Jumala korvautuu sisäisellä Olemisen Perustalla. Raamatusta otetaan se, mikä on eettisesti oikein, muu joutaa romukoppaan. Ajatus on osittain lähtöisin Dietrich Bonnhefferilta, joka esitteli maailmalle "uskonnottoman kristillisyyden". Istuessaan natsisaksan vankilassa odottaen kuolemantuomion täytääntöönpanoa hän totesi, että meidän tulisi elää maailmassa "aivan kuin Jumalaa ei olisi olemassa".
Monasti ongelmat alkavat heti jumala-sanasta ja mm. Paul Tillich esitti, ettei sitä sanaa käytettäisi sataan vuoteen, koska vanha teistinen teologia on pilannut ja vääristänyt sanan merkityksen.
Ei-teisti ei usko Jumalaan
12
138
Vastaukset
- hylkääKuolemanristin
miten voin ottaa yhteyden tähän OP:an?
- Mitä logiikkaa?
Mistä syystä joku haluaa sanoa tuollaista kristillisyydeksi?
- FRFhonda
On kirkon jäseniä, jotka haluaisivat olla kirkon toiminnassa mukana, mutta eivät usko jumalaan eivätkä ihmeisiin. Eivätkä halua olla uusateistien kuivassa ilmapiirissä. Kirkon piirissä on kuitenkin kaikenlaista kivaa puuhaa. Ja onhan siellä lastenhoitoa iltapäiväkerhoineen jne. erilaisia kultuuuriharrastusryhmiä. Tai ulkomaanaputoimintaa.
- ....
FRFhonda kirjoitti:
On kirkon jäseniä, jotka haluaisivat olla kirkon toiminnassa mukana, mutta eivät usko jumalaan eivätkä ihmeisiin. Eivätkä halua olla uusateistien kuivassa ilmapiirissä. Kirkon piirissä on kuitenkin kaikenlaista kivaa puuhaa. Ja onhan siellä lastenhoitoa iltapäiväkerhoineen jne. erilaisia kultuuuriharrastusryhmiä. Tai ulkomaanaputoimintaa.
Saahan noissa olla mukana, vaikka ei ole kristitty.
- Rhg
Minä mietin, että miksi tarvitsisimme tuota Olemisen Perustaa? Tarkoittaako sekin jotain yliluonnollista olentoa tai olemusta - joka siis löytyy jokaisesta? Emmekö voisi saman tien puhua vain yleisesti inhimillisyydestä tms.?
En ehkä ymmärrä Olemisen Perustan ideaa. Osaisiko joku sitä selventää?Mainittu Paul Tillich on selittänyt Olemisen Perustaa muun muassa kirjassa "Courage to be". Idean voima tulee siitä voimattomuudesta, johon muut jumaluuden lähestymistavat törmäävät ennemmin tai myöhemmin. Ahdistus, joka syntyy elämän mielettömyydestä ja tarkoituksettomuudesta ei taivu helposti muunlaisten jumaluuksien ja maailmanselitysten alle.
Olemisen Perustana oleva Jumala ei ole jokin olento olentojen joukossa, vaan olemisen ja olemattomuuden erottava voima. Siksi on turha kysyä mihin tarvitsemme tuota Olemisen Perustaa, koska kyseessä on meidän oman olemisemme aikaan saava voima. Jos jotain rohkenemme ja pystymme olemaan, vaikuttaa tuo Jumala meissä. Jos rohkenemme olla oma itsemme täysin omin jaloin, tukeutumatta mihinkään mystiseen, kuviteltuun tai reaaliseen, silloin olemme tämän voiman varassa. Joku voisi sanoa, että olemme silloin täysin omillamme.
Tämän olemisen Jumalan kautta uskonnolliset kokemukset muuttuvat merkityksellisiksi. Esimerkiksi Kristillinen anteeksiannon kokemus koetaan henkilökohtaisesti vasta kun on ensin henkilökohtaisesti koettu anteeksianto OP:n kautta. Eli kun on ensin itse annettu itselle anteeksi, niin sitten ollaan valmiit myös ulkoiselle anteeksiantamukselle (sovitukselle).
- *Faith*
"Istuessaan natsisaksan vankilassa odottaen kuolemantuomion täytääntöönpanoa hän totesi, että meidän tulisi elää maailmassa "aivan kuin Jumalaa ei olisi olemassa"."
:D :D :D
Sorry, mutta taisin saada päivän parhaat naurut ...
Eikös Bonnheffer nimenomaan elänyt "aivan kuin Jumalaa ei olisi olemassa", ja juuri se oli johtanut siihen, että hän istui "vankilassa odottaen kuolemantuomion täytääntöönpanoa"?!?- Puupää-91
8-( Mä en tajuu! Selittäkää pöhkölle, mikä tossa oli hauskaa.
Puupää-91 kirjoitti:
8-( Mä en tajuu! Selittäkää pöhkölle, mikä tossa oli hauskaa.
En minäkään tajua. Bonhoeffer oli yksi natsien vastaisen Tunnustuskirkon perustajajäsenistä. Hän arvosteli julkisesti natsien Führer-kulttia jo 1933, pari päivää sen jälkeen kun Hitler oli nimitetty valtakunnankansleriksi. Uskonsa takia Bonhoeffer siellä vankilassa istui.
Tunnustuskirkkoon muuten kuului myös raamatuntutkija Rudolf Bultmann, joka on kaikkien raamattufundamentalistien vihollinen numero yksi.- wqwwa
itse_murhaaja kirjoitti:
En minäkään tajua. Bonhoeffer oli yksi natsien vastaisen Tunnustuskirkon perustajajäsenistä. Hän arvosteli julkisesti natsien Führer-kulttia jo 1933, pari päivää sen jälkeen kun Hitler oli nimitetty valtakunnankansleriksi. Uskonsa takia Bonhoeffer siellä vankilassa istui.
Tunnustuskirkkoon muuten kuului myös raamatuntutkija Rudolf Bultmann, joka on kaikkien raamattufundamentalistien vihollinen numero yksi.Minäkin ihmettelin että mitä nauramista tuossa on, mutta sitten ajattelin että ehkä tuo Bonnheffer on eri tyyppi kuin Bonhoeffer. Kaipa siellä natsien vankiloissa vankeja piisasi.
Eiks tuo Bonhoeffer kirjoittanut siellä vankilassa virren "Hyvyyden voiman ihmeelliseen suojaan..." sanat. - *Faith*
itse_murhaaja kirjoitti:
En minäkään tajua. Bonhoeffer oli yksi natsien vastaisen Tunnustuskirkon perustajajäsenistä. Hän arvosteli julkisesti natsien Führer-kulttia jo 1933, pari päivää sen jälkeen kun Hitler oli nimitetty valtakunnankansleriksi. Uskonsa takia Bonhoeffer siellä vankilassa istui.
Tunnustuskirkkoon muuten kuului myös raamatuntutkija Rudolf Bultmann, joka on kaikkien raamattufundamentalistien vihollinen numero yksi."Uskonsa takia Bonhoeffer siellä vankilassa istui."
Ai, minä luulin, että kyseessä oli joku sotarikollinen. En voinut kuvitellakaan, että joku teologi olisi sanonut jotain tuollaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli209144"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn253622Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi432194Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html931966Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on131852Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait121445Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.241288- 711167
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168836- 66804