Yläjyrsin

einhell3

Olen suunnittelemassa yläjyrsimen ostoa, aikomus pyöristää listan reunat. Listan koko on noin 15x25 mm, elikkä pelkällä jyrsimellä en tee mitään vaan tarvitaan teline tai pöytä. Onko kukaan kokeillut laittaa jyrsin levyyn kiinni korotus holkkien kanssa, levyyn sopivat ohjurit ja muutkin säädöt niin eikös pitäisi pelittää ja jyrsinkin on koko ajan oikeinpäin. Pöytä kiinnityksessähän jyrsin roikkuu. Miten pölyyntyy ja mitenkä laakerointi kestää. Kommentoikaa.

5

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puru lentämään

      Saattaa olla hupa peukaloille moinen viritys ainakin lyhyitä listoja ajaessa.
      Turvallisinta on tehdä pöytään kiinnitettävään levyyn sen verran koloa, että jyrsimen saa siihen kiinteästi kiinni. Siihen saa puristimilla kylliksi suojia ja ohjureita, eikä kulu omat peukalot.

      Ei pölyynny liikaa ylösalaisin ollessaan ja laakerit on suunniteltu kestämään pienimuotoinen jyrisintyö.

    • rairatirairai

      Pöydän/levyn alle kiinni ja vaste kiinni puristimilla tai ruuveilla. Siihen vielä sahailee kaveriksi pari featherboardia niin on mukava lykkiä listaa läpi ja sormetkin turvassa.

    • kari789

      Minusta tuo korotusholkkien käyttö on ihan ok ajatus, koska siinähän ei omat sormet ole vaarassa, jos se rako on kyllin pieni eli korotusholkit kyllin lyhyet. Jyrsin tulee kuitenkin olla ruuveilla kiinni siinä levyssä, jotta ei varmasti irtoa tärinästä.

      Suosittelen sellaista jyrsintä, jossa jyrsimen pohjalevyssä on kaksi suoraa sivua. Niitähän on pyöreitä ja sellaisia, joissa on yksi suora sivu. Kun on kaksi suoraa sivua, niin voi jyrsiä suoria uria, kun ajaa jyrsintä kahden laudan välissä.

      Harrastekäytössä ei tarvita suurta tehoa. Pienempi on kevyempi ja näppärämpi. Näkymä jyrsinkohtaan on myös parempi kuin isossa rohjossa.

      Minun nykyisessa jyrsimessäni on pehmeäkäynnistys, 2 led-valoa ja syvyyden tarkka hienosäätö 0,05 mm jaolla (syvyyslukitusta avaamatta). Huonoa taas paino ja iso koko. Teho 1300 W. Edellinen oli 700 W ja yksinkertainen, mutta näppärä laite.

      Syvyyden hienosäädöllä on käyttöä jos tekee sinkkausliitoksia, koska liitoksen kireys säädetään syvyyssäädöllä

    • ..................

      Alapuolelle pöytää ne jyrsimet kiinnitetään. Tuollaiseen hommaan riittää vanerilevy ilman sen kummempi virityksiä ja pyöristysterä laakerilla jolloin ohjaimia ei tarvita.

      Pölyä aina syntyy. Koneissa on yleensä imuriliitännät ongelman ratkaisemiseksi.

    • Osta jyrsimelle valmis pöytä ikh:lta.
      Ei maksa kovin paljon ja on riittävän tukeva .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      236
      7144
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      137
      3600
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      113
      2122
    4. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      32
      1334
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      24
      1316
    6. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      25
      1238
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      318
      1108
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      962
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      898
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      867
    Aihe