aina kun menen kotiin niin nenä rupeaa kuivumaan,aivastuttaa muutaman kerran päivässä ja nenä menee pikkaisen tukkoiseksi ja muita oireita ei ole,paitsi telkan viereen kertyy viikossa hirveä pölykerros. mistähän se voisi johtua? onko kenelläkään kokemusta pölypunkista?
home/pölypunkki pelko
2
200
Vastaukset
- teija.dunder
Pölypunkki viihtyy käytännössä paikoissa joissa on riittävän lämmintä ja kosteaa eli käytännössä meidän oloissa tavallisimpia paikkoja ovat vuodevaatteet, patjat, makuuhuoneen lattia. Jos epäilet allergiaa pölypunkille sitä voi tutkia ihopistokokeella ja veren pölypunkki vasta-ainemäärityksellä. Huoneisiin ja tv:n päälle kertyvä tavallinen huonepöly on yleenä vaatteista/papereista ym irtoavaa pienhiukkasta joka ei sinällään aiheuta allergiaa mutta voi runsaina määrinä ärsyttää ympärivuotista yliherkkyysnuhaa sairastavia.
- Punasilmä
OSTA UUSI TYYNY, mieluummin sellainen jonka voi pestä 60 asteessa. Pese tai tuuleta peitto ja patjat, vaihda lakanat. Siivoa kunnolla kerran viikossa luuttaamaala tai imuroimalla lattiat. Matot voi tampata ja tuulettaa ulkoona tai imuroida. Mikrokuituisella pölyrätillä voi pyyhkiä tasoja aina kun ne näyttää pölyisiltä.
Mulla auttoi nämä toimet aika paljon, koska minulla on pölyallergia. Mutta jos sinulla oireet jatkuu, asunniossasi saattaa olla hometta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 636190
- 635599
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284465- 573889
- 143795
- 323219
- 682989
- 592846
- 702599
- 471960