Hiihtokelit mitä parhaimmat nyt!

Mettäläinen

Vieläkö palstalaisista löytyy jalon peri suomalaisen lajin harrastajia?

Itsekin on muutamia kertoja tänä talvena oltua suksien päällä ja mukavalta tuntui lykkiä. Ilahduttavaa on se, että aika moni harrastaa ainakin täällä kaakkois-suomessa peri suomalaista lajia, joka on hyvä harrastus kuntoilu mielessä muutenkin.

Mitenkä muualla suksi luistaa?

7

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä oli hiihdellä^`

      Hyvin luisti ainakin tänään. Hieman kävi viima muttei haitannut.

    • Luistavia ja vähemmän luistavia kelejä ollut. Nyt tarvis taas sukset voidella.

      • Mettis ei kirj

        Juu, suksi huoltoon kannattaa panostaa, että hiihtämisen mielekkyys säilyy.

        Nykyisin taitaa suksi valikoimaa löytyä urheilukaupoista riittävästi, ettei tavallisen kuntoilijan tarvitse hirveästi panostaa voiteluunkaan, kun saa allensa luistavat tai pitävät sukset riippuen hiihtotyylistä..


      • Mettis ei kirj kirjoitti:

        Juu, suksi huoltoon kannattaa panostaa, että hiihtämisen mielekkyys säilyy.

        Nykyisin taitaa suksi valikoimaa löytyä urheilukaupoista riittävästi, ettei tavallisen kuntoilijan tarvitse hirveästi panostaa voiteluunkaan, kun saa allensa luistavat tai pitävät sukset riippuen hiihtotyylistä..

        Kaikessa liikunnassa toimivat välineet antaa mielekkyyttä hommaan. Tai sit päin vastoin, vievät siitä liikunnan ilon.Siis jos välineet toimimattomat. Itse tykkään et voitelu kuuluu hiihtoon. Toinen taas haluaa jotain muuta. Ihan kuin vain jokainen tyylillään:) Tällä hetkellä omistan vain luisteluhiihto välineet. Niinkuin jo monta vuotta on mennyt. Nautitaan talvesta ja liikunnasta jokainen tahollamme. Tänään oli nihkeä luisto ladulla savossa.


    • Juu, vasta tulin hiihtolenkiltä. Tai no, on siitä nyt jo vähän aikaa. 28 vuotta sitten viimeksi hiihtänyt. Suksetkin on sirkkelin jalkojen alla, on helpompi liikutella.

      • toimiihan ne sukset noinkin:)


    • ...

      Hyvin pääsee dösällä.

      Mutta on mullakin sukset. Se kai mainitaan jo sotilaspassissakin, että pitääpi olla sekä polkupyörä, että sukset reserviläisellä olemassa liikekennallepano-käskyn varalta.

      Hienot sukset muuten onkin. Ruotsin armeijan ylijäämävarastoa, karmeet lankut :DDD Muutama vuosi sitten huolsin ne, tervasin. Koska tein sen mökillä pirtissä, seurauksena oli jokin hiton keuhkokuume. Terva kun on paitsi lahonestoaine, suksivoide, lääke, myös liiallisesti hengitettynä myrkkykin.

      Mulla tosin käsitys puusuksista. Niitten funktio on se, että niillä voi tokikin hiihtää umpihankea suomi-konepistooli selässä. Mutta sitten ne muuttuu tärkeiksi, kun on keskellä erämaata ja pitää laittaa nuotio pystyyn, että saa makkaraa paistettua nuotiolla. Lapin erämaat täynnä nälkään kuolleita turisteja lasikuitiusuksineen ...

      =DW=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      150
      5485
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      76
      3633
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      108
      3517
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      69
      2791
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      41
      2384
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1762
    7. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      32
      1725
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      368
      1254
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1196
    10. 54
      984
    Aihe