Lisäveden ottoputkea Nuaksesta Talvivaaraan suunniteltin, mutta nyt siitä onkin tulossa viemäriputki Talvivaaran jätteille.
Samoin suunniteltiin käänteisosmoosilaitteistoa jätevesien puhdistamiseen, mutta laitteistolla ruvettiinkin puhdistamaan tehtaan sisäisiä vesiä.... ovat Tv:n nykyisillä pojilla ja tytöillä pallot totaalisesti hukassa.
Miksi mikään taho ei yksinkertaisesti vihellä peliä poikki aikalisän ottamista varten? Ja sitten koko joukkue vaihtoon!
http://yle.fi/uutiset/talvivaaran_nykypaastot_vasta_esinaytosta/6658624
TALVIVAARA harkitsee viemäriä Nuakseen!
14
293
Vastaukset
- totuus tuli esiin
Todella "kestävää kehitystä", eikä mitään sattumanvaraista, eestaas räpellystä.
Mutta, mutta, ... mikä osuus viime kesän sateilla oli todelliseen vesitaseeseen?
Ei mikään. - pisarakin liikaa
Talvivaaran vesiä ei minun mielestä saisi laskea Nuasjärveen pisaraakaan!
- Sultapa ei kysytä
eikä oteta huohmioon sitä mitä piipittelet.
- matolääkkeeksi?
Jos Matinmäen pohjavedenottamo saastuu, niin eipä hätää, Nuaksesta kajaanilaiset saavat valmiiksi puhdistettua talvivaaralaista.
http://yle.fi/uutiset/talvivaaran_nykypaastot_vasta_esinaytosta/6658624
- Toinen linja on sitten tietenkin se, että etsitään muita reittejä sen veden johtamiseksi täältä alueelta pois. Sellaisen rakentaminen on harkinnan varainen asia ja on listalla.
Käytännössä se tarkoittaa viemärin rakentamista latvavesien ohi joko pohjoisen suunnan Nuasjärveen tai etelässä olevaan Laakajärveen. Työntekijät vaativat töitä ja osakkaat osinkoja. Oma suu on lähempänä kontin suuta, näillä ihmisillä. Heidät on laskettava pois siitä kiintiösta, jotka ovat huolestuneeet Talvivaan touhuista ja näkevät tulevaisuuteen. Ja osakkaiden osuus on todella suuri.
Vihreätkään eivät enää toimi. Kajaanilainen kaupunginvaltuutettu Silja Keränen on tämän päiväisen Kainuun Sanomien mukaan sanonut:"Talvivaara on kainuulle myös positiivinen asia tuhannen työpaikan myötä." Eli poliitikotkin pitää laskea pois siitä henkilömäärästä, jota Talvivaara huolestuttaa.
Jäljelle jää tavalliset kansalaiset. Pitäisikö heidän alkaa kerätä adressia kansalaisaloitetta varten?- kovakohtalo
"Haluaisin todella tietää onko uraanin rikastus käynnissä kun veden käyttö niin rajua?"
Vastaus: Uraanin rikastus on koko ajan käynnissä. Se tahtuu noissa liuotuskasoissa, joissa muutkin metallit rikastetaan. Se on siis tapahtunut alusta lähtien, vaikkakin ilman lupia.
Veden valtava käyttö johtuu juuri noista valtavista rikastuskasoista, joita positiivisen mielikuvan luomiseksi bioliuotuskasoiksi sanotaan.
Löysin Kainuun Sanomien palstalta tällaisen veistin. Ei siinä enää Nuas eikä Oulujärvikään pelastu, jos näin annetaan jatkua. Samaan ketjuun joutuu Kallavesikin.
- mitä se on käytännös
muistakaa aina perälä otti henkolökohtaisen vastuun,
- joko patentoitu?
Rakennetaanko niitä putkia kaksi?
Toinen syöttää Nuaksesta Talvivaaraan puhdasta vettä ja toinen laskee jätevedet alemmas Nuakseen?
Jäteveden (suolaisena painavampaa kuin puhdas vesi) kun laittaa pyörittämään puhtaan veden pumppuasemaa niin systeemin hyötysuhteeksi tulee yli 1, siis vähintään ikiliikkuja! - Hölmöä toimintaa
Työntäköön omaan reikäänsä putket.Tästähän saastuu jo Kajaanikin.
- tiivistaavi
... juu, ehdottomasti kaksi putkea ja putkien alapäät tiiviisti yhteen...
- väljään veteen
Viemäri on ollut olemassa jo monta vuotta, nyt vain on menossa lakisääteinen viemärisaneeraus, kiusallisten uutisvuotojen eliminoimiseksi.
- pilipauli
mulla on karvanen mäntä..
- mangaanimyrkyttäjä
http://www.kainuunsanomat.fi/Kainuu/1194816448183/artikkeli/juoksutukset jatkuvat luonnonsuojelijat ihmeissaan.html
Mistä sitä vettä nyt Talvivaarassa riittää?
Meillä ovat kellari ja pottukuoppa olleet kevään sulamisvesien jälkeen jo pari viikkoa kuivana.
Talvivaara = seliseliselittelyjen pesä... keksisivät jo uusia ja mielenkiintoisempia valheita toimittajien iloksi.
P.S.
Milloin alkaa Ylä-Lumijärven imuruoppaus?
Kainuun ELY varmaan pian tiedottaa asiasta?- metsä takaisin
hienot marjamaat meni pilalle.luonto pilalla.mikä nevvoksi?lopettakaa koko kaivos nin luonto kiittää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222738Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A111805Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671719Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.521655Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1191643Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell951593Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701429Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001235Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311168Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121117