Kuinka toimia kissojen tutustumistilanteessa ?

Apuja kiitos

Moi.

Hankittiin hesyltä tyttökissa n. 1-2 vuotias, aivan ihana sosiaalinen ja tosi kiltti tapaus. Nyt puoli vuotta myöhemmin haettiin hesyltä 6 kk vanha tyttöpentu, joka oli ihmisillekin tosi sähäkkä ja murisi eikä laskenut lähelle. Pari päivää oli eristettynä toisesta kissasta. Saivat tutustua ristikon läpi ja aikaisempi kissamme murisi ja sähisi pennulle pari päivää.

Pari viikkoa meni ja pentu tuli jo lähelle ja nelisen viikkoa on täysin sylikissa MUTTA kun ei hyväksy isompaa kissaa ei millään. Ovat saaneet olla samassa tilassa ja isompi kissa ei ole sähissyt/murissut pennulle mutta antaa tassua jos saa tilaisuuden. Pentu murisee ja sähisee heti kun näkee isomman kissan, joka ei edes aina välitä koko pennusta. Pentu lymyilee sohvan alla ja ei tule sieltä pois millään jos isompi kissa lähistöllä.

Kuinka toimia kun tuntuu, että kaikki keinot on jo käytetty. On pidetty erillään, on vaihdettu huoneita ja ruokakuppeja. En niin tiedä tuota kissan maailmaa...pitääkö niiden vaan nahistella omat nahistelunsa vai...?
Tätä on nyt jatkunut 6 viikkoa ja tuntuu kurjalta, jos joutuu luopumaan pennusta. Joskushan kissat eivät vain tykkää toisistaan vaikka kuinka haluaisi.

Kokemuksia? Vinkkejä?

Kiitos paljon!

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyl meil on kissat ihan ite omalla ajallaan sopeutuneet toisiinsa, ensin oli 2 sisarusta, myöhemmin tuli sitten kolli, sitten taas tyttö kissa ja vielä tämänkin jälkeen yksi tyttökissa, nyt kissoista on 3 kuollu/lopetettu. Kissa antaa toiselle selkään kun haluaa olla omassa rauhassa, leikkivät yms. Omaa kissaani vien kanssa porukoille kylään joilla toinen kissani sekä heidän yksi vuotta tätä minulla olevaa kissaa vanhempi kissa, ovat oikein hyviä kavereita, rajulta heidän leikkinsä välillä on näyttänyt ja toin en välillä huutaa mutta kyllä sitten taas rauhoittuvat ja pesevät toisiaan. Jos liian kauhealta/rajulta näyttää niin on riittänyt että hieman ärähtää. Että jos kissan tosiaan haluat pitää niin en heittäisi vielä hanskoja tiskiin~

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11023
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6252
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5601
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      87
      5517
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      177
      4510
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      50
      3997
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3880
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3538
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3127
    Aihe