Vitamiiniruiske harmaaseen marraskuun arkeen

kotijakeittio

Marraskuun pimeä maanantai piristyy kummasti aurinkoisella appelsiinisalaatilla. Appelsiini on hyvä c-vitamiinin lähde ja auttaa siis pysymään terveenä.

APPELSIINISALAATTI
Värikäs appelsiinisalaatti sopii niin kalan, lihan kuin kanankin kanssa.
4 annosta
3 appelsiinia
1 punasipuli
½ dl kuorittuja
pistaasipähkinöitä
3 rkl hienonnettua persiljaa

Kastike:
3 rkl oliiviöljyä
1 ½ rkl appelsiinimehua
ripaus suolaa ja rouhittua
mustapippuria

1. Leikkaa appelsiinit kalvottomiksi ja viipaloi hedelmät renkaiksi. Ota leikkuulaudalle valunut mehu talteen kastiketta varten. Kuori ja suikaloi punasipuli.
2. Murskaa pistaasipähkinät ja ripottele persiljan kanssa salaatin päälle.
3. Sekoita kastikeainekset keskenään. Valuta kastiketta salaatin pinnalle. Anna salaatin maustua hetken ennen tarjoilua.
Valmistusaika: noin 15 minuuttia maustuminen.

3

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä vaan sitrus?

      Kotona odottaisi kilo mandariineja, ehkä kokeilen niillä.

      • mikä vaan sitrus?

        laiton päälle chiliä ja söin. Ei polttanut, kun otin etikkaa niiden kanssa.


    • mieluisat muistot

      Kiitos vinkistä käyttää salaattiin appelsiineja. Olen joskus vuosia sitten tehnyt vähän samanlaista salaattia äitini reseptin tapaan. Hän teki samaan tapaan appelsiineista ja tavallisen sipulin renkaista salaatin ja lisäsi siihen öjly/appelsiinimehu/suola/pippuri-kastikkeen - herkullisen värinen salaatti, mutta tuo avaajan punasipuli, pähkinät persilja mielenkiintoinen variaatio ja kokeilen.

      Kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      198
      11773
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5549
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2857
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2484
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2455
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2023
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1727
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1670
    Aihe