aina flussa

aupua

mulla on todettu astma ja allergioita. käyn säännöllisesti kontrollissa allergia sairaalassa. mulla on aina flunssa, nenä tukossa ainakin vähänja mpitää sillee "ryystää" nenää kokoajan ja yskittää myös ja limaa nousee eteenkin aamuisin. oon yrittäny puhuu asiasta lääkäreille ja on otettu kuvat poskionteloista, oon siivonnut hyvin kotona ja oonkäyttäny vaikka mitäallergia lääkkeitämut tää ei vaa lopu.mikä avuksi? vai voiko joillain vaa olla sellanen krooninen flunssa aina?

1

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teija.dunder

      Sinulta on ilmeisesti tutkittu ainakin kroonisen poskiontelotulehduksen mahdollisuutta ja todennäköisesti muitakin vaihtoehtoja.Olettaisin lääkehoitokokeiluina olleen nenästeroideja. mahdollisesti ipratropiumbromidin ym. siedätyshoito on joskus vaihtoehto.Yleensä jos oire johtuu kroonisesta poskiontelotulehduksesta harkitaan jossain vaiheessa esim tähystystoimenpidettä silloin kun lääkkeistä ei ole riittävää hyötyä. Joskus harvoin oireen takana voi toki olla yllättäen ruokatorven refluksisairaus. Jos flunssa tarkoittaa hankalia kuumeisia infektioita voi joskus harvoin taustalla olla esim immuunijärjestelmän sairaus. Näistä voi keskustella esim seuraavalla kontrollikäynnillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      63
      6156
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5589
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      127
      4367
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      54
      3852
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3795
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3209
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      67
      2979
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2846
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      68
      2578
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1950
    Aihe