Oletko tilannut SILMÄLASEJA NETISTÄ?

kiittttä jä.

Mistä ja miten onnistuit?

8

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hukkaan meni

      olen tilannut ja eipä niillä tee mitään, en saanu pupilleja kohdalleen, se pitää itse laittaa kun saa ensin postin kautta tarvikkeet, pitäs olla optikko jos meinaa onnistua..

      • Optikolle.

        Arveluttavaa arpapeliä tilata laseja netin kautta.
        Koska kuten edellinen mainitsi, on tärkeää saada "pupillit kohdalleen" ja muutenkin kyllä optikko on se ykkösapu lasimaailmassa.

        Jos mahdollista, kannattaa suunnata Viroon eli Tallinnaan laseja hakemaan. Resepti mukaan. Ei tule piilokuluja. Siellä saat lasit jotka sisältävät kaikki ominaisuudet heijastuksen estoista ja ohennuksista alkaen, kun samassa vaiheessa suomesta saat halvat muovilinssit ja lisärahastus alkaa. Ja hinta nousee 300 - 400 euroa.


      • L - L
        Optikolle. kirjoitti:

        Arveluttavaa arpapeliä tilata laseja netin kautta.
        Koska kuten edellinen mainitsi, on tärkeää saada "pupillit kohdalleen" ja muutenkin kyllä optikko on se ykkösapu lasimaailmassa.

        Jos mahdollista, kannattaa suunnata Viroon eli Tallinnaan laseja hakemaan. Resepti mukaan. Ei tule piilokuluja. Siellä saat lasit jotka sisältävät kaikki ominaisuudet heijastuksen estoista ja ohennuksista alkaen, kun samassa vaiheessa suomesta saat halvat muovilinssit ja lisärahastus alkaa. Ja hinta nousee 300 - 400 euroa.

        Lasit Tallinnasta.

        Ennen kaihileikkauksia tarvitsin -6:n diopterin lasit joisa oli jotain hiivatin hajataittoakin.

        Kävin kotipaikkakunnallani maksuttomassa näön tarkastuksessa.

        Lähetin reseptit kolmelle tallinnalaiselle optikolle tarjouspyynnön muodossa.
        Valitsin toimittajan, tilasin linssit ja sovin noutopäivästä.
        Menimme vaimon kanssa sovittuna aamupäivänä ko. optikolle joka teki silmävälimittauksen ja jotain muitakin tarkastuksia.
        Valitsin sangat.
        Noudin lasit iltapäivällä.

        Illalla kävimme oopperassa ja seuraavana päivänä kotiin vähäisten ostosten kanssa.


    • äfåijmöeölkmnoåiqjho

      Olen tilannut kerran ja sekin meni ruotsalaisen firman piikkiin palautuksena!

      Tuo pupillin merkkaus onnistuu kyllä, varsinkin jos sen tekee avustaja. Mutta peilin avulla myös itse onnistuu.

      Minä sekosin yksinkertaisesti rajattomien ja rajallisten (sanamuoto voi olla väärä) välillä ja päädyin palautukseen.

      Toiset kuulemma jopa haluavat linssejä joissa kaksitehon raja on selvästi näkyvissä, mutta minulle se ei vain toiminut...

    • Tilasin napakympin pikkahintaan.

    • annitanni2

      Tilasin lasit mutta ne ei koskaan tulleet perille. Onneksi lähettänyt firma uskoi sen ja ei tarvinnut maksaa tyhjästä. Posti voi mokata.........

    • ...

      Not.

      Ollut epäonnea silmälasiasioissa jokusen kerran. Ei oikein innosta tilata netistä. Kun tahtovat tyriä ihan kotimaisissa klasikaupoissakin. Itänaapurissa joskus teettänyt lasit, siellä huvittavin oli, kun olivat laittaneet linssit väärin päin. ei ne paljoa toki maksaneet, mutta ei niillä mitään nähnytkään.

      iteasiassa vois harkita lasien hommmaamista netistä, mulla vaan sylintereitä ja vahvuuksiakin, harvemmin saanut oikein erinomaiset lasit. Suomessa tahtoo noit optikot mittailla silmänvälejä miten sattuu ja vääntelevät sangat epämukaviksi. Pokia ehkä kannattaisi tilatakin, jos teettäisi lasit sitten suomessa.

      =DW=

    • nainen vm-57

      Kyllä olen. Jo kahdet. Selectspecsistä. Erinomaista palvelua ja merkkikehykset ja lasit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      120
      6179
    2. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      156
      5643
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      55
      4421
    4. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      104
      3925
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      15
      3889
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      38
      3701
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      67
      3444
    8. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      25
      3070
    9. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      232
      2858
    10. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2413
    Aihe