MikroPc lehdessä oli juttu lisäosien tarkastamisesta http://www.mikropc.net/neuvot/nain tarkastat ovatko firefoxliitannaisesi haavoittuvia/a901378
Toimiiko kyseinen tarkastus oiken?
Toimiiko kyseinen tarkastus oiken?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Toimii ainakin minulla.
Eiköhän se sikäli toimi oikein, että se näyttäisi tarkistavan, onko plugineistä käytössä uusimmat (tai riittävän uudet, en tiedä) versiot. Jostain kumman syystä se kuitenkin väitti, että Iced Tea Web Plugin 1.4 on "unknown", eli sovelluksen kattavuus ei ilmeisesti ole kovin laaja.
Minulla kyseinen linkki ei aukea.
Minulla taas aukeaa hyvin Firefox selaimessa. Tuo linkki ei siis toimi jos sitä kokeilee avata jollakin toisella selaimella.
Sen totesin, mutta kun ei edes firefoxilla.
Entä tuo suomenkielinen osoite? https://www.mozilla.org/fi/plugincheck/
"Sivun lataamisvirhe". Tuo on ainoa, mikä tulee.
Silloin jokin mättää selaimessasi tai yhteydessä. Itselläni tuo avautuu heti Firefoxsin uusimmassa versiossa.
"Toimiiko kyseinen tarkastus oiken? "
Se voi toimia "oikein" tai sitten ei. Kysehän on vain siitä miten tuo ominaisuus on ohjelmoitu. Sorry vaan mutta kysymyksesi on hieman lapsellinen. "Onko Tarzan vahvempi kuin Mustanaamio?". Kenelläkään ei ole lopullista vastausta. Yleensäkin tietotekniikassa ei ole selkeitä kyllä/ei vastauksia. Ainoastaan bittitasolla asiat ovat selkeitä, ja loogisia, mutta kun mennään suurempiin kokonaiksuuksiin, niin asiat monimutkaistuvat. Eli kysymykseen ei ole selkeätä vastausta. Sinun vain pitää luottaa asioihin tai sitten ei.
Näköjään! (vaikka et minulle vastannutkaan)
http://aijaa.com/Mys6PF
Poista selaustiedot ja kokeile sen jälkeen uudestaan.
Ei toiminut sekään. Mutta nyt tulee vain ilmoitus lataamisvirheestä - ei tuota em. tekstiä.
Liitännäisten tarkistussivu aukeaa suomeksi valikosta
Firefox > Lisäosat > Liitännäiset > "Tarkista ovatko asennetut liitännäiset ajan tasalla"
Joskus olen huomannut, että oikeasti vanhentunut liitännäinen (esim. Shockwave Flash) on listattu olevan "Ajan tasalla", vaikka uusi versio on jo julkaistu, eli luotettavuus ei ole täydellinen.
Muuten hyvä neuvo, mutta taas: "Palvelinta ei löytynyt"
Kyllä tässä on varmaan joku ongelma/vika.
Firefoxin nollaamista voisi kokeilla. Huomaa, että se poistaa kaikki lisäosat.
http://support.mozilla.org/fi/kb/firefoxin-nollaaminen-korjaa-helposti-monet-ongelmat
No nyt rupesi tuo tarkistussivukin toimimaan. Kummallista touhua.