Paras tietokonekauppa?

Siis paras skandinaavialainen tietokonekauppa.
193741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Makuasia, sanoi koira kun persettään nuoli.

Äänestä

riippuu täysin siitä mitä haluat ostaa.

Äänestä

No esim halpoja peliläppäreitä.

Äänestä

Paras tietokonekauppa on sellainen, josta saa aitoa palvelua ihan oikeilta ihmisiltä. Myös maksettujen ostosten jälkeen.

Äänestä

Tarkoitan tässä siis nettikauppaa.

Äänestä

hinnan ja laadun suhdetta pidetään hyvinä näissä:
Gigantti, MustaPörssi, Verkkokauppa.com, Jimm's

Äänestä

Hinnoissa ei välttämättä ole suurta eroa, mutta pidän kannettavatietokone.fi:stä sen hyvien kotisivujen takia, eli sieltä on helppo etsiä juuri sellaista läppäriä mitä haluaa (esim. järjestäen tietyn hintaluokan läppärit 3D-tehon mukaan, jne.), ja löytyy jopa keskustelualue kysymyksille.

Mutta hinnoissa en ole huomannut suurta eroa, varsin usein hinnat ovat samat useissa eri liikkeissä, ainakin hittituotteissa. Joskus esim. edellämainitussa paikassa on hyvät hinnat, joskus löydän jonkun halvemmalla muualta.

Äänestä

Hintalähtökohdaksi kun tsekkaa nämä niin ei ole ihan pihalla:
Gigantti, Musta Pörssi, Verkkokauppa.com, Jimm's

Äänestä

Onko hinta tärkein kriteeri kokonaisuudessa?

Merkitseekö palvelu mitään, tai kuinka hanakasti esim. takuita hoidetaan?

Onnistuuko tietojen siirto vanhasta koneesta uudelle? Sähköpostit tai vaikkapa maatalousohjelmien siirto tietokantoineen?

Tai kun kone tilttaa, saako samasta kaupasta apua?

Veikkaan, että ei ihan joka Gigantilla tai Expertillä onnistu.

Onko liikkeen tekemä käyttöönottoasennus 5 krt OK:n painaminen, vai useita tunteja kestävä operaatio, jossa ajetaan kaikki Microsoftin päivitykset, javat, flashit yms. Silverlightit kuntoon? Tai räätälöidään ohjelmisto asiakkaan toiveiden mukaiseksi.

Noh, suurin osa tätä palstaa lukevista taitaa olla kuiten omatoimista sakkia ja selviytyy koneen hankinnan jälkeen ihan ite.

Äänestä

Makuasia, sanoi koira kun persettään nuoli. :D

Äänestä

Tieto kuulemma lisää tuskaa mutta myös rahansäästömahdollisuuksia. Eräs ystäväni piti ihan kohtuullisena maksaa Soneralle nettiyhteyden virusturvasta jotain sataa euroa vuodessa "kun itse ei näistä laitteista mitään ymmärrä"

Äänestä

Sieltähän ne perus gigantti ja verkkokaupat tuli,hinta ei todellakaan vastaa laatua =D aika korkeet hinnat on ja pakettikoneet on yleensä "huonoja" jos et pistä 1500e kiinni.Ostakaa saksasta mielummi tai ettikää niitä edullisimpia kauppoja netistä.Ja älkää langetko googlen ekoihin mainoksiin mitkä on verkkokauppa ja gigantti.

Äänestä

Verkkokauppa.com todella hyvä ja nopea, asiallinen palvelu.

Äänestä

expert

Äänestä

Itse ostin koneen Saksasta, halvin tarpeeksi voimakas peliläppäri löytyi https://www.mysn.de/xmg

Vaikkakin "halpa peliläppäri" on vähän kuin sanoisi "kuiva sade" tai "kuuma lumi".

Äänestä

Aika hyvää tietkonekauppa tule Pietarsaressaa keskusta!
Ne ota esi. vanha vehket välillä millon päivitä kone!

http://www.iglobal.fi/

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ööö... kirjoitti:

Siis paras skandinaavialainen tietokonekauppa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu