TOSI NOLOA.
Mahtava ura takana ja dominoi änärijäitä 90-luvun puolivälistä 90-luvun loppuun ja sit kiusaksi tuli loukkaantumiset.
Vähän niinkuin Foppa niin Lindrosin ura osittain kaatui l0oukkaantumisiin.
Mahtava pelimies.
Kaikkein monipuolisin kaikista.
Tappeli kovia äijiä vastaan joutumatta häpeään ja taklasi kaikkea liikkuvaa olematta ruma taklaaja sillä useimmiten hän oli puhdas taklaaja ja isoon massansa takia moni loukkaantui, eli ei sen takia että taklaus ois ollu ruma.
Mm Lindrosin uhriksi joutui Andreas Dackell, paljon Lindrosia pienempi pelaaja joka vain väistämättä joutui uhriksi(sille ei voi mitään, ei hyppyä eikä kyynärpäätä).
Lindros osasi todella syöttää ja maalata sekä tosi isoksi ja raskaaksi mieheksi luistelu kuului miehen vahvuuksiin myös.
Taitava oli myös käsistään sekä kova tarvittaessa joka mm pieksi Odeleinin ja Daneykon ojennukseen sekä antoi isän kädestä Cale Hulselle.
Tasapelit Chris Simonia ja Derian Hatcheria vastaan on huomioitava kanssa.
Kiitos upeasta urasta ja on tosi naurettavaa kun et ole saanut paikkaa arvostettuun Hall Of Fameen.
Stanley Cupkaan ei ollut kaukana kun Lindrosin Flyres taisteli siitä yhdellä kaudella kovasti mut joutui taipumaan.
Kuitenkin Lindros voitti paljon NHL:n ulkopuolella.
Saavutuksia löytyy ja palkintoja.
TOSI NOLOA ETTEI ERIC LINDROSIA OLLA VALITTU HALL OF FAMEEN
8
119
Vastaukset
Hyvä pelaaja myönnän. Mutta ei kaikkia hyviäkään voida valita Hall of Fameen. Tarvii olla aika kova äijä jos mielii sinne.
- Ihan oikea päätös!
Itse olen NHL-kiekkoa seurannut 80-luvulta alkaen aina näihin päiviin niin en kyllä kovin paljoa jaksaisi hehkuttaa Lindrosia. Odutuksiin nähden oli jopa pettymys.
0 Stanley Cupia, uran huippuajat jäivät kovin lyhyiksi, oli altis loukkaantumisille pitkälti omasta syystään ymym.
Lopulta sai vielä mainetta siitä, kun isänsä kanssa itki sitä, että tarjottiin ehdollista jatkoa Flyerseihin, eli jättipalkka vain jos pelaa tietyn määrän otteluita suuren loukkaantumisriskin takia, muuten farmipalkka noin 1/10 osa em. tilistä.
Eli eipä ainakaan minun papereissani mitään asiaa Hall Of Fameen, ehdokkaita sinne on tarjolla paljon paremmat urat vetäneistä äijistä. - Juha82222222
oli kuiteniki lähellä Stanley Cupia huomatkaa.
Pelasi dominoiden kaukaloita 90luvun puolivälistä kohti 90luv8un loppua ja noi loukkaantumiset vaivasi häntä ja veivät parhaan terän pois myöhemmin.
Ei pidä katsoa koko uraa kun valitsee pelaajaa Hall Of Fameen vaan pitää ottaa huomioon muutkin seikat.
Lindros oli maaginen pelaaja parhaina vuosinaan.
Lindrosin ura kun kärsi loukkaantumisista niin paljoa ja se pitää huomioida tehdessä valintaa Hall Of Fameen.
Peter Forsberg on myös Hall Of Fame materiaalia ehdottomasti!!
vaikka hänkin kärsi loukkaantumisista eikä saanut pelejä alleen niin paljon kuin monet muut tähdet.
Siis ei se kokonaispelien määrä vaan laatu ja hyvyys jossa Lindros mm oli erinomainen sekä Forsberg myös.
Jopa Saku Koivu huikeana joukkuepelaajana ansaitsisi Hall Of Fameen pääsyn kun lopettaa sillä kukaan pelaaja ei ole merkinnyt Montrealille niin paljon kuin Saku Koivu ja muutamat muut.
Saku oli esimerkillinen puolustava sentteri joka takoi uransa alussa hyvin yli piste per pinna tahtia pisteitä ja sit tuli kuvaan loukkaantumiset.
Kuitenkin urallaan 2000luvulla saalisti muutamia kertoja 70 pinnan kausia muistaakseni.
Menetti todella osan pisteistä hirmun kovalla uurastamisella puolustuksen apuna.
Montreal ei pärjäänyt Stanley Cupin jahdissa koska valitettavasti heidän puolustus oli usein melko keskitasoa vain ja jopa liigan keskitasoa heikompaa vai mitä sanotte pakeista Patrick Brisebois, Stephane Quintal, David Wilkie, Valdimir Malakhov(virhealtis joskin välillä tosi hyvä) jne mut vain Craig Rivet oli hyvä pakki tuolla MOntrealissa.Karl Dykhuis ihan hyvä, siedettävä mut senkin pelaajan parhaat vuodet oli Phillyssä.
Todella Saku Koivua parempaa työhevosta saa hakea joka teki myös pisteitä hyvin liigassa, mut kärsi vain loukkaantumisista.
Ja palataan Lindrosiin, hän oli vain HUIKEA pakkaus. - patrik roi
"sillä kukaan pelaaja ei ole merkinnyt Montrealille niin paljon kuin Saku Koivu ja muutamat muut."
Et voi olla tosissasi?- Juha82222222
kyllä ihmiset on olleet aivan HULLUNA Koivuun.
Ei ne suurimmat pisteet vaan joukkueelle pelaaminen.
Silti kuitenkin pidän Maurice Richardia Koivua isompana mut Koivu onki jo seuraavien huippujen tasolla koska Koivun hyvyyttä ei voi mitata pelkästään pisteissä vaan kokonaispanoksessa missä Koivun voittanutta ei ole juurikaan.
SAku Koivu oli vain väärään aikaan Montrealissa jolloin oli mahdoton voittaa Stanley Cup pokaali.
Toisin oli kauan sitten jolloin Montrealilla oli upea joukkue.
Koivun joukkueet ei ole koskaan olleet tarpeeksi hyviä puolustuksellisesti kuten esim viime kauden Anaheim Mighty Ducks jossa monet hyökkääjät antoi vaisun panoksen puolustuksessa ja pakisto enemmän tai vähemmän huono.
Montrealissa 90-luvulla heijän pakistolle lähinnä naureskeltiin mutta Sakulle ei koksaan naurettu vaan häntä on aina pidetty voittajatyyppinä. - patrik roi
Juha82222222 kirjoitti:
kyllä ihmiset on olleet aivan HULLUNA Koivuun.
Ei ne suurimmat pisteet vaan joukkueelle pelaaminen.
Silti kuitenkin pidän Maurice Richardia Koivua isompana mut Koivu onki jo seuraavien huippujen tasolla koska Koivun hyvyyttä ei voi mitata pelkästään pisteissä vaan kokonaispanoksessa missä Koivun voittanutta ei ole juurikaan.
SAku Koivu oli vain väärään aikaan Montrealissa jolloin oli mahdoton voittaa Stanley Cup pokaali.
Toisin oli kauan sitten jolloin Montrealilla oli upea joukkue.
Koivun joukkueet ei ole koskaan olleet tarpeeksi hyviä puolustuksellisesti kuten esim viime kauden Anaheim Mighty Ducks jossa monet hyökkääjät antoi vaisun panoksen puolustuksessa ja pakisto enemmän tai vähemmän huono.
Montrealissa 90-luvulla heijän pakistolle lähinnä naureskeltiin mutta Sakulle ei koksaan naurettu vaan häntä on aina pidetty voittajatyyppinä.Olihan Koivu tosiaan huonoon aikaan Montrealissa ja hänestä pidettiin todella paljon. Silti aika vahvasti sanottu, että Koivu ja muutamat muut. Sieltä kuitenkin löytyy 11,10,10,9,8,8...-kertaisia Cupin voittajia, sekä muutama muu.
Ps. Mighty Ducks ei ole pariin vuoteen NHL:ssä pelannut ;) - Juha8222222
patrik roi kirjoitti:
Olihan Koivu tosiaan huonoon aikaan Montrealissa ja hänestä pidettiin todella paljon. Silti aika vahvasti sanottu, että Koivu ja muutamat muut. Sieltä kuitenkin löytyy 11,10,10,9,8,8...-kertaisia Cupin voittajia, sekä muutama muu.
Ps. Mighty Ducks ei ole pariin vuoteen NHL:ssä pelannut ;)ehkä tuo väitteeni ei pidä paikkaansa... joten olin väärässä mut silti oon sitä mieltä että Koivu on ollut SUURI vaikuttaja kaikin puolin, joka sektorilla.
Olenhan myös Suomalainen joten saatan ehkä vetää hieman kotiinpäin, noh noh.
Kuitenkin takana on hieno, arvsotettu ura.
- hater
Eric Lindros oli paska pelaaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341038- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774