Moi.
Hankittiin hesyltä tyttökissa n. 1-2 vuotias, aivan ihana sosiaalinen ja tosi kiltti tapaus. Nyt puoli vuotta myöhemmin haettiin hesyltä 6 kk vanha tyttöpentu, joka oli ihmisillekin tosi sähäkkä ja murisi eikä laskenut lähelle. Pari päivää oli eristettynä toisesta kissasta. Saivat tutustua ristikon läpi ja aikaisempi kissamme murisi ja sähisi pennulle pari päivää.
Pari viikkoa meni ja pentu tuli jo lähelle ja nelisen viikkoa on täysin sylikissa MUTTA kun ei hyväksy isompaa kissaa ei millään. Ovat saaneet olla samassa tilassa ja isompi kissa ei ole sähissyt/murissut pennulle mutta antaa tassua jos saa tilaisuuden. Pentu murisee ja sähisee heti kun näkee isomman kissan, joka ei edes aina välitä koko pennusta. Pentu lymyilee sohvan alla ja ei tule sieltä pois millään jos isompi kissa lähistöllä.
Kuinka toimia kun tuntuu, että kaikki keinot on jo käytetty. On pidetty erillään, on vaihdettu huoneita ja ruokakuppeja. En niin tiedä tuota kissan maailmaa...pitääkö niiden vaan nahistella omat nahistelunsa vai...?
Tätä on nyt jatkunut 6 viikkoa ja tuntuu kurjalta, jos joutuu luopumaan pennusta. Joskushan kissat eivät vain tykkää toisistaan vaikka kuinka haluaisi.
Kokemuksia? Vinkkejä?
Kiitos paljon!
Kuinka toimia kissojen tutustumistilanteessa ?
1
239
Vastaukset 1
Kyl meil on kissat ihan ite omalla ajallaan sopeutuneet toisiinsa, ensin oli 2 sisarusta, myöhemmin tuli sitten kolli, sitten taas tyttö kissa ja vielä tämänkin jälkeen yksi tyttökissa, nyt kissoista on 3 kuollu/lopetettu. Kissa antaa toiselle selkään kun haluaa olla omassa rauhassa, leikkivät yms. Omaa kissaani vien kanssa porukoille kylään joilla toinen kissani sekä heidän yksi vuotta tätä minulla olevaa kissaa vanhempi kissa, ovat oikein hyviä kavereita, rajulta heidän leikkinsä välillä on näyttänyt ja toin en välillä huutaa mutta kyllä sitten taas rauhoittuvat ja pesevät toisiaan. Jos liian kauhealta/rajulta näyttää niin on riittänyt että hieman ärähtää. Että jos kissan tosiaan haluat pitää niin en heittäisi vielä hanskoja tiskiin~
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521040
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113994Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust36955Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7854- 89806
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.3674Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25627Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it188622- 73597
- 57593