aina kun menen kotiin niin nenä rupeaa kuivumaan,aivastuttaa muutaman kerran päivässä ja nenä menee pikkaisen tukkoiseksi ja muita oireita ei ole,paitsi telkan viereen kertyy viikossa hirveä pölykerros. mistähän se voisi johtua? onko kenelläkään kokemusta pölypunkista?
home/pölypunkki pelko
2
241
Vastaukset
- teija.dunder
Pölypunkki viihtyy käytännössä paikoissa joissa on riittävän lämmintä ja kosteaa eli käytännössä meidän oloissa tavallisimpia paikkoja ovat vuodevaatteet, patjat, makuuhuoneen lattia. Jos epäilet allergiaa pölypunkille sitä voi tutkia ihopistokokeella ja veren pölypunkki vasta-ainemäärityksellä. Huoneisiin ja tv:n päälle kertyvä tavallinen huonepöly on yleenä vaatteista/papereista ym irtoavaa pienhiukkasta joka ei sinällään aiheuta allergiaa mutta voi runsaina määrinä ärsyttää ympärivuotista yliherkkyysnuhaa sairastavia.
- Punasilmä
OSTA UUSI TYYNY, mieluummin sellainen jonka voi pestä 60 asteessa. Pese tai tuuleta peitto ja patjat, vaihda lakanat. Siivoa kunnolla kerran viikossa luuttaamaala tai imuroimalla lattiat. Matot voi tampata ja tuulettaa ulkoona tai imuroida. Mikrokuituisella pölyrätillä voi pyyhkiä tasoja aina kun ne näyttää pölyisiltä.
Mulla auttoi nämä toimet aika paljon, koska minulla on pölyallergia. Mutta jos sinulla oireet jatkuu, asunniossasi saattaa olla hometta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3584265Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1413728KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti862584Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112234Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511907- 1191808
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181798Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095