Microsoft palauttaa Start-valikon Windows 8:iin

z i k e

"Microsoft palauttaa Start-valikon seuraavan päivityspaktin mukana

Paljon negatiivista palautetta saanut Start-menun poisto Windows 8:sta painuu unholaan seuraavan service packin myötä, joka palauttaa paljon kaivatun Start-valikon takaisin Wijndows 8:iin.
Tiistaina 2 .huhtikuuta julkaistavan service packin merkittävin päivitys, Start-valikko kuuluu huomisesta lähtien Windows 8:n ominaisuuksiin ja sen lisäksi työpöytäkäyttöjärjestelmät käynnistyvät oletuksena suoraan työpöydälle aikaisemman Metro-näkymän sijaan"

http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows/Start-menu-back to-windows"

23

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      Viimein järkiintyivät.
      Se Metro aiheutti lähinnä syljeskelyreaktion.

      • -----

        Ja tubutin luopuu unity-työpöydästä. Se taas aiheutti massapaon koko kurttauksesta!


      • -----
        ----- kirjoitti:

        Ja tubutin luopuu unity-työpöydästä. Se taas aiheutti massapaon koko kurttauksesta!

        Häh?
        Mistä asiasta oikein kirjoitat, ja miksi kopioit nimimerkkiviivankin?


      • Mac Os X

        Metro on parasta mitä MS on koskaan keksinnyt.

        Tähän mennessä paras käyttöliittymä mitä olen nähnyt.


    • Hyvä huhtikuun eka päivän vitsi.

    • Aprillia, syö silliä ja juo kuravettä päälle.. W-kasi mitään startti-valikkoa tarvitse, kuka oikeasti kehtaa sitä käyttää seiskassakaan, xp:ssä se viellä jotenkuten menetteli mutta vistan jälkeen melko kökköä sen kautta ohjelmia käynnistellä.

      • Ei kai sillä kukaan ohjelmia käynnistellyt :D, pöntöt ei löytäneet muuten Ohjauspaneelia tai virtanappia tietokoneesta, nyt niillä on 24/7 tietokoneessa virrat päällä. Nykyajan uusavuttomat ei löydä edes persettään, elleivät istu sen päällä. Jos niiltä viedään tuoli, ne huutaa "hei mis mun perse..."


    • 26-23

      Mikä se aloittajan kysymys oli?

    • Windows 8 todellakin tarvitsee Start valikkoa.

      • 10+5

        perustele miksi tarvitsee.. ei riitä se että itse tykkäät kahlata startti-valikossa.


      • --(&)--

        Samaa mieltä.
        8 on kyseenalainen kompromissi pöytäkoneen, läppärin, älypuhelimen, ja tabletin välillä, ja on ilmiselvästi suunniteltu ensisijaisesti tabletille.
        XP:n, Vistan ja 7:n käyttäjät olkoot onnellisia, sillä heillä on viimeiset kunnolliset PC:n Windows-käyttöjärjestelmät.


    • Se helpottaa kummasti Windowsin käyttöä kun ohjelmat löytyy kätevästi ja nopeasti käynnistä valikosta.

      • Makuasioistahan ei kannatta riidellä. Mutta itse olen laittanut kaikki yleisimmin käytetyt ohjelmat työpöydän alapalkkin. Osa on pikakuvakkeina työpöydällä tai sitten tiilenä "metrossa"
        Pikanäppäimilläkin pääsee moniin juttuihin käsiksi nopeammin kuin ruveta käynnistävalikosta etsimään, tätä käytin jo Xp, vistan ja seiskan kanssakin.
        Pikkasen kun jaksaa tuunata kasia niin parempaa käyttistä ei ole, no tämä taas on minun mielipide.


      • Kalakkuna
        win8fan kirjoitti:

        Makuasioistahan ei kannatta riidellä. Mutta itse olen laittanut kaikki yleisimmin käytetyt ohjelmat työpöydän alapalkkin. Osa on pikakuvakkeina työpöydällä tai sitten tiilenä "metrossa"
        Pikanäppäimilläkin pääsee moniin juttuihin käsiksi nopeammin kuin ruveta käynnistävalikosta etsimään, tätä käytin jo Xp, vistan ja seiskan kanssakin.
        Pikkasen kun jaksaa tuunata kasia niin parempaa käyttistä ei ole, no tämä taas on minun mielipide.

        Juu, ei ole kyllä ennenkään paljoa tullut käyteltyä starttivalikkoa muuhun kuin koneen sammutukseen joten ei paljoa itseä ole tuon puuttuminen haitannut.
        Onneksi kaikille on mahdollisuus asentaa se jos tahtoo jälkäteen, tosin eipä siitä nyt haittaakaan olisi jos se tulisi ihan vakiona Win8 mukana.


      • Väitätkö tosissas, että kun avaat esim. Chromesi niin menet käynnistä-valikon kautta sen avaamaan? No ei ihme, että muutkin neuvos saa joskus ihmettelyä aikaan :D


      • ei kiitos

        Itse olen käyttänyt Mac OS X viimeiset 5 vuotta. Ja start-valikko on viimeinen asia mitä kaipaan.

        On paljon parempiakin tapoja käynnistää ohjelmat, kuin etsiä ne sekavista valikoista.


      • Niin se on niin vaikeaa painaa sitä Windows-nappulaa ja kirjoittaa ohjelman pari ensimmäistä kirjainta.


    • Microsoft voisi tehdä myös sellaisen asetuskohdan josta voisi valita että kumpaa käyttöliittymää käytetään. Työpöytää tai Windows 8 omaa. Tämä olisi hyödyllinen esimerkiksi läppäreissä ja pöytäkoneissa koska silloin ei tarvitse asentaa sellaista ohjelmaa tai tarvitse aina klikata sitä työpöytä ikkunaa.

      • ------>>

        Totta turiset.
        Metro aiheuttaa turhautumista ja huonon käytettävyyden tuntua lisäklikkauksillaan.


      • ei kiitos

        Vanha työpöytä on muinaisjänne. Pian kaikki ohjelmat toimivat Metro-alustalla, eikä sitä työpöytää enää tarvita mihinkään.

        Löyn vetoa, että jos ei seuraavassa, niin sitä seuraavassa Windowsissa ei ole työpöytä ollenkaan.

        Enkä jää sitä kaipaamaankaan!


      • Klikkaajat
        ------>> kirjoitti:

        Totta turiset.
        Metro aiheuttaa turhautumista ja huonon käytettävyyden tuntua lisäklikkauksillaan.

        Kannattaa joskus laskea ne käynnistävalikon klikkausten määrät ja verrata niitä Win8 klikkausten määrään.
        Kyllä käynnistävalikossa joutuu klikkailemaan enemmän kuin Win kasissa että saa ohjelman käyntiin.

        Eli missä se lisäklikkailu?


    • veroton1

      Ihan niinkö se käynnistysvalikko enää pelastaisi win8:sin.
      Visvainen tuomioni on että tuhoon tuomittu järjestelmä.
      Ai niin sen tuomitsee jo kaikki muutkin edes firmat ei huoli sitä.

    • J ™

      Paska aprillipila !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4306
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4123
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4050
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      64
      3899
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3199
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1572
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1095
    Aihe