Väsyttekö helpommin,

ikäkö syynä

kuin nuorempana, tätä itse ihmettelen, et palautuminen kestää kauemmin.

28

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakavissako kyselet ,60 ja 20 eroa rasituksessa?

      • Muista olla varovainen sen krossaris kanssa, me ei enää olla nuoria.


      • Anceli kirjoitti:

        Muista olla varovainen sen krossaris kanssa, me ei enää olla nuoria.

        Piti viel aloittajalle antaa elevän elämän esimerkki.
        30 mä lapion lunta lumikolalla ja sannat nakeltiin kuuppalapiolla mut nyt on oltava nöyrä ja työnnettävä sitä kolaa ja sannat nakellaan petonilapiolla.
        Näin katoo mainen kunnia.


      • piikkiö kirjoitti:

        Piti viel aloittajalle antaa elevän elämän esimerkki.
        30 mä lapion lunta lumikolalla ja sannat nakeltiin kuuppalapiolla mut nyt on oltava nöyrä ja työnnettävä sitä kolaa ja sannat nakellaan petonilapiolla.
        Näin katoo mainen kunnia.

        Näinhän se menee, nöyrryttävä on itse kenenkin suurempien voimien edessä. Mutta kun aina on töitä tehnyt ja liikkeessä ollut, ei kunto ole päässyt rapistumaan.
        Jaksan mie ihailla teitä jotka ette laiskoina elele, parhaina esimerkkeinä sinä ja hän, tiedät kyllä ken.


    • Muistatko myös, kuinka reippaasti pissit vaippoihin?
      Ja kuinka reippaasti isukki vaipan vaihtoi uuteen?
      Luulisin että muistat hyvin, joten kysypä isukilta.
      Käykää sellainen pissis-keskustelu.
      Kokeilkaa myös, kuinka selkäkin teillä nuortuu.
      Isi saattaa sit ostaa sinulle uuden Nintendo-pelinkii.

      H.

      • katkera-hunks

        Muistatko, kun vanhempasi hylkäsivät sinut lumihankeen?


      • kitkeränkatkeraa
        katkera-hunks kirjoitti:

        Muistatko, kun vanhempasi hylkäsivät sinut lumihankeen?

        Johtuuko tuo ainainen katkeruus ikävistä lapsuudenmuistoista?


    • Ikävuosien lisääntymisen myötä kumuloituu myös liikunnan määrä = kunto ja kestävyys kasvaa!

      Aritmeettinen totuus!

    • aika aikaansa

      Joskus muistuu mieleen, että olisi kiva olla, vaikka päivä parikymppisenä.

      • aimali

        Minusta parempi taantua vähitellen. Kuin katsellen omaa peilikuvaansakin, ja kuvitella, ettei koskaan vanhene, itse siis. ;))


    • voi kättä voi jalkaa

      Kyllä sen huomaa. Palautuminen rasituksesta vie aikaa. Joulusiivouksen jälkeen olin ihan tööt.
      Nivelet kolottaa, iltasin ei meinaa uni tulla kipujen takia.

    • auto-tyttö

      Eipä taida auton paukutkaan vanhentuessaan enetä, kyllä tulee nippelivikaa, jos ei sitten paljon suurempaakin kremppaa.

    • myös kotiinsa

      Älä yhtään ihmettele, luonnollistahan se on että vanhemmalla iällä väsyy nopeammin ja palautuu hitaammin.

    • Jospa se johtuu siitä että vanhetessa aika vilistää nopeammin, ei ehi pitkästyä minkään oottelussa, palautumisessa tai muutenkaan kun ollaan jo jossakin ihan uudessa, jos ehitään tajuta sitäkään.

      • (jäi pois äskeisestä) ... onneksi lopulta väsymys iskee ja siinä saa sitten rauhassa olla ja tointua.


    • hgkj

      Tietenkin väsyn. Omituinen kysymys. Nuorena sitä jaksoi bailatakin, eikä aamulla tuntunut missään. Nyt kun menee kulmakuppilaan yhdelle oluelle ja sitten kotiin, niin on ihan kuitti.

    • mamma matala

      Tällä kymmenellä nopeamman väsymisen alkaa huomata. Itse pelkään vähän liiallista lepäilemistä ja lihasten "surkastumista" ja entistä nopeampaa väsymistä.

      Kuinka paljon ikätoverit harrastavat liikuntaa kunnon ylläpitämiseksi?

      • Lihaskato on kamalaa! Muutaman kuukauden makuujaksolla sitä katosi etupäässä reisistä, pakaroista ja selästä noin 6kg.

        Suunnilleen sama määrä tuli sen jälkeen samassa ajassa takaisin laardina.
        Lisälaardia oli elokuussa vielä jäljellä 1,1kg ja lihasta kateissa 2,7kg.


      • mamma matala
        laiska-lasse kirjoitti:

        Lihaskato on kamalaa! Muutaman kuukauden makuujaksolla sitä katosi etupäässä reisistä, pakaroista ja selästä noin 6kg.

        Suunnilleen sama määrä tuli sen jälkeen samassa ajassa takaisin laardina.
        Lisälaardia oli elokuussa vielä jäljellä 1,1kg ja lihasta kateissa 2,7kg.

        Miten voit tietää noin tarkasti kadonneiden lihastesi painon?


      • SAS*

        Kesällä pyöräilen 10-30 km lenkkejä, talvella hiihdän n. 10km kerrallaan.
        Sen olen huomannut, että vauhti on hidastunut. Vauhti on sitä mikä hyvältä tuntuu.

        Liikuntasourituksen jälkeen on mukava ottaa pienet unet.
        Joskus on sanottu, että hyvän kunnon salaisuus kohtuullinen liikunta ja kova lepo.


      • mamma matala kirjoitti:

        Miten voit tietää noin tarkasti kadonneiden lihastesi painon?

        Tanhuvaaran urheiluopisto testaa minut vuosittain, elokuussa, InBoby 720 Kehon koostumusanalyysi laitteistollaan.

        Sama laitteisto, sama laitos, sama ajankohta ja tilanne sekä suunnilleen kellonaika.
        Eivätköhän tulokset ole vertailukelpoisia keskenään?

        Pidän tulosta paljon luotettavampana kuin katutason fys. terapeuttien yksinkertaisia vekottimia.

        Tanhuvaaran tulostus on erittäin analyyttinen mutta lukeminen vaatii hieman perehtymistä.
        Tosin T-vaaran tyypit hoitavat tulkinnan.

        Erittely tapahtuu kehonosittain ja raajoittain sekä antaa julmetusti tietoa lihasten lisäksi kehon nesteistä, rasvoista, mineraaleista, luustosta ( eipä muutu ) sekä vertailutietoa omaan ryhmään nähden ja arvion eri tekijöiden suhteen.

        Joukossa non runsaasti sellaisia indeksejä joille minulla ei ole mitään käyttöä.


    • Eikös ne ikämiessarjat urheilussa alkaneet jo kolmevitosista, joten...

      • 35:na ihmettelin tuota rajaa mutta en ihmetellyt enää 10-vuotta myöhemmin.

        Rajan merkityshän riippuu kontrollin laadusta, lajista sekä lähtötasosta.

        Nyt, 69:nä ja tämän jälkeenkään en tule koskaan tavoittamaan 67:n tasoani.


      • laiska-lasse kirjoitti:

        35:na ihmettelin tuota rajaa mutta en ihmetellyt enää 10-vuotta myöhemmin.

        Rajan merkityshän riippuu kontrollin laadusta, lajista sekä lähtötasosta.

        Nyt, 69:nä ja tämän jälkeenkään en tule koskaan tavoittamaan 67:n tasoani.

        Näin se menee. Tänäänkin käveltiin kaverin kanssa lintulaskentalenkki jonka ensi kerran laskimme yhdessä runsaat neljä vuosikymmentä sitten. Vaikka mittaa on lyhennetty yli kolmanneksella alkuperäisestä, sama aika tuohon vain menee kuin joskus alkuaikoinakin. Sama parilla muullakin reitillä, niiden pituudesta on joutunut napsaisemaan sen 30-40% pois että lyhyen päivän pituus riittäisi.


    • 1943

      Jos eiliseen vertaan, niin vastaus on ei. Jos vertaan viimeisiin työvuosiini, niin vastaus on myös ei. Silloin väsyi, kun täytyi usein valvoa ja tuli univelkaa. Jos vertaa aikaan 50 v sitten, niin eihän sitä yhtä hyvin jaksa eikä tarvitsekaan. Sehän on ihan luonnollista. Nyt on hyvä, kun saa nukkua ihan niin paljon kuin nukuttaa. Satunnaisesti jaksaa valvoakin.

    • harmi2

      Kyllä palautuminen kauemmin todella kestää, mutta siihen on hyvää aikaa olemassa.

    • yhtäältä toisaalta

      Yhtäältä väsyy, toisaalta taas ei. Lapsena ja nuorena ehti hyvin palautua, kun tuli nukuttua 9-12 tuntia vuorokaudessa, ja aamulla oli aina suorastaan tuskallista nousta ylös. Vasta viime vuosina olen alkanut pärjätä alle 9 tunnin unilla. Saatan herätä ilman herätyskelloa jo 7,5 tunnin unien jälkeen ja aivan pirteänä. Se on mukava ilmiö. Lihakset kyllä kipeytyvät kun teen jotain tavallisuudesta poikkeavaa ruumillista työtä tai liikuntaa. Nuorena lihakset eivät muistaakseni pahemmin kipeytyneet paitsi nyt jossain erityisen kovassa rasituksessa. 22 vuotiaana ekojen taido-harkkojen jälkeen kävelin ainakin viikon rappuset sivuttain, kun lihakset olivat niin hapoilla. Nuorena mulla oli niin heikot käsivoimat, etten pystynyt etunojapunnertamaan tai vetämään leukaa edes yhtä kertaa. Nyt onnistuu jo kohtalaisesti.

      Iän myötä ruokavaliolla ja liikunnalla on enemmän merkitystä virkeänä pysymiselle kuin nuoremmalla iällä, jolloin elimistö toimi täysillä millä tahansa sapuskalla, tupakan savussa lorvimisella ja viikonloppukännäilylläkin. Kannattaa pitää huolta itsestään.

    • Pirre*

      Ikänsä huomaa ainakin kun hoitaa 2 vuotiasta ikiliikkujaa viisikin päivää putkeen, voi että on puhki olo, ei ennen tiennä mittää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8147
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      7421
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5587
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      78
      5572
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      114
      4775
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2548
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      57
      2439
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      7
      1401
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1394
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      46
      1240
    Aihe