Kosteusvaurio? Mukana kuvat

homekundi

Tervehdys arvon kirjoittelijat!

Kysyn näkemystänne kuvissa olevasta kylpyhuoneesta. Onko kyseessä mahdollisesti kosteusvaurio ja sen seurauksena hometta? Kylpyhuone sijaitsee 4. kerroksessa 60-luvun alussa rakennetussa betonikerrostalossa. Kylpyhuoneen ilmanvaihto tuntuu melko heikolle, koska suihkussa käynnin (esim. illalla 18-21 välillä) jälkeen vesihöyryä on siellä tuntikaupalla. Ilmeisesti ei ole koskaan tehty remonttia märkätiloihin.

Taustoista vielä: Olen kärsinyt tämän syksyn aikana yli 8 viikkoa erilaisista tulehduksista ja syönyt 4 antibioottikuuria ja aloittanut käyttämään astmalääkkeitä (tutkimukset astman suhteen alkamassa). Jatkuvasti nenä on tukossa ja pientä kurkkukipua esiintyy. Silmät ovat varsinkin yön jälkeen punaiset ja kutiavat. Olen pohdiskellut näiden vaivojen yhteyttä mahdolliseen kosteusvaurioon, mutta en ole alan asiantuntija.

Kiitoksia vastauksista jo etukäteen.

En saa jostain syystä kuvia suoraan tähän näkyviin, joten tässä linkki http://imageshack.us/g/87/img5001j.jpg/

6

536

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Homeoireita

      Oireiden perusteella asunnossa on ilmi selvästi homevaurio. Sen ei kuitenkaan tarvitse olla juuri kylpyhuoneessa. Teetä kunnollinen mikrobitutkimus - ei siis minkäänlaisia sisäilmamittauksia. Sisäilmaittauksista on hyötyä vain mittausten tekijälle - rahastuksen kautta, mutta itse asia ei etene yhtään. Tarvitset varman tiedon siitä, onko asunnossa homevaurio ja ennen kaikkea missä se tarkalleen ottaen on. Muutenhat vaurioita ei pääse korjaamankaan.

      Sisäilmaittaus ei anna edes varmuutta siitä onko homevaurio eikä mitään tietoa, missä se voisi olla. Tavallisesti tulee kaiken lisäksi "puhdas " tulos, vaikka olisi vakavakin vaurio.Tällaista kvasitietoa ei kukaan tarvitse.

    • kosteaa

      Jos vuokralla, vaihda asuntoa. Ei noista kuvista varmaa osaa sanoa, näkyvää hometta ei juuri ole? Likaa, lohjennutta maalia? Jos kosteusrasitusta on noin paljon, niin sädesieni viihtyy betonissa....eikä hometta juuri näy. Oireet voi aiheuttaa myös työpaikan kosteusvauriot.

    • 915

      Hyh Hyh, aika nuhruisen ja likaisn näköinen kylppäri, vaatisi täysrempa heti. Isot bakteeri ja todnäk sädsien pitoisuudet petonissa. Näyttäs terveyshaitalta koko kylppäri jo noin ulkoiselta olemukseltaankin hyi hyi.

      • homekoira

        Minusta kuvien perusteella ei voi todeta muuta kuin pinnoissa olevaa likaa. Jos hometta on, niin sitä ei voi noiden kuvien pohjalta todeta.


    • Moi

      puuhailen työkseni juuri näistä 60 luvun taloyhtiöiden linjasaneerauksissa. kylpyhuoneesi on juuri sellainen kun nämä ovat. ihan perus. kosteutta ottanut parista kohtaa mutta kivirakenteisena se ei juuri näissä ole haitannut. Kylppärin seinää vasten on 90% varmuudella keittiösi. Seinäävasten olevissa puu/lastulevy kaapeissa olen törmännyt paksuihinkin homekerroksiin.(keittiön purkutöissä taustalevyn takana) suurin todennäköisyys alakaapissa. kylpyhuoneen seinäntakana on homeessa ollut myös kiinteitä makuuhuoneen kaapistoja ja olohuoneestakin on seinässä kiini ollut kirjahylly ollut aika hurjan näköinen. Ja näissä ei ole ollut edes epäilystä kosteusvauriosta.

      ilmanvaihtoa voisi parantaa tällä. ei tarvitse kuin kammeta vanha pois ja uusi tilalle. molempia pitää kiinni pelti "jouset". ei tarvitse työkaluja vaihtoon.
      http://www.taloon.com/saneerausventtiili-sav-100/LVI-8713652/dp

    • ajattelija1

      kyllä nuo kosteusvauriolta näyttävät, ja oireesi viittaavat siihen että asiat eivät ole kunnossa. aloittaisin kosteustutkimuksella. sen tulos antaa ohjeet miten jatkosa toimitaan. milloin olet pessyt märkätilasi ja puhdistanut lattiakaivon, aika usein nämä lattiakaivon ylivuodot johtavat kosteuden siirtymisen rakenteisiin kun ne ovat täynnä ihmisjätettä, hiuksia yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1219
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      67
      859
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      793
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      147
      654
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      279
      625
    6. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      91
      619
    7. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      45
      592
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      36
      541
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      536
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      520
    Aihe