Kun presidentin valtaoikeuksia on leikattu muutamien vuosien aikana tosi rajusti ja siirretty eduskunnalle ja hallitukselle, niin nyt alkaa tulokset näkyä.
Pääministerin aika ei riitä enää riitä kotimaan asioiden hoitoon, koska EU juoksuttaa.
Hallitus rouvat ja herrat tappelee ja päätöksiä ei saada aikaan.
Näkyvin on tällä hetkellä kuntauudistus eikä nuo sosiaaliasiatkaan kauaksi jää.
Pitäisiköhän meidän kutsua pressa takaisin tositoimiin noista hupihommista, jotta pääminiterille jäisi aikaa kotimaan asioile.
Eihän se minulle kuulu, mutta…….
7
126
Vastaukset
- ............
ei niinistöllä ole taitoa mata halita, antaa sen ny leikkiä vaa, ny katotaan mihin hallitus pystyy, vaikka huonolta näyttää,
TIMO SOINI pääministerin tehtäviin, se olisi suomelle parasta ! - av
Suomi on apinoiden maa ja per--- noiloiden
ich libe---- suomi kiittää koska nyt on suomi 2012. Kuulehan veli Jopel. Sinähän kirjoitat kohta kuin Soinin kannattajat.
Mauno Koivistohan sai aikaan tuon perustuslain muutoksen, jota hän itsekin katui
ihan hiljattain.
Manuhan itse halusi luopua valtaoikeuksistaan, joihin kuului mm. oikeus hajoittaa Eduskunta.
Huomaatko, Jopel, että me käymme aitoa keskustelua, ainakin keskenämme, toivottavasti muutkinTerveisiä uimahallilta.
Vanhan on hyvä harrastaa liikuntaa, sanoivat tutolla terveyskeskuksessa.
Muistan hyvin ja ymmärrän Manun syyn siihen valtaoikeuksien pienennys toiveeseen. Olihan hän joutunut vuosia taiteilemaan yhdelle miehelle kertyneiden valtaoikeuksien vaikutuspiirissä.
En varmaan ole ainoa, jonka mielestä korjausliike aiheutti toisen suuntaisen ongelman ja pressasta tuli vallaton työläinen ja pääministeristä ylityöllistetty, varsinkin, kun EU-asiat ovat vähän sekaisin.
Nyt näyttävät kotimaankin hallitoasiat vaativan kurittavaa kättä, mutta käsi on väsynyt.
Voihan väsymys tietysti olla myös vaalien luomaa varovaisuutta.
Parin viikon kuluttua totuus paljastuu.- Äänestin juuri
perusSuomalaisia oikein ILOLLA !
Jotain muutosta parempaan toivon ja rukoilen, lasteni ja lastenlasteni puolesta! Heidän on tulevaisuus Suomessa. - suuret puheet!
Hukkaan äänes heitit!
Takarivin Taaveille.- Ennen olen heittänyt
hukkaan aina, vaan nyt en. Niin uskon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131135
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89864Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18679Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat275642- 77608
- 62600
- 104584
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49523- 26522
Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet90453