Kertokaa kokemuksia hovawarteista.

008

Olen kuullut, että ovat aika aggressiivisia koiria.

9

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma kokemus

      Isäni työkaveri hommasi uroshovawartin, joka maksoi 1200 e. Hän vei koiransa kumminkin piikille sen ollessa 3-vuotias, koska kyllästyi jatkuvasti muille koirille räyhäävään koiraansa. Sitten hän osti 1000 eurolla nartturottweilerin, josta kasvoi todella kiltti. Siinä ainut oma kokemukseni hovawartista.

    • kokenut draumat

      Kun olin vielä kävelytaidoton pikkuvauva, kimppuuni hyökkäsi iso koira, joka oli samassa taloudessa. Se oli juuri hovawart. En tarkkaan muista sitä tapausta enää itse muuten kuin että jotain dramatiikan tunnetta lapsena koin, mutta siitä todisteina minulle ovat muiden kertomukset siitä sekä oma koirakammoni (jaanyt naarmuiksi siitä kyökkäyksestä). En kysynyt oliko se uros vai narttu.

    • Liian isoja ja vaativia joka talouteen soffapuudeleiksi, siitähänse vaikeus syntyy ja samalla menee rodun maine.

      t:vierestä seurannut

    • ...

      Maailman mahtavimpia palveluskoiria sellaisen tahtovalle.

      Näin jälkikäteen rotuun tutustuneena harmittaa suuresti, että ottaessani ensimmäistä koiraa juuri palveluskoira mielellä en ollut rotuun perehtynyt.

    • Hoffi.♥

      Kannattaisi rohkeasti kysellä kasvattajilta ja rodun harrastajilta eikä näiltä joilla on yksi kokemus lapsuudestaan huonosti kuolutetulta yksilöltä..

    • Hyväkoira

      Se on tiukka vahti. Mutta varmasti juuri oikeaksi palveluskoiraksi varmasti yksi parhaista. Ja vallankin ainakin jokuaika sitten lonkiltaan yksi terveimmistä roduista. Nykytilanteesta ei tietoa.Mutta tervepäinen rotu, ei tosin välttämättä tykkää vieraista, mutta omalle väelle oikein hyvä koira. Mutta kädettömän ja koulutuksesta tiettämättömän koira se ei ole.

    • Ewwit

      Howavart löytyy kotoa ja voin sanoa että se ei todellakaan ole aggressiivisiä. Oiekin koulutettuina maailman uskollisimpia palvelus koiria. Ei sovi jokaiselle koska vaatii paljon tekemistä ja virikkeitä älkää viitsikö musta maalata toisten koiria vaikka omanne olisivatkin sekopäitä!

      • joobax+´

        Arvasin heti noiden 2 ensimmäisen kommentin jälkeen, että tänne ilmestyy jokin tuollainen hovawartin maineen puolusteluksi. Et sinä hovawartia omista, ei täällä edes aiemmin kukaan ole maininnut omistavansa hovawartia, kun nyt vasta hovawartia synkentävässä keskustelussa.


    • Ikuisesti hovawart

      Harmi, että löysin viestin vasta nyt... Minulla on hovawartteja ollut yli 25 v, tällä hetkellä 2. Ihana rotu, omistajalleen uskollinen vahtikoira. Suhteellisen terve koira(meillä "huonoimmat" lonkat on ollut A/B, eikä muitakaan perinnöllisiä sairauksia juurikaan ole).

      Vaatii kyllä ihan kunnon kasvatuksen eikä "laiskalle" ihmiselle sovi. Energinen ja älykäs (oppii helposti asiat), vaatii sekä liikuntaa että älyllistä toimintaa. Tervepäinen hovawart vahtii omaa pihaa/kotia/perhettä, mutta ei suinpäin hyökkää vieraiden kimppuun. Esim. meillä ei yksikään hoffi ole koskaan ketään purrut, enkä usko, että nämä nykyisetkään sitä tekisi. Toki haukkuvat, jos vieraita tulee (sehän kuuluu jo hovawartin perusluonteeseen, joten jos vahtivaa koiraa ei voi sietää, niin rotua ei kannata edes harkita).

      Koiran kanssa voi harrastaa melkein mitä tahansa (itse oon kisannu agility, toko, pk-puolella jälki, haku, sekä muuten vaan treenannu suojelu ja vepe vetojuttuja, ens kesänä yritetään saada peltojäljeltä tulos).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      50
      7153
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      117
      3882
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3826
    4. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      58
      2142
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      46
      2097
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2012
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      34
      1955
    8. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1852
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      34
      1505
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      79
      1309
    Aihe