Kiinasta

China girl

Onko kenelläkään tietoa, kiinalaisista seremonioista. Kyse on ns. suhteen aloitus seremonia. Onko sellainen oikeasti olemassa. Juhlallisuutena voi verrata häihin. Olisiko jollain tietoa tästä???

8

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • China Dragon

      Voin kysyä vaimoltani jos hän tietäisi.

      Emme itse pitäneet mitään suhteen aloitus seremoniaa. Eri puolilla Kiinaa on erinlaisia tapoja. Nykyajan nuoret ja uudemman ajatusmaailman omaavat ihmiset toimivat jo eritavalla mitä vanhoilliset.

      Tietysti länsimaalaisen suhde kiinalaiseen eroaa peruskiinalaisesta muutenkin, suurinosa kiinalaisista eivät halua mennä avioon ulkomaalaisten kanssa. Perheen paine perinteiseen avioliittoon on kohtalaisen korkealla, siihen perinteeseen eivät yleensä länsimaalaiset kuulu...joten ehkä emme ole aivan niitä perinteitä noudattava pariskunta.

    • Chom chom

      Oisko tässä kyse ns. kihlajaisista? Perinteisesti parin yhteensopivuutta on tarkasteltu astrologin avulla, valittu sopiva hääpäivä ja alettu järjestelyt, joihin kuuluu mm. morsiamen esittely sulhasen suvulle ja lahjat morsiamen perheelle. Tämä ns. kihlajaisjuhla saattaa olla isompi kuin varsinaiset häät, eikä siihen monesti ole sekoittunut niin paljon muita (= länsimaisia) vaikutteita kuin häihin.

      • China Dragon

        Ilmeisesti noin on. Vaimoni kertoi ettei perinteeseen kuulu seurustelun alkamisjuhlaa. Kihlajaiset voivat olla suuretkin. Naimisiin mennessä juhla on suuri, meillä oli 300 kutsuvierasta.
        Juhliin kuuluu suomalaisittain hiukan outoja perinteitä. Uskonnollisia perinteitä unohtamatta. Kunnioitus vanhempia ihmisiä kohtaan on ihailtavalla tasolla. Suomalaisilla olisi jotain opittavaa kiinalaisilta juuri tuossa asiassa sekä juhlaan että arkeen.


    • tzhingiskaani

      Typerää puhua aina tavoista ja "tavoista", osoittaa kulttuurista tietämättömyyttä. Kyllä Suomessakin vanhuksia kunnioitetaan, ainakin minut keskiverto jampan ovat vanhempani opettaneet kunnioittamaan vanhuksia..ja kylläpä tapoihin kuuluu haudoilla vierailu jouluna ja pyhäinpäivänä eli kovin globaaleitahan nämä vanhusten kunnioittamisasiat ovat.
      Erona Suomen ja Kiinan välillä on toisen maan ihmisten suhtautuminen materiaan, surempaa materialistia ei löydy kuin kiinalainen. Meillä on vielä onneksi sana moraali, joka tarkoittaa jotakin, Kiinassa moraali ei tarkoita mitään. Samassa yhteydessä voidaan kunnioittaa vanhuksia ja toisessa yhteydessä ryöstää putipuhtaaksi.

      • Chom chom

        Kunnioitusta on monentasoista, ja voi sanoa, että aasialaisissa kulttuureissa yhteiskunnalliset hierarkiat ovat voimakkaammat kuin Suomessa. Lähtien nyt vaikkapa siitä, miten ihmisiä puhutellaan. Ja esim. mä voin sanoa vanhemmilleni vastaan, jos olen eri mieltä, mieheni ei voi. Kunnioitan iän mukanaan tuomaa kokemusta, mutta ajattelen myös, että kunnioitus on ansaittava. Mieheni kulttuurissa taas ajatellaan, että asema itsessään oikeuttaa kunnioitukseen. Aivan selviä eroja on siinä, miten suhtaudutaan eri-ikäisten (tai esim. eri sukupuolta olevien) oikeuksiin ja velvollisuuksiin.

        Ei se aasialainen perinteinen kunnioituskäsitys mielestäni mikään ideaali ole, mutta ehkä puolin ja toisin on kuitenkin opittavaa.


      • Jos sinun mielestäsi vanhempien kunnioittaminen on sitä että käydään 2 kertaa vuodessa kuolleen omaisen haudalla niin todella kaukana ollaan siitä mitä Kiinassa vanhempien ihmisten kunnioittaminen on.
        Sinä puhut vain vanhusten kunnioittamisesta mutta Kiinassa se on kaikkien itseä vanhempien ihmisten kunnioittamista.

        Suomalaisten silmin tuo vanhempien (huom. kaikkien itseä vanhempien eikä vain vanhusten) kunnioittaminen Kiinassa on jopa yliampuvaa.
        Esimerkiksi Kirjahyllyssä olevaista valokuvista vanhemman ihmisen valokuva pitää olla ikäjärjestyksessä ylempänä kuin nuoremman.
        Bussissa nuorempi ihminen luovuttaa aina paikkansa vanhemmalle ja tämä ei tarkoita sitä että vain vanhuksille paikka luovutetaan vaan riittää että henkilöiden välillä on selvä ikäero.
        Itseasiassa suomalaiseen menttaliteettiin tottuneena tunnen itseni hieman vaivautuneeksi kun bussiin noustessani teini-ikäiset tarjoaa minulle välittömästi istumapaikkaa vaikken mikään vanhus olekkaan.
        Sama kohteliaisuus vanhempaa ihmistä kohtaan näkyy kaikessa toiminnassa joten paljon on suomalaisilla opittavaa vaikkei ihan yhtä pitkälle tuossa asiassa mentäisikään kuin Kiinassa.


      • China Dragon
        Minä_täällä kirjoitti:

        Jos sinun mielestäsi vanhempien kunnioittaminen on sitä että käydään 2 kertaa vuodessa kuolleen omaisen haudalla niin todella kaukana ollaan siitä mitä Kiinassa vanhempien ihmisten kunnioittaminen on.
        Sinä puhut vain vanhusten kunnioittamisesta mutta Kiinassa se on kaikkien itseä vanhempien ihmisten kunnioittamista.

        Suomalaisten silmin tuo vanhempien (huom. kaikkien itseä vanhempien eikä vain vanhusten) kunnioittaminen Kiinassa on jopa yliampuvaa.
        Esimerkiksi Kirjahyllyssä olevaista valokuvista vanhemman ihmisen valokuva pitää olla ikäjärjestyksessä ylempänä kuin nuoremman.
        Bussissa nuorempi ihminen luovuttaa aina paikkansa vanhemmalle ja tämä ei tarkoita sitä että vain vanhuksille paikka luovutetaan vaan riittää että henkilöiden välillä on selvä ikäero.
        Itseasiassa suomalaiseen menttaliteettiin tottuneena tunnen itseni hieman vaivautuneeksi kun bussiin noustessani teini-ikäiset tarjoaa minulle välittömästi istumapaikkaa vaikken mikään vanhus olekkaan.
        Sama kohteliaisuus vanhempaa ihmistä kohtaan näkyy kaikessa toiminnassa joten paljon on suomalaisilla opittavaa vaikkei ihan yhtä pitkälle tuossa asiassa mentäisikään kuin Kiinassa.

        Tsingiskaani ei ole asunut Kiinassa kiinalaisessa yhteisössä joten hänen kommenttinsa ovat lähinnä huvittavia.

        Lapsien antaessa kuukausittain rahaa vanhempiensa hyvinvointiin vanhempien arvostaminen näkyy hiukan eri tavalla mitä maissa joissa vanhempien tulee ikäänkuin antaa rahaa lapsilleen kuten Suomessa. Kulttuurillista tietämystä kun ei hankita asumalla Pekingissä, Shanghaissa tai edes Guangzhoussa neljän tähden hotellissa käyden kiinalaisissa yrityksissä voittoa tavoitellen.
        Liike-elämä ja perhesuhteet ovat kaksi erillistä asiaa.

        Tsingiskaan voisi nyt eritellä ne asiat mitä en kiinalaisessa kulttuurissa hänen mukaansa ymmärrä.


    • Zainali

      Josko palattaisiin taas alkuperäiseen kysymykseen.
      Ainakaan vaimoni kotiseudulla Kantonissa ei ole mitään kummallisempaa suhteen aloitus seremoniaa.
      Kihlat ostettuamme käytiin hääkuvissa, se vasta olikin kokemus sinänsä, sekä tarjosimme ruoat ravintolassa, vaimoni lähisuvulle ja ystäville.
      Varsinainen vihkiminenhän on varsin koruton tapahtuma. Käydään vain avioliittotoimistossa täyttämässä paperit ja saadan avioliittopassi.
      Hääparin vastaanotto pidetään vasta sen jälkeen, me emme vaimoni kanssa sellaisia järjestäneet.
      Älä turhaan hermoile, kyllä kiinalainen kumppanisi tietää mitä tehdä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      31
      2735
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      132
      2445
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      14
      2031
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      1843
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      16
      1356
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1317
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1294
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      997
    9. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      144
      975
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      20
      923
    Aihe