Tarvitsen neuvoja koirieni kanssa!

tiinzu2

Minulla on 2 koiraa.Pipa on 2vuotta sekarotuinen(Beagle,Eurasier ja Ajokoira)Tito on 9kk sekarotuinen(Dogo Argentino,Pittbull,Labradorinnoutaja ja Husky)Lenkittäminen sujuu kohtalaisen hyvin ostin Titolle pari kuukautta sitten sen pannan joka menee kuonon ympäri ja on toiminut,mut alkaa kauhee rähinä ihmisiä ja eläimiä kohtaan ja riuhtoo ihteesä siinä.joutuu suunnilleen vetämään et pääsee jatkamaan matkaa.Pipan opetin ihan pentuna kävelemään vieressä mut ei se enään usko.Vetää kauheesti ja on koko ajan menossa lumi kinoksien päähän vaikka hihna ei riitä ja tarpeet on vasta tehty.Kummatkin pidän lyhyellä hihnalla mut jotenkin kauheen vaikeeta kun toinen vetää ja toinen rähisee.Mietin jos ostaisin Pipalle saman kun ostin Titolle sen pannan,mutta muuten tosi rauhallinen eikä mitään ongelmaa niin onko se sit hyväksi koiralle? Ja sit Pipalla on se ongelma et se jää nuuhkimaan toisten pissejä ja jää jälkeen ja taas raahataan perässä.Huom se pysähtyy koko ajan eli ei niin et pari pissiä lenkillä.Koiria kun tulee vastaan niin Pipa vetää ja välillä haukkuu,sit se jää kahtomaan et minne ne menee ja jää jälkeen.mä vaan pyydän niitä neuvoja kyllä mä pärjään näiden kanssa siitä ei ole kyse :) mut jos viisammat ja kokeneemmat vois vastata.Kiitän

6

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieti nyt

      jos sinulla olisi itselläsi joku kaamea nauha naaman ympärillä niin eikö se vituttaisi? Sama juttu on koiralla. Jos se kerran ennen sitä kuonopantaa ei rähissyt kenellekään, niin eiköhän syy/seuraussuhde ole aika ilmeinen?

      Oletko miettinyt tämän pipan rotuja, että siinä on kaksi riistaveristä koiraa jotka metsästää hajujen perusteella? Miksi et ostaisi sille nauhafleksiä, niin että pääsee kulkemaan siellä hankien päällä ja ojien pohjilla etsimässä niitä hajuja? Voisi hiukan helpottaa tämäkin.

      Jotenkin viestistäsi jää kyllä sellainen kuva että ei teillä kyllä oikein ole johtajuus ja suhdeasiat koirien kanssa kunnossa. Onko nämä sinun omia koiria vai perheesi? Jos perheen yhteisiä niin onko muilla kanssa vaikeuksia ulkoilla vai ainoastaan sinulla? Suosittelen tottelevaisuuskoulutusta enemmän. Joko koirakoulussa tai omin nokin.

      Ps. Aika hyytävä yhdistelmä tuo nuorempi sekoituksesi ainakin on.

    • Tiinzu2

      Kyllä se rähis vaikka oli normi panta ei se nyt siitä ollu kyse.Ihan omia koiria on.Kyllä se sama ongelma on jos muut käyttää.No koirahan sekin on , vaik ois mitä rotuja :D Kiltti ku mikä :)

      • 6+4

        "Kiltti ku mikä :) "

        Niin, kiltti. Vaan kenelle? Tuskin niille rähjäyksen kohteille. Toivottavasti handlaat koirasi myös aikuisena. Tätä toivon ennenkaikkea niiden muiden puolesta. Kova koulu sulla edessä mutta jos onnistut, niin nostan hattua.

        Tuo edellisen vinkki fleksistä riistaveriselle on muuten ihan vakavasti harkittava ehdotus. Tuossa on kaikkein varteenotettavin: http://www.petnetstore.fi/flexi_giant_xl_-kelatalutin_jattikokoisille_koirille#.UboVlNhBPgY

        Käytettäessä tuota on syytä koiralle opettaa perusliikennesäännöt eli oikea, vasen, seis, olehyvä/menevaan, sivu ja tule/tänne.

        Ja kohtaamistilanteissa heti kun toinen koira on näkyvissä, niin pikkuhiljaa kelaa koiraa sivullesi ja olet itse tilanteessa rauhallinen kuin toteemipaalu.


    • nanskuh1

      kannattaisiko miettiä pitkiä metsä lenkkejä, että koirat saa olla vapaana nuuskia ja juosta kaiken energiansa pois? (olettaen, että pysyvät hallinnassa) Sitten kulkisivat lyhyemmilläkin lenkeillä varmaan nätisti. kuristava/puolikuristava panta olisi varmaan aika otollinen.

    • Vai vielä fleksiin kun koirat ei ennestään ole hallinnassa.....

      Metsälenkkien lisäksi "treenilenkkejä" yhden koiran kanssa; yksi koira kerrallaan saat paremman kontaktin koiraan, ja voitte harjoitella seuraamista ja muita jokapäivän perustottelevaisuutta.

      • Flexistä... sen käyttäminen on useille koiranomistajille melkein kuin tuho.
        Siinä ei hilata koiraa, keritä ja anneta huidella, vaan koiraa tulisi hallita kuin vapaana, jotta (lisä)ongelmia ei tule.

        Vedonestotuotteista olen sitä mieltä, että ne ovat hyvä ratkaisu kun ohjaaja turhautuu liikaa tai ei saa hommaa muuten hanskaan, mutta muuten se on vain ongelman kiertämistä tai sen pahentamista, koska en voi millään tavalla kuvitella, että koiralla olisi hyvä, varma tai luonnollinen olo sellainen päässä tai rungossa.

        Hakisin apua ei-kiva-team-kouluttajalta, joka ymmärtää koiran luonnollisen käytöksen päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1324
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1125
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1007
    4. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      195
      829
    5. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      822
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      776
    7. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      769
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      761
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      738
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      698
    Aihe