Olen 20-vuotias nainen, ja käytän alkoholia satunnaisesti mutta reippaasti, ehkä noin 3krt/kk. Kun juon, vatsa vetää heti löysäksi, ja tätä jatkuu aina seuraavaan iltaan asti. Uloste on todella vaaleaa ja pahanhajuista, vatsassa möyrii. Mistä tämä johtuu? Onko se alkoholiallergiaa vai jokin muu ainesosa?? Muita oireita ei ole. Minulla ei ole todettu mitään allergioita, vaikka testattu on pari vuotta sitten. Atooppinen iho ja infektioastma minulla on, mutta eiväthän ne tähän vaikuta? Mikä neuvoksi?
Alkoholiallergiaako????
4
292
Vastaukset
- justjuuko?
Pikemminkin keliakiaan toi viittaa. testaappas miten käy, jos et ollenkaan juo viljapohjaista alkoholia.
ja jos olet omenalle allerginen, menee tarkemmaksi, ei kaikkia siidereitä...
Kun vähillä suomalaisilla alkoholiallergisilla homma menee anafylaktisena shokkina, eikä siihen kestä edes alkoholipitoisia leipiäkään, kuten hiivalla kohotettuja, ja joitain joissa on apuaineina käytetty alkoholeja.oletko kertaakaan lähtent piipaakyydil ensiapuun juotuasi? Tunnen tasan yhden alkoholiallergikon. käsidesit on kiellettyjä, tietyt leivät, ym. missä alkoholeja, tietyt meikit, ei VOI juoda, koska saa anafylaktisen shokin. nuorempana läksi kesken ekan olutlasin ampparilla...
Vaikuttaisi sille, ettet ole alkoholiallerginen, kun voit reippaasti juoda. - teija.dunder
Alkoholiallergia on hyvin harvinaista. Siihen liittyvät allergiaoireet (nokkosihottuma, jopa anafylaksia) ilmaantuvat pienestä määrästä alkoholia eli n. puolesta ravintola-annoksesta. Astman ja allergisen nuhan pahenemista liittyy joskus harvoin alkoholin sisältämiin rikki ym yhdisteisiin. Ripuli ja vaaleat ulosteet voivat joskus liittyä sappiperäisiin ongelmiin mutta tyypillisesti tällöin on kipua ylävatsalla ja oireita ilmaantuu esim tiettyjen ruokien nauttimiseen liittyen. Oireesi kannattaa selvittää jos niitä ilmaantuu jatkossakin. Alkoholin käytössä kannattaa miettiä määrän vähentämistä elimistösi voimakkaan reaktion vuoksi.
- ssssssssssssssssssss
En ole sairaalaan joutunut tai mitään muutakaan vakavampaa, julma ripuli vain. Eikä vatsakaan satu, möyrii vain. Yhdestä juomasta ei tule vielä mitään oireita, mutta jos enemmän niin sitten. Mietin vain että voiko tuolla vatsassa tapahtua jotain vakavampaa, mistä keho sitten ilmoittaa näillä oireilla?Mitä?
Ei ole keliakiaa eikä laktoosi-intoleranssia, tai ainakin päivittäin vedän maitoa ja viljatuotteita. - teija.dunder
Alkoholilla on runsaasti haittavaikutuksia useisiin elinryhmiin ja niistä voi hakea tietoa mm terveyskirjastosta. Mahasuolikanavan alueella erityisesti haima saattaa vaurioitua jo yksittäisestäkin alkoholin käyttökerrasta. Voimakas ripuli on myös haittavaikutuksena kuvattu sekä yksittäisen että kroonisen alkoholin käytön seurauksena. Tämän ripulin syinä on esitetty sekä hermostollisia syitä sekä haima-sappiperäisiä syitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213560
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303403Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513025Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1321348