Pahvin pureskelu?

aikku.lau

Minulla on 1,5 leikattu kollipentu. Intohimona näyttäisi olevan pahvilaatikot. Uuden tv:n laatikko jäi yön yli eteiseen. Aamulla sen reunat olivat pureskeltu pieniksi palasiksi. Samoin kävi taannoin kirpputorimyytävien laatikolle. Hän ei siis syö pahvia vaan repii palasiksi. Hampaissa ei näy maallikon silmin mitään. Ruoka maistuu ja on monipuolista.
Helpoin tapa estää on tietysti pitää laatikot poissa, mutta mitä niiden sijaan pureskeltaisiin? Ja ennen kaikkea miksi?

6

2563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täältä tulee lähetys

      Minäpä lähettelen laskuni ja ulosottokirjeeni sinne kollin iloksi. Annatko osoitteen?

    • Nenäliinat silpuksi

      Meidän kissa tykkää repiä nenäliinoja, kaippa se repiminen on kissoista vain hauskaa :)

    • H

      Meillä on myös gerbiilin geenejä omaava kissatyttö, joka rakastaa pureskella pahvilaatikoita;) ... Ei siis niitä pahveja syö, vaan nätisti ne pahvihituset sylkee siihen laatikon viereen. Muillakin kissoilla kuuleman mukaan tuollaista taipumusta ilmenee. Itse olen aina välillä kantanut kaupasta vasiten kissani iloksi uuden pahvilaatikon ja höystänyt sen kissanmintulla, siinä voi sitten kissakavereiden kanssa leikkiä ja yön pimeinä tunteina silputa laatikon maan tasalle! Miksi mukava ajanviete pitäisi kieltää?!
      Voithan kokeilla antaa kissallesi jotakin erilaista pureskeltavaa, kuivattua kalaa tai lihaa esimerkiksi on eläinkaupoissa ja suuremmissa marketeissa tarjolla.

    • Meidän kissat tykkää jyrsiä muovia ja nuolla seiniä :)

    • Fiksaatioitunut

      vaihtoehdoksi kanansiipiä ja kauloja, tosin ei välttämättä auta fiksaatioon

      • purtavaa

        Voi kokeilla joo, mutta ehdottomasti RAAKANA. Kypsät kananluut on todella vaarallisia!!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1592
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      868
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      832
    4. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      829
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      812
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      763
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      749
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      705
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      700
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      680
    Aihe