home/pölypunkki pelko

pelokastytsy

aina kun menen kotiin niin nenä rupeaa kuivumaan,aivastuttaa muutaman kerran päivässä ja nenä menee pikkaisen tukkoiseksi ja muita oireita ei ole,paitsi telkan viereen kertyy viikossa hirveä pölykerros. mistähän se voisi johtua? onko kenelläkään kokemusta pölypunkista?

2

259

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teija.dunder

      Pölypunkki viihtyy käytännössä paikoissa joissa on riittävän lämmintä ja kosteaa eli käytännössä meidän oloissa tavallisimpia paikkoja ovat vuodevaatteet, patjat, makuuhuoneen lattia. Jos epäilet allergiaa pölypunkille sitä voi tutkia ihopistokokeella ja veren pölypunkki vasta-ainemäärityksellä. Huoneisiin ja tv:n päälle kertyvä tavallinen huonepöly on yleenä vaatteista/papereista ym irtoavaa pienhiukkasta joka ei sinällään aiheuta allergiaa mutta voi runsaina määrinä ärsyttää ympärivuotista yliherkkyysnuhaa sairastavia.

    • Punasilmä

      OSTA UUSI TYYNY, mieluummin sellainen jonka voi pestä 60 asteessa. Pese tai tuuleta peitto ja patjat, vaihda lakanat. Siivoa kunnolla kerran viikossa luuttaamaala tai imuroimalla lattiat. Matot voi tampata ja tuulettaa ulkoona tai imuroida. Mikrokuituisella pölyrätillä voi pyyhkiä tasoja aina kun ne näyttää pölyisiltä.

      Mulla auttoi nämä toimet aika paljon, koska minulla on pölyallergia. Mutta jos sinulla oireet jatkuu, asunniossasi saattaa olla hometta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      20
      10267
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      34
      7337
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      113
      4891
    4. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      26
      3411
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      102
      3378
    6. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      55
      3283
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      60
      3251
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3017
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2280
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      10
      2202
    Aihe