Perintälain muutos - helvetti velalliselle?

pelokas

Tuli vastaan täällä yksi perintään liittyvä keskustelu ja rupesin lueskelemaan niitä sitten enemmänkin. Suurin osa on velallisten meuhkaamista siitä miten kauheita koronkiskureita ja paholaisia perintätoimistot ovat. Jossain keskusteluissa vilahtaa maininta siitä että onneksi perintälaki on muuttumassa, eivät voi enää ottaa sellaisia kuluja. Eivätpä ole kirjoittajat – eikä lainsäätäjä – tainneet miettiä asiaa ihan loppuun asti... Aluksi ihan selvennyksenä mitä perintä on nykyään ja lopussa mietteitä siitä mitä lakimuutos aiheuttaa.


Ensinnäkin on tärkeää hahmottaa asiaan liittyvät tahot:
1. velallinen eli luoton ottanut asiakas
2. rahoittaja/palveluntarjoaja eli luoton antanut taho
3. perintätoimisto eli Intrumit, Lindorffit, Sveat jne.
4. haastemies eli käräjäoikeuden edustaja
5. ulosottomies eli valtiota edustava virkamies, joka hoitaa oikeudellisen perinnän

Ja kaikkia tahojahan yhdistä se velka. Luotto, jonka velallinen on sitoutunut luotonantaneelle taholle sen ottaessaan maksamaan, ja jonka maksamatta jättämisestä seuraa sanktioita. Maksamatta jättäminen on sopimusrike, jonka perusteella luotonanatajalla on oikeus periä velkaa itse tai perintätoimiston välityksellä.


NYKYINEN PERINTÄLAKI

Jos velka jää maksamatta, lähetetään saatavasta yleensä maksumuistutus, mistä nyt voimassa olevan lain mukaan voidaan veloittaa 5 euroa. Tuo vitonen on vakiintunut käyttöön koko Suomessa ja erittäin harva taho veloittaa maksumuistutuksesta vähemmän. Tulee kuitenkin huomioida, ettei laki velvoita ketään lähettämään maksamatta jääneestä saatavasta maksumuistutusta, vaan rahoittaja voi halutessaan siirtää saatavan suoraa perintään vaikka heti eräpäivän jälkeen. Jotkut tahot lähettävät kuitenkin jopa useammankin maksumuistutuksen ennen perintää.

Mikäli asiakas sitten jättää tuon maksumuistutuksenkin maksamatta, siirtyy asia viimeistään tässä vaiheessa perintätoimistolle (perintätoimistot lähettävät tätä nykyä usein myös maksumuistutukset toimeksiantajansa puolesta). Perintätoimisto aloittaa perinnän lähettämällä asiakkaalle maksuvaatimuksen. Maksuvaatimusten määrää ei ole rajoitettu missään laissa, mutta niille on kuitenkin asetettu kulurajat:

Perintälain 10 c §:n mukaan saman kuluttajasaatavan perinnästä velalliselta saa pääsääntöisesti vaatia perintäkuluina 21 euroa per maksuvaatimus tai yhteensä enintään 190 euroa, jos saatavan pääoma on enintään 250 euroa, ja 45 euroa per maksuvaatimus tai enintään 220 euroa, jos saatavan pääoma on yli 250 euroa. Suoraan ulosottokelpoisen saatavan (tk-maksut, päivähoitomaksut yms.) perinnästä saa vaatia 12 euroa per maksuvaatimus tai enintään 59 euroa per saatava. Pinenimmät perintätoimistot veloittavat perinnästä yleensä aina täydet kulut, suuremmat yritykset yleensä punnitsevat perintäkuluja saatavan koon ja toimeksiantajien ohjeiden mukaan.

Ehdotetut enimmäismäärät saataisiin vaikeissa perintätapauksissa yrittää. Jos saatava on esim. vuodelta 1995 ja sitä on peritty säännöllisesti tuloksetta, voidaan katsoa että kyseessä on poikkeustapaus jota kulukatto ei koske ja myös laki sallii tämän.
Perinnän aikana perintätoimisto voi sopia saataville maksusuunnitelmia mikäli heillä on siihen toimeksiantajan antamat oikeudet. Perintätoimisto on ainoastaan välikäsi, joka hoitaa perintää, eikä heillä oe minkäänlaista oikeutta antaa saataville maksuaikaa ilman toimeksiantajan lupaa. Maksusuunnitelmien tekemisestä kieltäytyminen ei siis ole perintätoimiston oma ratkaisu vaan toimeksiantajan määräys. Tottakai perintätoimisto haluaisi maksusuunnitelman tehdä kaikkiin saatavaiin, tienaisivathan he hyvät rahat maksusuunnitelmien kuluilla jos kaikkiin saatviin sellaisia tekisivät. Kuluja voidaan veloittaa esimerkiksi 5 euroa per maksuerä.

Mikäli varsinainen perintä ei tuota tulosta, siirtyy asia perintätoimeksiannon antajan, eli rahoittajan pyynnöstä joko oikeudelliseen perintään eli haasteelle tai jälkiperintään. Saatavan etenemissuunta riippuu pääsääntöisesti saatavan koosta.
Jälkiperintään jäävä saatava ei siirry perintätoimistolta eteenpäin. Se säilyy perintätoimiston listoilla ja siitä lähetetään laskuja muutaman kuukauden - 3 vuoden välein. Mikäli perintätoimiston edellisestä laskusta on kulunut yli kolme vuotta, on perintätoimisto lopettanut perinnän ja saatava on vanhentunut. Näin kuitenkin taitaa automatisoinnin myötä tapahtua harvemmin, ja kun laskuja tuon kolmen vuoden välein lähtee, ei saatava vanhene KOSKAAN. Teini-ikäisenä tilattu Aku Ankka voi siis pyöriä perintätoimistossa vielä velallisen jäädessä eläkkeellekin, jolloin myös kulut voivat olla jo suunnattomat.

41

5039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelokas

      Mikäli saatava laitetaan haasteelle, saa velallinen seuraavan yhteydenoton haastemieheltä. Haastemiehen yhteydenotosta alkaa kahdenviikon vastineaika. Mikäli velallinen suorittaa velan tämän vastineajan aikana, on perintätoimistolla vielä mahdollisuus perua haaste. Tällöin asiakas välttyy kolmevuotiselta maksuhäirö merkinnältä. Perintätoimistoilla on erilaisia käytäntöjä siinä peruvatko he haasteen vain jos asiakas maksaa saatavan kuluineen vastineajan aikana vai riittääkö heille osasuoritus jos loppusaatavasta sovitaan maksusuunnitelma. Pelkän osasuorituksen (esim. pääoman maksun) perusteella perintätoimiston ei ole koskaan haastetta pakko perua. Kokonaissuorituksen (pääoma kulut korot) suorituksen perusteella haaste on kuitenkin peruttava jos vastineaika ei ole kulunut umpeen (poikkeuksena vuokrasaatavat joita ei peruta). Haasteesta aiheutuu velalliselle huomattavia lisäkuluja, jotka kosstuvat pääsääntöisesti käräjäoikeuden veloittamista viranomainkuluista (60 euroa) ja perintätoimiston vapaasti määrittämistä haasteelle laittokuluista (voi sisältää mm. juristin veloittaman palkkion haasteen tekemisestä). Näitä kuluja ei lasketa mukaan perintäkulujen enimmäismääriin.

      Jos asiakas ei vielä tässäkään vaiheessa saatavaa maksa, antaa käräjäoikeus asiasta päätöksen, mikä velkomusasioissa tarkoittaa kolmevuotistamaksuhäirömerkintää. Mikäli asiakkaalla on jo entuudestaan merkintöjä, pitenevät merkinnät nelivuotisiksi. Tavallisissa tapauksissa saatava vanhenee 15 vuoden kuluttua annetusta päätöksestä, rikosasioissa vanhenemisaika on 20 vuotta. Kun asialle on saatu käräjäoikeuden myöntämä päätös, voidaan asia siirtää ulosottoon.

      Ulosottoviranomainen on valtion virkamies, jolla on oikeus mitata saatava suoraan velallisen palkasta ja jättää asiakkaalle ainoastaan tällä jäävä suojaosuus. Suojaosuus vaihtelee tapauskohtaisesti mm. asuinpaikan ja huollettavien lasten mukaan. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että ulosottomies ottaa yhteyttä velallisen palkanmaksajaan, jonka jälkeen osa palkasta maksetaan suoraan ulosottoon samaan tapaan kuin verot verottajalle. Ulosoton perimät kulut ovat tavallisesti huomattavasti paljon korkeammat kuin perintätoimistojen maksusuunnitelmakulut, joten asiakkaan kannalta järkevintä on sopia saatavasta perintätoimiston kanssa ennen sen siirtymistä ulosottoon jos se on mahdollista.
      Tuossa noin "lyhykäisyydessään" saatavam perinnän eteneminen tällä hetkellä. Poikkeuksia kaavassa ovat mm. sähkö- ja vuokrasaatavat.

      UUDEN PERINTÄLAIN myötä perintäprosessi tulee nopeutumaan. Tärkeää muutoksen myötä on huomioida, että perintätoimistot ovat yksityisiä, voittoa tavoittelevia yrityksiä siinä missä vaikka päivittäistavarakaupatkin. Lakiehdotus näyttää vähän siltä ettei tätä olisi huomioitu lainkaan.

      Kuluista lakiehdotuksessa on tingitty varsin paljon:
      Saatava alle 100 euroa, perintäkuluja saa vaatia 14 euroa ensimmäisestä maksuvaatimuksesta, 7 euroa toisesta jne. ja enintään 60 euroa yhtä saatavaa kohti. (Ennen siis max. 21e 21e eli 41e, tulevaisuudessa 14e 7e eli 21e)

      Saatava 100 – 1000 euroa, perintäkuluja saa vaatia 24 euroa ensimmäisestä maksuvaatimuksesta, 12 euroa toisesta jne ja enintään 90 euroa yhtä saatavaa kohti. (Ennen siis yli 250e saatavissa 45e 45e eli 90e, tulevaisuudessa 24e 12e eli 36 euroa)

      Saatava yli 1000 euroa, perintäkuluja saa vaatia 50 euroa ensimmäisestä maksuvaatimuksesta, 25 euroa toisesta jne. ja enintään 160 euroa yhtä saatavaa kohti. (Ennen 45e 45e eli 90e, tulevaisuudessa 50e 25e eli 75e)

      Maksusuunnitelman kuluveloituksen enimmäismääräksi ehdotetaan lähtökohtaisesti 20 euroa. Jos kyse on yli 100 euron suuruisesta yksityisoikeudellisesta saatavasta ja maksusuunnitelma käsittää enemmän kuin neljä maksuerää, enimmäiskuluveloituksen määrä olisi saatavan suuruudesta riippuen joko 30 tai 50 euroa. Otetaan esimerkiksi 1000e saatavan maksusuunnitelma. Tulevaisuudessa perintätoimisto voi ottaa tästä siis max. 50 euroa kuluja kun nykyään kuluja voidaan veloittaa sopimuksen mukaan (vain laadintakulu rajoitettu 30 euroon). Jos asiakas pystyy maksamaan esim. kahdessa vuodessa perintätoimisto voi veloittaa testä esim. 10e laadintakulun ja 5e osasuoritusmaksun x 24 eli yhteensä 130 euroa.

    • pelokas

      Nykytilanteessa asiakkaan maksaessa tuon 1000e saatavan esimerkiksi kahden maksuvaatimuksen jälkeen 2 vuoden maksusuunnitelmalla, voi perintätoimisto vaatia tuon 90e 130e eli 220e kuluja. Tulevaisuudessa samassa skenaariossa perintätoimisto saa 75e 50 eli 125e kuluja.
      Perintätoimiston kulut tässä skenaariossa tippuvat siis 44 prosenttiyksiköllä. Tyhmäkin ymmärtää että liiketoiminnan kannattavuus romahtaa. Mitä järkeä perintätoimiston on enää roikuttaa saatavaa vapaaehtoisessa perinnässä kun se voi lähettää asian samantien myös käräjäoikeuteen, veloittaa haasteesta aiheutuvat kulut ja heittää saatavan ulosottoon, jossa rahat ulosmitataan asiakkaan palkasta? Todennäköisesti rahat saadaan ulosoton kautta nopeammin kuitenkin, kuka perintään asti asian päästänyt asiakas nyt maksaa vapaaehtoisesti perintätoimistolle yhtä paljon kuin mitä ulosotto saa palkasta vietyä? Ja jos asia laitetaan ulosottoon, säästää perintätoimisto omiakin resurssejaan kun sen ei tarvitse itse valvoa velan perintää.
      Perinnästä tulee nopeampaa ja julmempaa. Todennäköistä on siis, että jatkossa asiakas ei enää saa useampaa perintäkirjettä vaan yhteydenotto tulee nopeasti jo haastemieheltä. Jos ei sitten yht. äkkiä ole saanut koko summaa parin sadan euron lisäkulujen kanssa kasaan, mikä nopealla aikataululla voi olla mahdotonta, menettää asiakas luottotietonsa kolmeksi vuodeksi. Jos kyseessä on esimerkiksi vuokrarästi, menee luottotietojen lisäksi asunto alta eikä asiakkaalla ole mitään mahdollisuutta saada uutta ennen kuin saa luottotietonsa kolmen vuoden kuluttua takaisin. Luottohäiriömerkintöjen määrä kasvaa 100%:n varmasti lakimuutoksen myötä.

      Vituttaahan noita perintäkuluja maksaa, mutta oma vika VALTAOSASSA, EI KAIKISSA tapauksista se on jos niitä on syntynyt. Ne ovat syntyneet vain koska velallinen ei ole noudattanut rahoittajan kanssa tehtyä sopimusta.

      Ja tästä on turha lain muututtua syyttää perintätoimistoja, he eivät aloitetta lakimuutoksen suhteen tehneet.

      http://www.kuluttajavirasto.fi/Page/4d253ccf-6a00-4a67-b33b-48599c44007e.aspx
      http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2012/20120057

    • ...

      Maksuhäiriöt varmasti lisääntyy, mutta ehkä se on lainsäätäjän pointti... Eipähän kansa ylivelkaannu kun ei saa uusia luottoja

      • Realisti5

        On maksuhäiriö merkinnästä hyötyjäkin eipähän Suomalaiset pankit lähettele typeriä mainoksiaan enään ja lisäksi voi opetella elämään siten, että ei juuri tarvitse Suomen pankkeja juuri mihinkään ikinä enään elämässään.

        Kun puolelle Suomen kansasta saadaan maksuhäiriömerkintä loppuu nopeasti niiden ihmisen määrä Suomesta, jolla Suomen pankit pystyvät tekemään rahaa.

        Muutenkin oman maksuliikenteen voi helposti hoitaa vaikka paypal.com kautta ilman mitään kuukausikuluja ihan mihin päin maailmaa tahansa toisin kuin Suomalaisten verkkopankkien maksuliikenteestä kynitään.

        Lisäksi jos tarvitsee rahaa elämiseen paypalista voi siirtää rahaa omalle itselleen rahalähetyksinä muutaman palvelun kautta ohittaen Suomalaiset pankit kokonaan.

        Kunhan kansan enemmistö oppii niksit bye bye Suomalaiset pankit teitä ei muutaman vuoden päästä tarvitsekaan enää kukaan.


      • Realisti5
        Realisti5 kirjoitti:

        On maksuhäiriö merkinnästä hyötyjäkin eipähän Suomalaiset pankit lähettele typeriä mainoksiaan enään ja lisäksi voi opetella elämään siten, että ei juuri tarvitse Suomen pankkeja juuri mihinkään ikinä enään elämässään.

        Kun puolelle Suomen kansasta saadaan maksuhäiriömerkintä loppuu nopeasti niiden ihmisen määrä Suomesta, jolla Suomen pankit pystyvät tekemään rahaa.

        Muutenkin oman maksuliikenteen voi helposti hoitaa vaikka paypal.com kautta ilman mitään kuukausikuluja ihan mihin päin maailmaa tahansa toisin kuin Suomalaisten verkkopankkien maksuliikenteestä kynitään.

        Lisäksi jos tarvitsee rahaa elämiseen paypalista voi siirtää rahaa omalle itselleen rahalähetyksinä muutaman palvelun kautta ohittaen Suomalaiset pankit kokonaan.

        Kunhan kansan enemmistö oppii niksit bye bye Suomalaiset pankit teitä ei muutaman vuoden päästä tarvitsekaan enää kukaan.

        Vielä kun saisi työnantajan maksamaan palkan paypal tilille en tarvitsisi Suomalaista verkkopankkia tai suomalaista pankkitiliä kuukausikuluineen enää mihinkään.

        Sivutoimista yrittäjyyttä pystyn tekemään verkossa täysin vastaanottamalla maksuja vain paypal tililleni.


      • ...
        Realisti5 kirjoitti:

        Vielä kun saisi työnantajan maksamaan palkan paypal tilille en tarvitsisi Suomalaista verkkopankkia tai suomalaista pankkitiliä kuukausikuluineen enää mihinkään.

        Sivutoimista yrittäjyyttä pystyn tekemään verkossa täysin vastaanottamalla maksuja vain paypal tililleni.

        S-pankki ei velota kuluja. Sinne voi suunnata palkkansakin.


    • höpönlöpön

      Millähän perusteella menisi asunto alta jos luottohäiriömerkintä tulee...itsellä velkaa perintätoimistoilla ja ulosotossa yhteensä noin 50.000, sairatumisen, ja sitä seuranneen työkyvyttömyyden seurauksena tulot romahtivat, pankin ja ulosottomiehen kanssa asiasta neuvoteltiin ja ulosoton kanssa sovittiin maksusuunnitelma, ja että kaikki peritätoimistoilla olevat velat, pankin luottovelat, pyritään saamaan sinne, koska luottohäiriömerkintä on tullut...

      Perintätoimistot keräävät kuluja kulun perään, ja harva perintätoimisto suostuu yhdistämään velat yhdeksi...vaan kaikkia pitää lyhentää erikseen...Juuri tänään tähän törmäsin...Ulosottoon lyhennä 400€/kk joka lyhetää pikkuhiljaa koko velkasummaa, kun taas esimerkiksi 20 velkaa peritätoimistoille, lyhentäisin tuolla summalla 20€/kk josta kuluihin menisi aika iso osa...

      Ja pointti tässä on se että, kun asiat hoitaa ajoissa ja neuvottelee, niin hyvin itsellä 100.000€ asuntolaina ja asunto on edelleen alla...lyhennän pankkiin asuntolainaa säännöllisesti eikä pankilla ole mitään ongelmia asian kanssa, sain kotivakuutuksen, vaikka tiedot ovat menneet, puhelinliittymät, netin jne., Toki minulla on hyvä syy ollut tuohon maksuvaikeuteen ja tämän joudun kyllä aia esittämään perusteluna dokumentteineen päivineen... ...Ja itse vieläpä tällaista ratkaisua pankit ehdottivat, muiden luottojen suhteen...Mutta ei tuo mikään mörkö ole, turhaa pelottelua että autot, talot, jne lähtee alta, jos olet töissä tai edes työttömyyspäivärahalla, on sinulla säännölliset tulot, tai jos sovit maksusuunnitelman uo:n kassa, he eivät lähde ulosmittaamaan palkkoja, tuloja, eikä omaisuutta...., kun vaan osaa hoitaa asian niin tällaiset hommat järjestyy kyllä...
      Nyt kun tuo uusi laki astuisi voimaan, voin pyytää että perintätoimistot laittaisivat loputkin velat, joita nyt pitävät jemmassa, ja keräävät kuluja, ulosottoon, ja kulut lakkaisivat perintätoimistojen suhteen pyörimästä...hyvin yksinkertaista...Ja parempi ratkaisu kun se että laitat omaisuuden perintätoimistoille kun lyhennät velkoja joissa kulujen osuus yhtä suuri kun velkakin, jokainen maksusuunnitelma jonka teet, joka erästä veloitetaan erikseen suunnitelma maksu, muistutusmaksu jne....

      • höpönlöpön

        ja kun kaikki on ulosotossa....Huolimatta siitä, oletko saanut kaikki maksettua, saat tietyn ajan päästä luottotiedot takaisin, ne mitä sinulla on ulosotossa jäljellä eivät näy missään...Joten voit kävellä pankkiin, ottaa vaikka 20.000 lainaa ja maksaa loput velat pois....

        Ei maksuhäiriömerkintä tule ulosotosta vaikka maksaisit 100 vuotta velkojasi heille, vaan siitä kun perintätoimisto, velkoja jne. aloittaa oikeudelliset toimenpiteet, ja asiasta tulee köräjäoikeuden päätös, siitä sitten tulee 2-5 vuoteen kestävä maksuhäiriömerkintä, ja niin kauan kun perintätoimistoilla on yksikin velkasaatava, voivat he laittaa sen käräjille vaikka juuri 4 vuoden päästä, juuri kun olisit saamassa tietosi takaisin, kun se on ensin kerännyt vähän korkoa ja kuluja 4 vuotta, säänöllisten muistutusten muodossa ja näin ollen sinulla o jälleen 4v maksuhäiriö...

        Kun taas uudistuksen myötä voit pyytää asioiden laittoa ulosottoon ja kulut lakkaavat pyörimästä, niin ei siitä ole enään mitään taloudellista hyötyä perintätoimistoille hautoa niitä...Vaan tosiaan laittavat ne sinne käräjille, näin ihminen saa sen merkinnän, mutta tietää koska se poistuu, ja lyhentää yhteen paikkaan velkojaan, vähän kun pankkilainaa, ja jossain vaiheessa saa sen "maksukykynsä" takaisin.

        Kaikki voittavat, velkoja saa rahansa nopeammin, sinä saat asiasi kuntoon nopeammin ja itsesi velattomaksi, ulosotto toki ottaa omansa, mutta ahneet perintätoimistot jäävät nuolemaan näppejään... Nämä toki siinä tapauksessa jos tosiaan haluat asiasi kuntoon eikä tarkoitus ole tehtailla lisää velkoja...


      • tahtoopätee
        höpönlöpön kirjoitti:

        ja kun kaikki on ulosotossa....Huolimatta siitä, oletko saanut kaikki maksettua, saat tietyn ajan päästä luottotiedot takaisin, ne mitä sinulla on ulosotossa jäljellä eivät näy missään...Joten voit kävellä pankkiin, ottaa vaikka 20.000 lainaa ja maksaa loput velat pois....

        Ei maksuhäiriömerkintä tule ulosotosta vaikka maksaisit 100 vuotta velkojasi heille, vaan siitä kun perintätoimisto, velkoja jne. aloittaa oikeudelliset toimenpiteet, ja asiasta tulee köräjäoikeuden päätös, siitä sitten tulee 2-5 vuoteen kestävä maksuhäiriömerkintä, ja niin kauan kun perintätoimistoilla on yksikin velkasaatava, voivat he laittaa sen käräjille vaikka juuri 4 vuoden päästä, juuri kun olisit saamassa tietosi takaisin, kun se on ensin kerännyt vähän korkoa ja kuluja 4 vuotta, säänöllisten muistutusten muodossa ja näin ollen sinulla o jälleen 4v maksuhäiriö...

        Kun taas uudistuksen myötä voit pyytää asioiden laittoa ulosottoon ja kulut lakkaavat pyörimästä, niin ei siitä ole enään mitään taloudellista hyötyä perintätoimistoille hautoa niitä...Vaan tosiaan laittavat ne sinne käräjille, näin ihminen saa sen merkinnän, mutta tietää koska se poistuu, ja lyhentää yhteen paikkaan velkojaan, vähän kun pankkilainaa, ja jossain vaiheessa saa sen "maksukykynsä" takaisin.

        Kaikki voittavat, velkoja saa rahansa nopeammin, sinä saat asiasi kuntoon nopeammin ja itsesi velattomaksi, ulosotto toki ottaa omansa, mutta ahneet perintätoimistot jäävät nuolemaan näppejään... Nämä toki siinä tapauksessa jos tosiaan haluat asiasi kuntoon eikä tarkoitus ole tehtailla lisää velkoja...

        Nyt olet kyllä itse väärässä. Käräjiltä tulee YVK-merkintä tai jokin vastaava merkintä 2-4 vuodeksi, jonka jälkeen asia menee ulosottoon, minkä tiesitkin. Jos ulosotto ei saa ulosmitattua saatavaa, ilmoittaa ulosottomies luottotietoihisi varattomuusmerkkinnän, joka sekin on kolme vuotta voimassa oleva luottohäiriömerkintä. Tämä merkintä voidaan tehdä toistuvasti uudelleen ja uudelleen aina kun ulosmittaus epäonnistuu. Tästä löydät netistä tietoa jos asia on vieras. Googleta ennen kuin alat päteä jos et kerta prosessia kunnolla tunne:)))


      • VelanVeli

        ""Ja pointti tässä on se että, kun asiat hoitaa ajoissa ja neuvottelee, niin hyvin itsellä 100.000€ asuntolaina ja asunto on edelleen alla...lyhennän pankkiin asuntolainaa säännöllisesti eikä pankilla ole mitään ongelmia asian kanssa""

        Ei pidä paikkaansa. Itselläni ulosotto päättyi vasta kun pääsin velkajärjestelyyn. Kämppä olis lähtenyt vaikka olin jo maksanut ulosotolle melkein 5v, mutta se uo velka ei olis tuon 15v aikana tullut maksettua eli silläkin perusteella vouti vie sun kämmpäs. Eikä auta mikä on omistussuhde, meilläkin 50/50 vaimon kanssa ja myyntiin olis mennyt. Älä maalaa enkelin kuvia tänne seinälle!!.


      • höpönlöpön
        tahtoopätee kirjoitti:

        Nyt olet kyllä itse väärässä. Käräjiltä tulee YVK-merkintä tai jokin vastaava merkintä 2-4 vuodeksi, jonka jälkeen asia menee ulosottoon, minkä tiesitkin. Jos ulosotto ei saa ulosmitattua saatavaa, ilmoittaa ulosottomies luottotietoihisi varattomuusmerkkinnän, joka sekin on kolme vuotta voimassa oleva luottohäiriömerkintä. Tämä merkintä voidaan tehdä toistuvasti uudelleen ja uudelleen aina kun ulosmittaus epäonnistuu. Tästä löydät netistä tietoa jos asia on vieras. Googleta ennen kuin alat päteä jos et kerta prosessia kunnolla tunne:)))

        Eipä pidä paikkaansa, tai oon omien velkojeni kanssa ollut ihan väärässä ja asiaa hoitava ulosottomies joka nämä minulle kertoi, ja minulla siis påitäis nyt olla vielä luottotiedot kuralla koska viimeinen 4v meni umpeen vuoden vaihteessa....tuon viimeisimmän 4 vuoden merkinnän jälkeen saat tiedot takaisin, nimimerkillä näin jo itse tehneenä 3 viikkoa sitten....Että tässä pankin lainalla, luottotiedot nyt kunnossa, vaikka ulosotossa velkaa olikin jäljellä tuon 4 vuoden jälkeen, maksoin juuri 3 viikkoa sitten loputkin velkani pois, että kiitos vaan, ja sanoin jopa pankkiin että maksan loput ulosottovelkani pois ja tarvin reilu 10.000€ rahaa, pankki myönsi mielellään...Kannattaa päteä kun tietää mistä pätee, ja kyse oli siis siitä jos olet uo:n kanssa sopinut maksusuunnitelman, eli lyhennät säännöllisesti, tokihan silloin jos et mitään lyhennä, tulee tuo varattomuusmerkintä, jos ulosottomies ei saa sinulta suoritusta maksusuunnitelman mukaan, jonka jälkeen alkaa hän metsästämään palkkaa, etuuksia jne, suojaosuuden puitteissa, jos ei onnistu tulee se varattomuusmerkintä, mutta jos sinulla on maksusuunnitelma voimassa mitä noudatat, nini viimeisen yvk:n antaman maksuhäiriömerkinnän, olkoon vaikka tuo 4v...saat tietosi takaisin, voit hakea pankista lainan ja saat loput velökasi maksuun, tämä siis mahdollista vain ja ainoastaa n jos sovit uo:n kanssa maksujärjestelyn ja maksat säntillisesti joka kuukausi kunnes tuo merkintä poistuu, tässä tilanteessa ulosottomies ei ikinä tule sitä varattomuusmerkintää laittamaan, kuten sanottu, itse olen siitä esimerkki tällä hetkellä, ja velaton......;-)


      • höpönlöpön
        VelanVeli kirjoitti:

        ""Ja pointti tässä on se että, kun asiat hoitaa ajoissa ja neuvottelee, niin hyvin itsellä 100.000€ asuntolaina ja asunto on edelleen alla...lyhennän pankkiin asuntolainaa säännöllisesti eikä pankilla ole mitään ongelmia asian kanssa""

        Ei pidä paikkaansa. Itselläni ulosotto päättyi vasta kun pääsin velkajärjestelyyn. Kämppä olis lähtenyt vaikka olin jo maksanut ulosotolle melkein 5v, mutta se uo velka ei olis tuon 15v aikana tullut maksettua eli silläkin perusteella vouti vie sun kämmpäs. Eikä auta mikä on omistussuhde, meilläkin 50/50 vaimon kanssa ja myyntiin olis mennyt. Älä maalaa enkelin kuvia tänne seinälle!!.

        no mulla on kämppä hyvin voimissa....sori vaan, saa tänne tulla katsomaan papereita veloista jne....näytän mielelläni, apua siitä vaan on niille jotka tuollaista pelkäävät...sori vaan jos luulet että kusetan, ei kuulu tapoihini, mutta itsellä tämä toimi näin...


      • suunnitelma
        höpönlöpön kirjoitti:

        Eipä pidä paikkaansa, tai oon omien velkojeni kanssa ollut ihan väärässä ja asiaa hoitava ulosottomies joka nämä minulle kertoi, ja minulla siis påitäis nyt olla vielä luottotiedot kuralla koska viimeinen 4v meni umpeen vuoden vaihteessa....tuon viimeisimmän 4 vuoden merkinnän jälkeen saat tiedot takaisin, nimimerkillä näin jo itse tehneenä 3 viikkoa sitten....Että tässä pankin lainalla, luottotiedot nyt kunnossa, vaikka ulosotossa velkaa olikin jäljellä tuon 4 vuoden jälkeen, maksoin juuri 3 viikkoa sitten loputkin velkani pois, että kiitos vaan, ja sanoin jopa pankkiin että maksan loput ulosottovelkani pois ja tarvin reilu 10.000€ rahaa, pankki myönsi mielellään...Kannattaa päteä kun tietää mistä pätee, ja kyse oli siis siitä jos olet uo:n kanssa sopinut maksusuunnitelman, eli lyhennät säännöllisesti, tokihan silloin jos et mitään lyhennä, tulee tuo varattomuusmerkintä, jos ulosottomies ei saa sinulta suoritusta maksusuunnitelman mukaan, jonka jälkeen alkaa hän metsästämään palkkaa, etuuksia jne, suojaosuuden puitteissa, jos ei onnistu tulee se varattomuusmerkintä, mutta jos sinulla on maksusuunnitelma voimassa mitä noudatat, nini viimeisen yvk:n antaman maksuhäiriömerkinnän, olkoon vaikka tuo 4v...saat tietosi takaisin, voit hakea pankista lainan ja saat loput velökasi maksuun, tämä siis mahdollista vain ja ainoastaa n jos sovit uo:n kanssa maksujärjestelyn ja maksat säntillisesti joka kuukausi kunnes tuo merkintä poistuu, tässä tilanteessa ulosottomies ei ikinä tule sitä varattomuusmerkintää laittamaan, kuten sanottu, itse olen siitä esimerkki tällä hetkellä, ja velaton......;-)

        Mua kiinnostaa taas lähinnä tuo maksusuunnitelma ulosottoon? Mulle ilmoitettiin ytimekkäästi n. Kuukausi sitten ettei ulosottoon voi tehdä maksusuunnitelmaa kun kysyin asiasta ko. Virastosta


    • gdgdfgdfgertrete

      "Ei maksuhäiriömerkintä tule ulosotosta vaikka maksaisit 100 vuotta velkojasi heille"

      Nykyään pitkäkestoinen ulosotto aiheuttaa maksuhäiriönmerkinnän.


      "höpönlöpönille"

      50000 uo:ssa ja lyhennys 400kk. Ei tuu riittämään edes kuluihin joten jos kämppää maksettu tarpeeks, niin varmasti lähtee alta.

      • höpönlöpön

        Eipä se sit lähtenyt...Uskoo ken mitä haluaa...its eolen tyytyväinen kun viitsin selvittää ja kysellä, asiat kunnossa ja kämppä alla edelelen, auto alla edelleen ja velat kuitattu...


    • vanhenee ne

      Kyllä se veka muuten vanhenee.Itsellä meni juuri vanhaksi muutama iso lasku vaikka eivät ole saanut perittyä mitään.Nykylaissa vanheneminen alkaa alkuperäisen laskun eräpäivästä ei muusta ei auta velkojen myynti uudelleen ja uudelleen eri firmoille.Siksi jos et aio maksaa säilytä silti eka lasku ja mielummin maksumuistutus.Ei voi periä koko elämää,kuten eräs pelokas väitti.

      • werewrwerwerwerwr

        Ainoastaan 15/20v.


      • jdnskljdl

        Velka vanhenee 15 vuoden tai 20 vuoden kuluttua kärjäoikeuden päätöksestä. Kaikki ulostossa käyneet velat vanhenevat siis kyllä. Jos päätöstä ei kuitenkaan ole niin ei ole mitään vanhenemisrajaa (paitsi suoraan ulosottokelpoisissa 5v). Tämä koskee varmasti vain pieniä laskuja eikä mitään suuria summia (nämä kun yleensä ovat niitä, jotka velkoja haluaa sinne ulosottoon äkkiä), mutta hyvin todennäköistä on että jos sulta ei ole saatu mitään ulosmitattua niin perintätoimistot roikuttaa pikkulaskuja listoillaan eikä laita ulosottoon vanhenemaan. Näin saavat perittyä ihan niin kauan kuin haluavat. Kunhan 3 vuoden välein kirjeen asiasta muistavat laittaa niin ei vanhene.

        "Mikäli velan vanhentumisen katkaisusta on huolehdittu asianmukaisesti eli vähintään kolmen vuoden välein, velan maksuvelvollisuus pysyy voimassa niin kauan, kunnes velka on kokonaan maksettu. Velallinen voi vapautua maksuvelvollisuudesta vain, jos velkoja suostuu velan anteeksiantoon (akordi) tai tuomioistuin vahvistaa hänelle yksityishenkilön velkajärjestelyn maksuohjelman."

        Esim. täällä hyvin selitetty vanheneminen, voit sieltä muiden asiaa ymmärtämättömien kanssa opiskella asiaa.... http://www.takuu-saatio.fi/tietoa_veloista/velkojen_vanhentuminen/


      • ei vanhene

        "Nykylaissa vanheneminen alkaa alkuperäisen laskun eräpäivästä..."

        Niin alkaa, mutta vanhenemisen voi katkaista vapaamuotoisesti esim. vain muistuttamalla saatavasta kolmen vuoden välein, ja niin voi tehdä vaikka velallisen loppuelämän. Velan lopullinen vanhentuminen alkaa vasta velkomistuomiosta. Jos tuomiota ei haeta, lopullinen vanhentuminenei ala kulua.


      • jdnskljdl kirjoitti:

        Velka vanhenee 15 vuoden tai 20 vuoden kuluttua kärjäoikeuden päätöksestä. Kaikki ulostossa käyneet velat vanhenevat siis kyllä. Jos päätöstä ei kuitenkaan ole niin ei ole mitään vanhenemisrajaa (paitsi suoraan ulosottokelpoisissa 5v). Tämä koskee varmasti vain pieniä laskuja eikä mitään suuria summia (nämä kun yleensä ovat niitä, jotka velkoja haluaa sinne ulosottoon äkkiä), mutta hyvin todennäköistä on että jos sulta ei ole saatu mitään ulosmitattua niin perintätoimistot roikuttaa pikkulaskuja listoillaan eikä laita ulosottoon vanhenemaan. Näin saavat perittyä ihan niin kauan kuin haluavat. Kunhan 3 vuoden välein kirjeen asiasta muistavat laittaa niin ei vanhene.

        "Mikäli velan vanhentumisen katkaisusta on huolehdittu asianmukaisesti eli vähintään kolmen vuoden välein, velan maksuvelvollisuus pysyy voimassa niin kauan, kunnes velka on kokonaan maksettu. Velallinen voi vapautua maksuvelvollisuudesta vain, jos velkoja suostuu velan anteeksiantoon (akordi) tai tuomioistuin vahvistaa hänelle yksityishenkilön velkajärjestelyn maksuohjelman."

        Esim. täällä hyvin selitetty vanheneminen, voit sieltä muiden asiaa ymmärtämättömien kanssa opiskella asiaa.... http://www.takuu-saatio.fi/tietoa_veloista/velkojen_vanhentuminen/

        Millainen tosite velkojan pitää esittää suorittamastaan vanhenemisen katkaisusta? Onhan mahdollista, ettei velkomuskirje päädy velalliselle. Perille päätymättömän postilähetyksen pitäisi tietysti palautua lähettäjälle mutta käykö niin aina?
        Velkojalle toki jää itselleen kopio perintäkirjeestä mutta riittäkö se todisteeksi?


      • tööttööt
        piruitte kirjoitti:

        Millainen tosite velkojan pitää esittää suorittamastaan vanhenemisen katkaisusta? Onhan mahdollista, ettei velkomuskirje päädy velalliselle. Perille päätymättömän postilähetyksen pitäisi tietysti palautua lähettäjälle mutta käykö niin aina?
        Velkojalle toki jää itselleen kopio perintäkirjeestä mutta riittäkö se todisteeksi?

        Tieto siitä milloin lasku on lähetetty riittää. Nykyään oikeus ei varmasti efes kyseinalaista laskujen lähtemistä kun kaikki on koneistettu ja lähtee automaattisesti eikä että laskun lähetys olisi jonkun muistin varassa. Jos lasku ei tule perille se on sun ja postin välinen ongelma, joka ei vaikuta vanhenemiseen.


      • hcjctfhnlv
        piruitte kirjoitti:

        Millainen tosite velkojan pitää esittää suorittamastaan vanhenemisen katkaisusta? Onhan mahdollista, ettei velkomuskirje päädy velalliselle. Perille päätymättömän postilähetyksen pitäisi tietysti palautua lähettäjälle mutta käykö niin aina?
        Velkojalle toki jää itselleen kopio perintäkirjeestä mutta riittäkö se todisteeksi?

        Mä ainakin heitän vaa roskiin jos tulee muiden posti mulle. Ei posti niit roskiksest taida palauttaa xD


      • entinen tt
        ei vanhene kirjoitti:

        "Nykylaissa vanheneminen alkaa alkuperäisen laskun eräpäivästä..."

        Niin alkaa, mutta vanhenemisen voi katkaista vapaamuotoisesti esim. vain muistuttamalla saatavasta kolmen vuoden välein, ja niin voi tehdä vaikka velallisen loppuelämän. Velan lopullinen vanhentuminen alkaa vasta velkomistuomiosta. Jos tuomiota ei haeta, lopullinen vanhentuminenei ala kulua.

        Toisaalta tuollaista laskua ei tarvitse maksaa. Sillähän ei ole oikeuden päätöstä. Eli mitä väliä.


      • Mitenvastaan
        jdnskljdl kirjoitti:

        Velka vanhenee 15 vuoden tai 20 vuoden kuluttua kärjäoikeuden päätöksestä. Kaikki ulostossa käyneet velat vanhenevat siis kyllä. Jos päätöstä ei kuitenkaan ole niin ei ole mitään vanhenemisrajaa (paitsi suoraan ulosottokelpoisissa 5v). Tämä koskee varmasti vain pieniä laskuja eikä mitään suuria summia (nämä kun yleensä ovat niitä, jotka velkoja haluaa sinne ulosottoon äkkiä), mutta hyvin todennäköistä on että jos sulta ei ole saatu mitään ulosmitattua niin perintätoimistot roikuttaa pikkulaskuja listoillaan eikä laita ulosottoon vanhenemaan. Näin saavat perittyä ihan niin kauan kuin haluavat. Kunhan 3 vuoden välein kirjeen asiasta muistavat laittaa niin ei vanhene.

        "Mikäli velan vanhentumisen katkaisusta on huolehdittu asianmukaisesti eli vähintään kolmen vuoden välein, velan maksuvelvollisuus pysyy voimassa niin kauan, kunnes velka on kokonaan maksettu. Velallinen voi vapautua maksuvelvollisuudesta vain, jos velkoja suostuu velan anteeksiantoon (akordi) tai tuomioistuin vahvistaa hänelle yksityishenkilön velkajärjestelyn maksuohjelman."

        Esim. täällä hyvin selitetty vanheneminen, voit sieltä muiden asiaa ymmärtämättömien kanssa opiskella asiaa.... http://www.takuu-saatio.fi/tietoa_veloista/velkojen_vanhentuminen/

        Entäs sitten, jos muistavat laittaa seuraavan kirjeen vasta 6v päästä? Mulle kävi näin. Onko velka siis vanhentunut? Oikeuden päätöstä siinä ei ole.


      • tsippppppiiiiiiii
        Mitenvastaan kirjoitti:

        Entäs sitten, jos muistavat laittaa seuraavan kirjeen vasta 6v päästä? Mulle kävi näin. Onko velka siis vanhentunut? Oikeuden päätöstä siinä ei ole.

        Mistä tiedät, että on kulunut 6v välissä? Onko sinulla vain yksi velka vai hiton hyvä muisti? Jos laskussa lukee edellinen kirje 6v sitten, niin se tarkoittaa vaan viimeisintä kirjettä mistä on otettu perintäkulu. Sen jälkeen on voitu lähettää kuluttomia kirjeitä, mutta ne eivät näy laskuerittelyssä tietenkään, kun eivät ole lisänneet velan määrääkään.


    • Pyöreä piste!

      Ja jos asuu ulkomailla, vaihtelee osoitetta, ei ole todistettavaa työpaikkaa eikä omaisuutta, vuokrasopimus toisen ihmisen nimissä ja pankkiasiat kulkee toisen ihmisen kautta, Suomesta lähtenyt jo kymmeniä vuosia sitten, ei velkojat koskaan saa rahojaan!!! Karhuamiset ei ole aina pankkivelkoja, ne saattaa olla jonkun riita-asian kuluja joita ei katsota aiheellisiksi maksaa Suomessa asuville rosvoille!

    • taistelu päälle?

      Entä onko perintätoimistolla velvollisuus selvittää "asiakkaan" oikea osoite? Vai onko oikeasti niin, että se voi käyttää toimeksiantajan (DNA:n) osoitetietoja??? Minulle on mennyt puoli vuotta perintäkirjeitä vanhaan osoitteeseen jossa asuin vuosi sitten ja välissä olen kerennyt muuttaa jo kolme kertaa. Ja nyt yhtäkkiä lasku ilmestyi nykyiseen osoitteeseen. Lisäksi perintätoimisto on pitänyt laskujen lähettämisen kanssa taukoa kolme kuukautta, kummallisesti juuri nykyisen osoitteeni vaihtumisen jälkeen. Soitin perintätoimistoon mutta eivät pystyneet selittämään miten osoitteeni olikin nyt yhtäkkiä päivittynyt heidän tietoihinsa, ja miksi kirjeiden lähettämisväli oli yhtäkkiä niin pitkä.

      • jgvsnldznvlcnx

        Asiakkaalla on aina velvollisuus ilmoittaa laskuttajalle muuttunut osoite, lukee varmasti sun DNA:n sopimukseessa ja kaikkissa lehtitilauksissa yms. Perintätoimisto on varmaan napannu muuttuneen osoitteen väestörekisteristä tai jostain, mutta ei heillä siihen mitään velvollisuutta koskaan ole, se maksaakin heille varmasti. Ja mistä ne ois ees tienny ettet oo saanu laskuja?

        Lain mukaanhan ne laskut vanhenee jos niitä ei laskuta 3 vuoden välein niin 3 kk nyt ei ole aika eikä mikään. Turha perintätoimistonkaan niitä laskuja on parin vk välein lähettää jos asiakas ei reagoi niihin ollenkaan


    • Kimi_66

      * Pinenimmät perintätoimistot veloittavat perinnästä yleensä aina täydet kulut, suuremmat yritykset yleensä punnitsevat perintäkuluja saatavan koon ja toimeksiantajien ohjeiden mukaan.

      - Tämä ei pidä paikkaansa, myös isommat tekevät samaa. 27,50€ perintämaksu on intrumilla 21€

    • Vielä voimissaan

      Sain kahdeksan vuotta sitten espanjalaiselta ulosotto- tai perintäviranomaiselta karhukirjeen Teneriffan osoitteeseeni. He olivat saaneet toimeksiannon Suomen ulosottoviranomaiselta. Jouduin kohta muuttamaan toiseen Euroopan maahan asumaan ja pian sieltä edelleen kolmanteenkin jossa nyt olen asunut vuosia. Minulla ei ole varaa, eikä liioin aikomustakaan selvittää maksujani, olen työtön ja vanha, jo eläkeläinen. Elän päivän kerrallaan ja nautin elämästä sen minkä voin.

      • höpönlöpön

      • höpönlöpön
        höpönlöpön kirjoitti:

        http://www.kuluttajavirasto.fi/Page/2ff9062b-86a0-4ca7-a977-fb34b853673f.aspx

        Tuossa pähkinänkuoressa, mainitaanpa myös tuon maksuhäiriömerkinnän kesto asiakastiedolla....ei se tuon piteempään kestä, ja aina siis viimeisestä merkinnästä....

        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070527?search[type]=pika&search[pika]=luottotietolaki

        ja koko laki tuossa....esim 18 pykälän kohdat 5 ja 6.....

        itselläni vain toimi noin...en sit tiedä onko joku toimunut väärin enkä halua enkeleitä maalailla...mutta kyllä tuo oikeasti meikäläisillä ainakin toimi...ja velat tosiaan hoidossa...ja itseasiassa maksoimme tuota uo velkaa yhteensäö 300€ kuussa, riitti kuluihin tai ei...ulosottomies oli tyytyväinen


      • hihiiiii
        höpönlöpön kirjoitti:

        http://www.kuluttajavirasto.fi/Page/2ff9062b-86a0-4ca7-a977-fb34b853673f.aspx

        Tuossa pähkinänkuoressa, mainitaanpa myös tuon maksuhäiriömerkinnän kesto asiakastiedolla....ei se tuon piteempään kestä, ja aina siis viimeisestä merkinnästä....

        Ei yksi merkintä kestä pidempään mutta samasta laskusta voidaan laittaa uusi merkintä, esim. varattomuusmerkintä, heti kun vanha vanhenee niin todellisuudessa se kyllä pitenee. Ei ole mitään rajoitetta montako merkintää samasta laskusta voidaan tehdä.


    • Milläs haastat

      Pimeää touhua .Kun perintätoimisto hautoo näitä ns.saataviaa ian kaiken. Niin tulee joskus päivä eteen. Mites haastat vainajan raastupaan.
      Mistä tämä 3 v.versio on kotoisin? Muistelin Velkaneuvontakursseilla kuulleeni että Perintä pitää lopettaa 3 vuoteen ja päättää viedäänkö oikeuteen vai ei.
      Tällä yllä kirjoitetulla systeemillä loppuu aika velkojilta ja velallisilta. Mihinkäs ne rahat sitten tilitetään kun ei ole koko velkojaa olemassa.

    • hgjfj5

      Velallisen kuoleman jälkeen velat peritään kuolinpesältä.

    • Mr Anderson7

      Am rahaa lainanantaja, annan laina koko päivän, olen tarjota sekä henkilökohtainen laina ja yritysten laina, ja annan lyhyen ja lond laina joten jos olet kiinnostunut, ei ole ongelma, haluan sinun vain minuun yhteyttä laitoksen kautta oma sähköpostiosoite ([email protected])

      • peppu-pedro

        Annaks 100000 e mulle tänään. Pitäis ostaa uus kullattu anustappi ku vanha meni hukkaan ku pakersin sen vahingossa pönttöön.


    • jarmo1

      Niin, kyllä perintätoimistot suuttuvat kun hankki velkasaneerauksen ja maksukielto oli maksaa perintämaksuja. Ei paljon tarvitse viiden vuoden aikana tulleita maksuja kuin 1000 euroa kun jäi työttömäksi. Kiva selvitellä kun paperia alkoi tulemaan kunnolla pelkästään kulujen kattamiseen, heitän kylmästi roskiin jos koskevat saneerausta ennen olleita velkoja. Velkasaneerauksen aikana tulleita velkoja eivät katso hyvällä, eivätkä tuomarit niin vain uudista tai myönnä jatkoaikaa. Kiva maksella taas yhtäkin laskua yli 100 euroa ja velka vain kasvaa kuluineen, työttömänä ei voi kuin jarrutella velkaa, nyt jotain 2000 euroa ja alkuperäinen muutama satanen ja kaikki ulosotossa ei edes näy. Kun joutuu sossuun viemään lääkärilaskuja, kaikkea eivät maksa. Tekisivät koko potista selvän maksusuunnitelman ja maksaa sen mukaan, jos töitä saa tehtävä suunnitelma ulosottomiehen kanssa. Pankin lainalla mokoma summa olisi jo hoidettu, varsinaisia rosvoja ulosottofirmat kuluineen, muuta ei voi sanoa. Milläs omakotilainat ym makselee kun työttömyys iskee?????

      • perintätoimistoonko

        Mietin tuota:
        "velat peritään kuolinpesästä".
        Entäpäs jos ei omista mitään muuta kuin risaisen pyörän,vanhoja vaatteita ja nipun valokuvia -60 ja -70 luvulta?
        Tilillä rahaa 7 senttiä.


      • Likanen kalsari
        perintätoimistoonko kirjoitti:

        Mietin tuota:
        "velat peritään kuolinpesästä".
        Entäpäs jos ei omista mitään muuta kuin risaisen pyörän,vanhoja vaatteita ja nipun valokuvia -60 ja -70 luvulta?
        Tilillä rahaa 7 senttiä.

        Kuolinpesästä otetaan 7 senttiä,se pyörä ja paremmat vaatteet.Loput saa pitää muut.


    • perintaajajotain

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe