Anna & Viena?

PilviPyryjaAnna

Anna saa pikkusiskon piakkoin, ja olemme ajatellet tytölle Viena-nimeä. Tosi kaunis minun mielestäni ja Annan pariksi oikein hyvä.
Mutta onko se teistä sopiva nimi? Tykkäämme yleisesti ottaen aika perinteisistä ja vanhoista nimistä, emmekä liian erikoisista... Onko Viena liian erikoinen? Viena on myös aika vaikea lausua... vai onko teistä? Entä kuuleeko Vienan helposti että 'viina'?
Paljon kysymyksiä.. :D Ja myös muita ehdotuksia Annan siskolle otetaan vastaan. Lapsia on siunaantumassa todennäköisesti vielä ainakin yksi, voi olla että kaksi tai kolmekin vielä! Joten jos valitsemme Vienan, onko -na sarjaa liian vaikea jatkaa?? Kiitos jos jaksatte vastailla :)!

8

2467

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jenna.

      Viena on nätti nimi ja se sopii hyvin Annan siskolle:) mutta tässä vielä joitakin ehdotuksia

      Anna ja:

      Lili
      Fanni
      Rosa
      Elsa
      Elsi
      Elle
      Marissa
      Viola
      Elina

    • nimiä

      Viena on nätti nimi. Muita nättejä sarjaan sopivia vaikkapa Elina ja Miina taikka Liina tai Louna....Fiona? kauniita -na nimiä on paljon :) Poikien nimeksi voi sarjaa vaikkapa vaihtaakin?

      Niin ja ei Vienasta tule mieleen viina, minulle tuli ehkäpä vähän mieleen Vienna joka olis myöskin kyllä kaunis nimi mutta ehkä tupla N on liian samanlainen Annan kanssa. Jos nimi mietityttää minusta yhtä kauniilta kuulostaa myös nimi Vieno.

      Muita kauniita nimiä jotka sopii Annan siskolle joista saattaisitte pitää olisi esimerkiksi Siiri, Olga, tai Heljä. Omasta mielestäni koska Anna on hyvin kansainvälinen ja klassinen nimi siskon nimeksi sopisi Juulia, Laura, Helena/Elena tai Matilda? :) Onnea ja mukavia mietintöjä! :)

    • Pertsa perusjätkä

      Vähän ehkää turhan erikoinen tavallisen ja tylsän nimen rinnalle.

    • ????

      Viena on ok.

      Mielestäni lasten nimet voivat olla erilaiset...ei tarvitse olla kaikilla -na päätettä. Samantyyppiset, toisistaan kuitenkin selkeästi poikkeavat ja persoonalliset vanhat/ajattomat nimet ovat parhaita.

      Muita:
      Oona
      Emma
      Elisa
      Nina
      Amanda
      Asta
      Eva
      Elna
      Erin
      Emilia
      Greta
      Leea
      Lina
      Helena
      Heli
      Henna
      Saana
      Matilda
      Maleena
      Maija
      Maria
      Katja
      Reeta
      Sofia
      Ulla

    • PilviPyryjaAnna

      Kiitos vastaajille :) Taidamme kuitenkin pysyä toistaiseksi tämän Vienan kannalla... LISÄÄ MIELIPITEITÄ KAIVATAAN!

      Ehdotitte ihania nimiä, esim. Lounahan olisi aivan ihana seuraavalle! Paitsi ettei oikein kolahda... vielä ainakaan :/ Helena ja Elna myös aivan ihania.

    • Isla2

      Anna ja Ruusu
      Anna ja Amalia (mun suosikki)
      Anna ja Ruska
      Anna ja Lilja
      Anna ja Jasmiini
      Anna ja Kirsikka
      Anna ja Tuuli
      Anna ja Edla

    • vii.

      Anna ja Viena olisivat ihana sisaruspari. Vaikka Anna on hyvin yleinen ja Viena harvinaisempi, on niissä samanlaista pehmeyttä ja kansainvälisyyttä. Mahdollisille tuleville lapsille voisi sitten antaa nimiä, jotka muuten sisältävät samoja kirjaimia. Esim. Eini, Heini, Noora, Ilona, Vilho, Joona...

    • Anonyymi

      Itse oma nimeni on Vienna ja mielestäni nimi Anna sopisi Vienan tai Viennan kanssa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1526
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      947
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      368
      919
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      904
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      803
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      613
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      568
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      160
      560
    Aihe