Kun emo ei välitä..

ensimmäiset pennut

Meillä 9 pentua. 3viikkoisia. Ongelmana, ettei emo pysy pentujen luona, eikä tahtoisi imettää. Eilen annoin ensimmäisen kerran veteen pehmennettyä aikuisen koiran kuivamuonaa, kun luin netistä, että 3-4 viikkoisille voi sellaista antaa. Pennut ovat isohkoja; yli 30cm pitkiä ja säkäkorkeus n.20cm. Emo syö joka päivä yli 2kg ruokaa ja on laiha ja väsähtänyt. Emo on vasta 1v. Kävin äsken kakittamassa emon ja hän ei olisi millään tahtonut jäädä pentujen luo. Siksi viesti tähän aikaan yöstä.

4

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaisikohan emä käyttää eläinlääkärissä? Jos sille on tullut nisätulehdus tai kohdussa jotain mikä tekee väsähtäneeksi?

    • suosittelen samaa, emo eläinlääkärin tarkistettavaksi pian.
      lemmikkieläinkaupoista ja eläinlääkäreiltä saa myös koiranpentujen maitojauhetta lisäravinnoksi jos emä ei jaksa imettää.

    • joobax

      Miksi olet astuttanut pennun???! o_O

    • molossieirek

      Vie nyt hyvä ihminen koirasi lääkäriin,tai hommaa paikalle joku kokenut...
      Ei omon kuulu olla laiha,hoikka voi olla,jos on paljon imetettäviä,korkeintaan.Hyvin pidettu ja oikein ruokittu,ei myöskään ole väsähtänyt.Joko sillä on jotain vaivaa,tulossa tulehdus ym.tai pelkästään saanut liian heikkoa ravintoa.
      Jotkut emot voi jo vähentää hieman oloaan pentujen kanssa tuossa iässä,mutta hyvillä emon vaistoilla ei erityisemmin vielä kylläkään.Varsinkin jos pennut on vielä tissin varassa kunnolla.

      "Emo on vasta 1v." Siis jos tämä on tosissaan kirjoitettu,niin täytyy sanoa,että tuon ikäisellä nyt ei missään nimessä kuuluisi edes pentuja olla.Suoraan sanottuna sairasta touhua.Ilmeisesti vielä isosta rodusta kyse,niin on itsekkin siis ihan kehittymätön.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      215
      5232
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      43
      4583
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      15
      3206
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      264
      3148
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      168
      3079
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      57
      2612
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1959
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      59
      1950
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1944
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1849
    Aihe