Olen vilkuillut yhtä mainosta, jossa vilahtelee muinainen märkä uni, herkullisessa topissa.
Kuvitellaas kaikki että olisimme kolmekymppisiä, kaipaavasti väriseviä Haavanlehtisiä.
Lehtisiä, joita ei tanssilavoillakaan kukaan tule noutamaan, sen paremmin kuin kotoakaan.
Ja sit ilmestyisi, kuin Taivaasta, paikallislehteen ilmoitus:
Soita heti tähän numeroon: 6xx6ee7772, Treffitakuu!!!
Sit soittaisi nainen:
Kultamussulutunen, otamme teidät mielellämme jäseneksemme, eikä maks mittää.
Teidän pitää vain allekirjoittaa kansamme sopimus, että menette jokaiselle treffille jonka me osoitamme teille, ja kestätte treffit loppuun saakka.
Jos tulee häät, lupaamme lahjoittaa teille pienen pullon Shampanjaa.
Mies soittaa:
Kaltaisenne komistus on aina tervetullut meidän jäseneksemme, jäsenyys maksaa 300 markkaa, ja teidän pitää allekirjoittaa kanssamme sopimus jossa sitoudutte maksamaan 500 Markkaa jokaisesta treffistä, ja hyväksytte rakkaudenkuiskutukset millä kielellä hyvänsä.
Jos tulee häät, lupaamme teille Shampanjat, puoleen hintaan.
Ja jos suostutte, että saamme kuvata itsellemme mainosfilmin häistänne ja näyttää sitä Televisiossa, ei teidän tarvitse maksaa kuin Alkoholiverojen verran.
Ja tuota...jäsenmaksu on kuukausimaksu.
Kaikki yli 70V. saavat kirjoittaa myös nykytilastaan. :)
Ja jokunen, reilusti nuorempikin, vaan en laita tähän nimimerkkejä.
H.
Sunnuntaihuvitus
20
138
Vastaukset
- ei mee jakeluun
Mikä kohta aloituksessa on sitä huvitusta? Mistä nykytilasta pitää kirjoittaa, ei olla kolmikymppisiä?
minttupuu kirjoitti:
Mäen jaksanu edes lukee tota.
Minä sentään yritin.. :))
Ikinä en tuommoisiin numeroihin soita, enkä jäseneksi ala, jos järjissäni pysyn.
- henrjii
Persus sentään, onko Suomi irtautunut eurosta, ihan en ole ehtinyt seurata, kun on ollut muuta hommaa.
Henkka, katos kun me ollaan muka kolmekymppisiä, silloin oli vielä markat käytössä.
Se oli mun elämässä vuosiluku yheksäntoistasataakaheksankymmentäkolme, muistaakseni..
- selvitysmies.
Mistähä se hunski on nyt sekasin?
koti-kiusattu kirjoitti:
Huumoria ystäväni,huumoria kaikki tyyni,mestari on puhunut.
Huumoriapa hyvinkin, mitäpä muuta.
Lähtisiksää mun kans semmosille reffeille, jos me oltais nuorii ja nättei?- k/k
Anceli kirjoitti:
Huumoriapa hyvinkin, mitäpä muuta.
Lähtisiksää mun kans semmosille reffeille, jos me oltais nuorii ja nättei?En oo kattonu olik siin jotain linkkiä mut ainahan nuori ja vapaa treffeille lähtis.
Nätti en koskaan oo ollu mut punakka hanakka ja tanakka oon ollu koko ikäni. k/k kirjoitti:
En oo kattonu olik siin jotain linkkiä mut ainahan nuori ja vapaa treffeille lähtis.
Nätti en koskaan oo ollu mut punakka hanakka ja tanakka oon ollu koko ikäni.En minä nähnyt missään mitään linkkiä..
Sittenhän me oltais ihan samanlaisii.. sovittais oikein hyvin toistemme seuraan.
- k/k
Niinpä kun kaks pimeetä on porukas niin kyl siin jotain pikkunäppärää keksitään.
Vieläks siel joutsenlammel tarkenee istuskella?Ei meillä aika pitkäks kävis, se on varma juttu.
Laulua, leikkiä ja ilonpitoa..
Tarkenee siellä, kun laittaa jotain suojaa pepun alle, eikä lampeen auta mennä istuskelemaan, rannalla vaan tai sitten siinä metsän reunassa. On nimittäin tosi paljon vettä lammessa, osa pyrkii metsäänkin.- k/k
Anceli kirjoitti:
Ei meillä aika pitkäks kävis, se on varma juttu.
Laulua, leikkiä ja ilonpitoa..
Tarkenee siellä, kun laittaa jotain suojaa pepun alle, eikä lampeen auta mennä istuskelemaan, rannalla vaan tai sitten siinä metsän reunassa. On nimittäin tosi paljon vettä lammessa, osa pyrkii metsäänkin.Niinpä,kattelin just uutisia et nyt olis rantatontteja pohjanmaalla myynnis.
Olen syöny ainoostaan pari krillimakkaraa kesän aikana joten eiköhän se tapaaminen menis niis merkeis.
Hyvä ruoka tois sen paremman mielenkin esiin niin et ei me ketään haukuttaiskaan k/k kirjoitti:
Niinpä,kattelin just uutisia et nyt olis rantatontteja pohjanmaalla myynnis.
Olen syöny ainoostaan pari krillimakkaraa kesän aikana joten eiköhän se tapaaminen menis niis merkeis.
Hyvä ruoka tois sen paremman mielenkin esiin niin et ei me ketään haukuttaiskaanJuu, syötäis makkaraa ja kateltais väriseviä haavanlehtisiä.
Mun pitää vissiin lopettaa, kohta taas joku sanoo, että mä kaappasin tämän aloituksen, mutta kun tässä oli niin väljää tilaa kirjoitella... :)
Enkä mä yksinäni koskaan juttele, aina on kaveri löytynyt.- k/k
Anceli kirjoitti:
Juu, syötäis makkaraa ja kateltais väriseviä haavanlehtisiä.
Mun pitää vissiin lopettaa, kohta taas joku sanoo, että mä kaappasin tämän aloituksen, mutta kun tässä oli niin väljää tilaa kirjoitella... :)
Enkä mä yksinäni koskaan juttele, aina on kaveri löytynyt.Joo niin se enkeli on,me kun ollaan reheviä niin toi rönsyily sujuu meiltä.
k/k kirjoitti:
Joo niin se enkeli on,me kun ollaan reheviä niin toi rönsyily sujuu meiltä.
Ollan sellaisia Rönsyliljoja, rönsyillään rehevästi vähän joka suuntaan.
- joopajoo
Hunksi on aika säälittävä.
- niimpä niin
Montakohan salkkua on mennyt kun ei tuu tolkkua hänen jutuistaan,aina vaan älyttömämpään suuntaan.
Sen saa mitä tilaa. - :;:;:;*
Eipä kannattaisi nähdä noin vetisiä unia jos tuollaisia ajatuksia tulee sitten mieleen.
Rapsuttele vaan sinäkin kaikessa rauhassa Rasputiasi kylkiä.
Me taidamme elää oman mallimme mukaan ja odottaa mitä elämällä on meille itse kullekin vielä tarjolla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1946610Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065503Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2783505Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273473Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat992481Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32155Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi541927Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191926Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631790- 1011459
