Itselläni on makro joka poistaa rivejä, mutta onko millä koodilla saan makron käyttämään kaavasta saatuja arvoja?
Makro:
Rows("8:14").Select
Selection.Delete Shift:=xlUp
Eli millä saan että numero 8 määrittyy kaavan mukaan esim 8 = B8 solu ja 14 olisi B9 solu.
Makro ohjelmointia
jykke3
2
336
Vastaukset 2
- rivienpoisto
Yksi mahdollinen keino on esim. tällainen. Osaat varmaan soveltaa itsellesi sopivan.
Sub poistaRivit()
Range("A1").Select
alku = ActiveCell.Value
Range("B1").Select
loppu = ActiveCell.Value
Rows(alku & ":" & loppu).Select
Selection.Delete Shift:=xlUp
Range("A1").Select
End Sub Sub poistaRivit()
On Error Resume Next
Rows(Range("B8") & ":" & Range("B9")).Delete
End Sub
Keep EXCELing
@Kunde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3031250Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3131241- 95979
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50968- 106909
- 101899
- 111752
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh19656Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh4594- 64588