Liian aikaisin sosiaaliseksi koiraksi?

ihmeteltävää riittää

Minkä viikon ikäisinä tutustutatte pentunne muihin koiriin? Pentuni on nyt 8vk ja hyvin mielin ollaan käyty jo moikkailemassa koirakavereita (tutuilla, kavereilla yms)
Tiedän että koirallani ei ole rokotuksia, mutta kaikki koirat ketkä ollaan tavattu, niin heillä on kyllä rokotukset voimassa. Mielestäni koirani pitää saada
hyväluontoinen sosialistuminen. Ja tämä on myöhäistä vasta 16vkn iässä kun kaikki rokotukset on hoidettu alta pois. Onko tämäkin vähän kaksipiippuinen juttu.. taitaa olla.

Hyvin moni kaverini on kyllä vähän hämmennyksissään toimintatavastani, mutta mielestäni emon antamat ravinteet kyllä antavat tarpeeksi
vahvan immuniteetin pöpöille, kunnes on rokotusten aika. Ihmeen paljon törmää nykyään koiriin, joilla ei ole minkään laista muuta sosiaalista elämää
kuin oma perhe. Ja se on surullista.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan asiaa teet: eläimen eristäminen muusta maailmasta se vasta rääkkäystä onkin ja suoranaista ongelmien varta vasten hankkimista.

      Oman hauvelini lääkäri suositteli naapuruston tuttujen, hoidettujen koirien tapaamista ja pennun sosiaalistamisen aloittamista samointein, tai ainakin ensimmäisestä rokotuksesta lähtien. Tuttavalle eläinlääkäri oli suositellut samaa; emon antama suoja kestää noin kolme kuukautta ja siihen mennessä pennun oma vastustuskyky on alkanut kehittyä. Ei kukaan kuitenkaan suosittele viemään pentua koirapuistoon, koulutuskentille tms missä viikossa käyvät kymmenet ja sadat koirat.

      Valitettavaa että kovin monet elävät ikivanhojen tapojen ja uskomusten mukaan, esim. ei vanha koira opi uusia temppuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4896
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3476
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      7
      2709
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      37
      1752
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1680
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe