ympärileikkaus

+60 ukko

Onko kellään kokemusta vanhemmalla iällä tehdystä ympärileikkauksesta?Missä ja millä perusteella voi päästä leikkaukseen?Mistä tietoa voisi kysyä?

6

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosikko

      Terveyskeskuksestakin voi kysellä ja urologi tietää tarvittaessa enemmän. Todennäköisesti petyt jos leikkautat mutta omapahan on pippelisi.

    • syy

      BXO

    • chgchggh

      Ainoastaan terveydellisistä syistä voidaan ympärileikkaus suomessa tehdä aikuiselle miehelle.

      Toisinsanoen, jos vain haluat silpoa itseäsi niin ei tule onnistumaan.

      Terveyskeskukseen mars, jos esinahkaa pitää lyhentää.

      Kaverilleni tehtiin ympärileikkaus terveydellisistä syistä ja hän on sanonut suoraan että seksin puolesta hän olisi paljon mieluummin pitänyt esinahkansa.

      Hänen mukaansa se vaikutti kaikkeen seksistä masturbointiin. Ensinnäkin masturboinnista sai paljon enemmän iloa kun on esinahka mikä suojaa terskan herkkää ihoa ja salli suuremman liikkeen. Toiseksi, kun paljas terskan iho oli ollut vuoden housuissa oli tunto lähtenyt ja iho kovettunut terskassa niin että seksi ei enää tuntunut yhtä hyvältä ja herkältä kuin aikaisemmin. Hän vertasi sitä niinkuin joutuisi jatkuvasti käyttämään kondomia.

      VIelä lopuksi knoppitietoa amerikoista. Siellä vauvoille, huolimatta uskonnollisesta vakaumuksesta, tehdään jo synnytyssairaalassa esinahan poisto ja siellä täytyy vanhempien erikseen sanoa että esinahka täytyy jättää rauhaan. Tästä on ollut myös oikeusjuttuja kun lääkärit ovat ilman vanhempien lupaa kajonneet lapseen "tavan vuoksi". Että ei se afrikka ole ainoa paikka missä tehdään järjettömyyksiä.

    • nahka on ja pysyy

      Kyllähän kauneuskirurgiaa saa itselleen teettää, joutuu vain teettämään yksityisesti ja maksamaan rahalla. Mutta totta on tuo, että useimmat aikuisena leikatut huomaavat tuntoherkkyyden häviävän kun terska kovettuu ja sarvettuu ollessaan paljaana. Niinhän jalkapohjillekin käy kun kesäisin paljain jaloin juoksentelee.

      • esteetön

        miks vitus sä haluaisit eroon sun esinahkasta


    • Ympärileikattu55

      Minulle on tehty ympärileikkaus 30 vuotta sitten eikä tunto ole mihinkään hävinnyt eikä terska ola kovettunut miksikään. Seksikin on vielä todella mahtavaa ja puhtaana pito helppoa. Että nuo ylemmät väitteet eivät todellakaan pidä paikkaansa. Leikaus tehtiin täysin lääketieteellisistä syistä, esinahka oli todella tiukka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      243
      4778
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      87
      2326
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      117
      1500
    4. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      319
      915
    5. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      72
      874
    6. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      270
      839
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      112
      756
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      747
    9. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      38
      716
    10. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      67
      682
    Aihe