Kohta itsemurha

epätoivoinen

Mikä neuvoksi, kun naapurinani asuu hirveä niuhottaja. Jos kävelee varpaillaan kerran huoneen poikki, hän tekee saman tömistellen 10 kertaa. Onneksi asun yksin, niin puhetta ei kuulu, paitsi kun soitan puhelimella. Yleensä vain makaan hiljaa sängyssä, etten häiritsisi, silloinkin hän saattaa alkaa yhtäkkiä hakata lattiaa aivan täysillä jollain esineellä jopa keskellä yötä. Äänieristys tässä talossa on niin huono, että esim. aivastus kuuluu kuin kaiuttimesta. Olen ajatellut vaihtaa asuntoa, mutta auttaisiko se mitään? Olen itse valtaosan ajasta pois kämpältä, vaikka olen eläkeläinen, mutta naapurini ei poistu sieltä ikinä. En käsitä mikä häntä vaivaa. Olen ajatellut itsemurhaa varmaan sata kertaa tämän takia, mutta olen myös ajatellut että entä jos en häiritsekään naapuria niin paljon kuin luulen, vaan hän vain toivoo että muuttaisin pois. Silloinhan hän saisi tehdessäni itsemurhan juuri sen mitä halusi. Olen puhunut tästä hoitajienikin kanssa, ja he toistelevat vain että minun pitäisi ottaa rauhoittavaa lääkettä ja kuunnella musiikkia kuulokkeilla, jos hän meluaa, naputtelee, koputtelee, tms. Mutta kun pelkään saavani häädön! Ei kai siihen tarvita kuin yksi ilmoitus häneltä, että olen melunnut liikaa. Asuin lapsena omakotitalossa ja kun on tottunut sellaiseen, on tämä yhtä helvettiä. Onko edes olemassa kerrostaloja joissa olisi parempi äänieristys. Omakotitaloon minulla ei työkyvyttömyyseläkeläisenä ole mitenkään varaa. Olen aina välillä sairaalassa hoidossa ja vaikka siellä raskasta, koska olen kuntoutusosastolla missä vaaditaan paljon työntekoa, olen ajatellut hakeutumista sinnekin, etten vain tekisi itsemurhaa. Olen voittanut itsemurha-ajatukset jo 6 vuoden ajan mutta nyt alkaa tuntua etten enää jaksa. Aiemmin itsemurha-ajatukset johtuivat aivan muista syistä. Ne ovat nyt poistuneet, mutta tilalle on tullut tämä naapuriongelma, josta tuntuu etten selviydy:( Toivottavasti keksitte jotain apua tähän, itse en keksi eivätkä harvat kaverinikaan.

7

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomessa on nykyään

      Liikaa sekopäitä, jotka eivät käy missään. Ovat kotona 24/7 koko ajan siis,
      heillä on pään sisällä demoneita ym. riivaajia, jotka kehoittavat heitä olemaan
      muita kohtaan pahoja. Heillä ei ole itsellä elämässääm mitään muuta, kuin
      tyhjyyttä, pelkkää pahaa oloa, jota he purkavat sairaalla tavalla.
      Kerrostaloasuminen on turhauttavaa, kun on niin huonot äänieristykset
      ja juoppoja sekä huumehörhöjä joka paikka täynnä. Olen itse
      harkinnut oman työpaikan irtisanomista ja maalle muuttamista.
      Voimia sinulle, koitan itsekin jaksaa, vaikka ei tämä hauskaa
      olekaan,

      • ;):)_):)

        Vitun hieno tarina sekopoltsit,;):):):):):)


    • ...........

      sulla se toi vitutus on semmosta kroonista laatua )).

    • Naapuri lopettakoon

      Ei auta asiaan mikään muu kuin muuttaa rivariin tai palvelutaloon. Minukin yläpuolella alkaa koko yön kestävä marssi ja vasaralla hakkaus aina klo 22. Itse kuljen hyvin hiljaa etenkin yöllä varpailani etten häiriötä aiheuttaisi. Valvoessani yön tunteina naapurini takia olen ajatellut laittaisinko hänen hampaansa toiseen asentoon ?

      • Varsinkin kaupungin

        Asunnoissa riittää häiriköitä ja sekopäitä joka lähtöön. Valituksia ei paljoa lueta, eikä huomioida. Käytännössä mitä enemmän palveluita ja menoja leikataan, sitä enemmän hulluja asuntoihin ilmestyy. Jos joku saa vapaan asunnon kaupungilta, tarkoittaa se ylernsä sitä, että hullujen sekopäiden seuraksi sitä joutuu. Halpa vuokra, hullut naapurit.


    • Muuta hemmettiin tarkan naapurisi lähettyviltä johonkin mukavaan paikkaan, tutustut uusiin kivoihin ihmisiin. kesä ja ihana elämä edessä kun et anna masennuksen viedä sinua typerillä asioilla pohjalle!

    • Talkkari-Sepon talo

      Olisipa ihanaa, jos taloyhtiöissä olisi palkatut talonmiehet niinkuin vanhoihin hyviin aikoihin. Heidän niskaansa saisi kaataa kaiken naapurien häirinnän mihin vuorokauden aikaan tahansa. (Isännöitsijät kun nykyisin eivät korvaansa lopsauta millekään.)

      Tosin enpä usko, että kovin moni uskaltautuisi kyseiseen työhön. Täytyisi varmaan olla joku taistelulajikoulutus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5392
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3581
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2965
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2181
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1926
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      289
      1753
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1606
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1412
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      8
      1312
    Aihe