Mustahäntäpreeriakoira

haluaa heti

Moi!

Tietääkö kukaan saako kyseistä rotua enää mistään suomesta?
Todella pitkään olen miettinyt ottavani ja pidän lemmikeistä jotka vaativat myös paljon aikaa, mutta nyt kun aloin vielä tarkemmin tutkia paikkoja mistä hankkia niin ei silmään sattunut yhtikäs mitään.
Eteen tulee vain usein tämä richardsoninmaaorava, joka kyllä on myös melko samalla tavalla käyttäytyvä kuin preeriakoira, mutta ei se siitäkään huolimatta sama asia ole.
Joskus taisi olla se kova buumi jolloin noita oli vaikka kuinka paljon, mutta nykyään ei taida löytyä enää kovin mistään noita söpöläisiä.

5

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei saa,eikä niitä ole saanut moneen vuoteen. Eikä niitä Suomeen tarvitse tuoda kiertoon mistään muaaltakaan,ei edes riksuja. Ostakaa mielummin pupuja ym,joita riittää muutenkin täällä tarpeeksi..riksu ja preeriakoira on kyllä todella eri asia muutenkin..

    • haluaa heti

      No, ei se kiertoon menossa olekaan. Ja minulla löytyy tarjota isot tilat, että eläimellä on hyvä olla. Itse en näe mitään syytä miksei kyseinen rotu olisi hyvä vaihtoehto hankkia. Eli ulkomailta nähtävästi on tuotava vain?

    • juupajuu............

      Preeriakoira on kyllä ihan oma lajinsa, ei rotu. Niitä ei ole tänne roudattu, koska soveltuvat loppujen lopuksi huonosti lemmiksi.

    • ainakin petsiessä näyttää yhdellä ihmisellä olevan näitä lemmikkeinä, joten kysäiseppä häneltä :) hän varmaan tietää mistä näitä saa ja ovatko minkälaisia lemmikkeinä :) puutorin akvaariossa on ainakin joskus ollut riksuja eli hieman preeriakoirasta pienempiä otuksia myynnissä, joten sinnekin voit soitella ja kysellä heidän tilannettaan :)

    • akherfjdnksz

      Jenkkiläiset laittoivat maailmanlaajuisen kuljetuskiellon preeriakoirille joskus v.2007 ja sitä kesti muutaman vuoden. Suomeen tuodut preeriakoirat v.2003 ovat melkeinpä kaikki jo pilven reunalla..

      Itselläni oli noita ihanuuksia 4kpl, joista kahdelle tarjosin uutta kotia. Olen tyytyväinen ettei preeriakoiria enää tuoda suomeen, koska niitä myös päästettiin luontoon sekä niitä meni hurja määrä jakoon kelt.pörssin palstoille, juurikin vaativan luonteensa vuoksi.

      Suurin osa niistäkin joilla näitä oli, pitivät niitä pienen pienessä terrassa ja preeriakoirat tarvitsevat paljon liikuntaa mutta siitä harva välitti..

      Ovat hurjia täystuhoja, menevät betoninkin läpi, niin tahtoessaan. Mutta älykkäitä, yhden omistajan lemmikkejä jotka leimaantuvat siihen yhteen "omaan" ihmiseen.

      Suomessa myös ell eivät tiedä preeriakoirin anatomiasta tuon taivaallista, aina piti olla tietoinen mikä hoitomuoto millekin vaivalle olisi paras ja ainut keino siihen oli selailla jenkkiläisen prekkufoorumin sivuja, sekä niistä lainaten tietoa sanelin eläinlääkärille diagnoosin jotta he voisivat määrätä oikean lääkkeen jonka nämä sietivät sekä määrän. Eli ei ollut helppoa se, monasti heidän diagnoosinsa oli väärä kun eivät kuunelleet omistajaa.

      Jos jollakin on niin paljon mielenkiintoa näihin söpöläisiin, niin Belgiasta löytyy kasvattajia näille, suomessa niitä ei ole, eikä tule.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      179
      14724
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      118
      10402
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      106
      9269
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      28
      8823
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      61
      8553
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      49
      6867
    7. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      179
      6455
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      30
      5413
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      148
      5312
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      41
      2595
    Aihe