Syvin alastomuus

Ei se ollu se,
kun alastomana synnyin.

Alastomuus
ei nekää hetket,
lapset omille siiville lens.

Eikä sekään
käsi rakkaan kylmeni.

Riisuttu luonto
ei,ei nekää.

Syvin alastomuus
rakkaudettomuus.

3

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mariko Vaara

      Johannes Linnankoskea:

      YHTEISKUNNAN KUOKKAVIERAITA.

      Suuri osa ihmisistä ihailee ”helppoja päiviä” ja kammoo ”raskasta” työtä.

      Moni helläsydäminen vanhin koettaa ohjata lapsensa niin helppotöiselle tulevaisuuden uralle kuin suinkin mahdollista: ”työ ei ole mitään herkkua”. Varsinkin talonpoikain ja alempisäätyisten harras halu on saada lapsistaan jotakin ”parempaa”, valmistaa heille helpommat päivät kuin isällä ja äidillä on ollut.

      Nämä helppojen päivien etsijät unohtavat, ettei työllä ole mitään eroa ja ettei mikään työ ole ”helpompaa”, jos nimittäin se vain kunnollisesti tehdään. He unohtavat, ettei ”herrain päivät” ole ollenkaan sen helpompia kuin ”talonpoikain päivät”. Helppoja ovat ainoastaan niiden päivät, jotka eivät viitsi mitään tehdä.

      Mutta ovatko ne itse asiassa helppoja ja onnellisia?

      Eivätpä suinkaan. Ihminen karkotettiin paratiisista työtä tekemään – ja ainoastaan työtä tekemällä hän jälleen löytää paratiisin. Ainoastaan ”otsamme hiessä” työskennellen me olemme onnellisia, olipa työalamme mikä tahansa.

      Moni kuvittelee yhteiskunnallisen onnellisuuden perustuvan siihen, että kaikki saavat jokseenkin saman aseman yhteiskunnassa, s.o. hyvän aseman. Mutta hän etsii mahdottomia, saavuttamattomia; yhteiskunnallisen onnellisuuden perustus on, että jokainen saa oman paikkansa yhteiskunnassa ja että hän täyttää tämän paikkansa mahdollisimman hyvin.

      Rikkaat vanhemmat sanovat usein: meillä on Jumalan kiitos sen verran varoja, ettei meidän lastemme tarvitse sitä ja sitä tehdä, niin raskastöiselle alalle antautua, he elävät korolla ja ennen kootulla omaisuudella.

      Mutta nämä hyväsydämiset ihmiset unohtavat, että kunkin ihmisen elämälle antaa merkitystä ainoastaan hänen oma työnsä, raskas ja vaivalloinen. He unohtavat, että se, joka elää vanhempiensa ja esi-isäinsä kokoamasta pääomasta, itse toimittamatta mitään virkaa tahi ammattia, hän kuluttaa ihmiskunnan pääomaa, hän ottaa mitään antamatta, hän on ihmiskunnan kuokkavieras, epäkelpo tyhjäntoimittaja.

      Meidän aikamme ilahduttava pyrkimys on omistaa sivistystä, tietoa ja taitoa. Mutta suuri osa tekee tämän, ei kehittyäkseen taitavaksi ja hyödylliseksi yhteiskunnan työmieheksi, vaan saavuttaakseen ”helpon” ja ”arvokkaan” aseman.

      Ja kun he eivät sitä asemaa heti saavuta, kun paistetut kananpojat eivät lennä suoraa päätä heidän suuhunsa, istuvat he jouten kamareissa odottaen arvonsa mukaista asemaa.

      Hekin ovat ihmiskunnan kuokkavieraita. He ottavat ihmiskunnalta sivistyksen lahjan maksamatta tästä lahjasta takaisin tunninkaan hyödyllistä työtä.

      Työ, raskas työ, otsasta hikeä pusertava työ on ihmiskunnan onnellisuuden perustus. Kaikki sen karttajat, kaikki helppojen päivien etsijät ovat ihmiskunnan kustannuksella eläviä kuokkavieraita.

      Ihmisen arvo, hänen elämänsä merkitys riippuu kokonaan siitä, mitenkä hän tämän suorittaa. Se ei riipu työn laadusta, vaan siitä tunnollisuudesta, millä kukin työ suoritetaan.

      Ei yksi työ ole ”suurta” eikä toinen ”pientä”, kaikki työt ja tehtävät ovat ”suuria”, kun teemme ne niin, kuin muuan puhuja sattuvasti sanoo, että muurari panee omantuntonsa jokaiseen tiilikiveen”.

      Johannes Linnankoski

      Vähä Katkismuksessaan Johannes Linnankoski kirjoitti Draamasta.

      1. Puhdistaa, jalostaa, vapauttaa!
      2. Ihmisen elämänarvoituksen edessä, korkeuksissa, syvyyksissä, viiltävissä ristiriidoissa, rohkeimmissa pyrkimyksissä.
      3. Näytelmä on kuva, ei pohtelua tai käsitteitä – runoelma, ei vain näytelmä.
      4. Sielunelämän, sisäisen maailman paljastus.
      5. Todellinen traagillisuus: ihminen asettuu luontoa vastaan.
      6. Pääpaino suunnitelman kokonaisuudella.
      7. Vuoropuhelu aina mieltäkiinnittävää, odottamattomia, hämmästyttäviä vulkaanisyöksyjä.
      8. Syvälle, ei leveälle!

      Tekijän suhteesta aikaan ja yleisöön hän kirjoitti:

      1. Runoilijalla koko aikakauden hermot, elää ajassaan, vaikuttaa aikaansa.
      2. Iskeä aikansa sydämeen.
      3. Ei itsensä paljastamista, vaan yhteiskuntansa tunteitten ja toiveitten.
      4. Unohtakoon itsensä! Puhtaasti inhimillistä, yleisinhimillistä.
      5. Koko yleisöä varten, ei kaunosieluja.
      6. Asia, aate, ei miellyttävyys, yleisö.
      7. Yleisön täytyy tuntea teos omakseen.
      8. Ei valittaa ajan turmelusta, vaan ruoskia.
      9. Ei sanoa kaikkea, ei selittää, vaan johtaa tahtomalleen tielle.

    • Marika Vaara


      Ote Johannes Linnakoskea. Yhteiskunnan kuokkavieraat.

      Kiitän vahvasta tulkinnasta,jonka saloissa totuuden siemen.
      Sille on paikkansa tässäki ajassa,sillä "totuus ei tulessakaa pala"


      Pakkasaamussa liisa

      • Mariko Vaara

        Tämän tästä voi toki kysyä kukin omalta kantiltaan:

        Kenen tai mikä totuus olisi ainoa ja oikea totuus?
        Ja miettiä mitä on osoittaa rakkautta.
        Ja mitä on osoittaa rakkaudettomuutta.

        Ja asettaa esimerkiksi jonkun yrityksen piin kova taloudellisten etujen tavoittelu synonyymiksi rakkaudelle. Vai kuuluisiko se asettaa synonyymiksi rakkaudettomuudelle? Mitä se antaa kaikkinensa lukijoilleen? Mitä se saa lukijoiltaan, ja heistä keinolla millä hyvänsä irti?

        Vai eikö se ole kumpaakaan? Pelkkää välinpitämättömyyttä, yhdestäkin niistä pienimmistä ?

        Ei yksi Suomi24:n Rakkausrunoille varattu sivu, jolla liikkuu tyypillisiä virtuaalimaailman hahmoja, Suomi24:n, yrityksen kaupallisuuden raadollisuutta miksikään muuta.

        Eikä sen yrityskuvaa yhtään sen jumalaisemmaksi, kirkkaammaksi, valoisammaksi tai puhtaammaksi tee.

        Ja liisakin pakkasaamussa, todistelemassa oman totuutensa oikeutta, vain yksi yritys lukemattomien yritysten joukossa.

        Runoilemisiin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2488
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2467
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2362
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2122
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1867
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1133
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      995
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      876
    Aihe