krokorok oli hieno lisäys Ashin tiimiin. Se onnistuikin voittamaan jopa Brycenin Bearticin. Lisäksi se taisteli miltei tasavahvana Pikachun rinnalla Seismitoadia ja Scolipedea vastaan. Snivy taas on pystynyt monesti pistämään kunnolla kampoihin jopa tulityypeille. Esimerkiksi raivostuneen Simisearin hyökätessä (BW025) Snivy oli mahtava. Tuossa jaksossa se onnistui mm. torjumaan hienosti voimakkaan Flamethrower Leaf Bladellaan. Lisäksi Snivyn liikesarjaan kuuluu Leaf Storm, joka on yksi voimakkaimmista ruohotyypin liikkeistä.

      • Kakkutaikina

        Oikeastaan Charmander ei ollut alussa mun mielestä niin heikko, kuten Chimchar ja Tepig olivat, vaan varsin vahva pokemon heti alusta alkaen. Siksi näistä kolmesta mun mielestä Charizard on vahvin. Mutta miksi kaikki unohtaa aina tästä joukosta CYNDAQUILIN, vaikkei sillä ole samaa tarinaa, se on kehittynyt musta ihan hirveesti. Se toi Ashille voiton tosi monessa saliottelussa ja voitti Pikachun monta kertaa.


    • Bulbasaur3

      Jep. Uskon kyllä että Pignite tulee kehittymään Emboariksi.

      Niin se on totta mutta ainakin Roxien Scolipeden voittamisen arvoa lisää se, että Ash tarvitsi 6 Pokemonia voittaakseen Roxien 3 ja Pignite voitti Scolipeden ilman että Scolipede oli kärsinyt ennen sitä yhtään vahinkoa.

      Samaa mieltä.

      Minustakin Krokorok on yksi Ashin vahvimmista Unovan Pokemoneista ja sehän tulee pian kehittymään ja voittamaan Iriksen Dragoniten.
      Minusta myös Leavanny on yksi Ashin vahvimmista Unovan Pokemoneista. Se voitti Burghin Dwebblen ja Whirlipeden, Roxien Koffingin ja tulee voittamaan jonkin Pokemon tulevan turnauksen ekassa erässä.

      • PT

        "Ash tarvitsi 6 Pokemonia voittaakseen Roxien 3 ja Pignite voitti Scolipeden ilman että Scolipede oli kärsinyt ennen sitä yhtään vahinkoa"
        Hyvä näkökulma. Olihan se toki ihan mukava voitto. Pigniten ensimmäisen ottelun huikea lopputulos vain tuppaa ainakin itselläni jättämään melkein kaikki muut varjoonsa. Toisaalta Pignite oli varmasti paljon motivoituneempi voittamaan Suwaman kuin Brycenin tai Roxien, minkä takia se onnistui käyttämään kaiken sen hetkisen potentiaalinsa. Näin ei kuitenkaan ollut noissa saliotteluissa, mutta silti voitot tulivat tyylikkäästi.

        Palpitoad on myös aika voimakas. Sen Hydro Pump on tosi kova. Toivottavasti siitä tulee vielä Seismitoad.


    • Ashin vahvimmat unovan pokemonit on Pignite, Krockoroc ja Rogenrolan seuraava kehitysmuoto. Nimeä en muista.

      Mua ei toisaalta haittaa yhtään vaikka sama kaava toistuu Pigniten kohdalla. Sillon aikoinaan Charmanderillä ja Chimcharilla.

      • ...........

        Hölmö se on Boldore!


    • Bulbasaur3

      Täytyy kyllä sanoa että mielestäni Krookodile on nyt mielestäni Ashin vahvin Unova Pokemon ja Pignite saa luvan tyytyä kakkossijaan.

    • snivy

      Noo on kyllä sitä vaikea päättää mutta minun mielestani snivy on paras. Ja kuten pignite matkii infernapea, snivy matkii selvästikiin sceptilee.

      • ..........

        Varmasti Black kyurem heti kun se saa sen.


    • poks1

      Cyndaquilkin hyläs myös yks poika. se oli yks kolmannen kauden jaksoista.se poika ois halunnu sen mutta cyndaquil lähti ashin matkaan.käykää vaikka kattomassa youtubesta

    • Cyndaquil ei ollut kenenkään pokemon se oli villi pokemon. Siinä jaksossa se poika halus samasen Cyndaquilin pyydystää, kuin Ashikin. Ash sen kyl pyydysti itelleen ja se poika halus sen yhä edelleen ja ne ottelivat. Ash voitti ottelun ja sai pitää Cyndaquilin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5325
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      57
      1920
    3. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      138
      1713
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      16
      1643
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1405
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1280
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      27
      1275
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1087
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1038
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      877
    Aihe