Mitä tarkoittaa?

Jundai

Mitä tarkoittaa sellainen,kun olen kirjautunut Outlook.com sähköpostista ulos ja alan sitten sen jälkeen tyhjentää historiatietoja, niin silloin aika useinsiihen tulla putkahtaa joku ilmoitus jossa varoitetaan liitännäisestä, joten onko se vaarallinen vai mikä sen tarkoitus oikein on?Olen yleensä klikannut sen vaan heti pois.

Ja mitä tarkoittaa se myös,kun klikkattuani sieltä asetuksista sen kohdan esille mistä niitä historia tietoja Firefoxista saa poistettua,niin siellä näkyy olevan kohta, jossa on kolme vaihtoehtoa joista voi valita itselleen sen mieleisimmän. Siinä ensimmäisessä kohdassa lukee" Ilmoita sivustoille etten halua niiden seuraavan minua" ja toisessa taas" Ilmoita sivustoille että haluan niiden seuraavan minua ja kolmas vaihto "Älä kerro sivustoille mitään seuranta asetuksistani.Joten mitä merkitystä noilla asioilla oikeastaan koneen käyttäjälle mahtaa olla ja mitä nuo liitännäiset oikein ovat joista tuo ilmoitus aina välillä tulee?Ja lopuksi vaan kiitti tiedosta jo etukäteen!!

2

203

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liitännäiset on selaimen lisäosia, joita tarvitaan esim. videoiden ja pelien pyörittämiseen. Firefox ilmoittaa automaattisesti, jos joku liitännäinen on vanhentunut (tietoturvariski) ja se pitäisi päivittää. Lisätietoa ja päivitystoiminnot on valikkosivulla

      Firefox > Lisäosat > Liitännäiset > Tarkista ovatko asennetut liitännäiset ajan tasalla

      "Ilmoita sivustoille etten halua niiden seuraavan minua" -valinta kannattaa yleensä laittaa päälle, jos ei halua että mainostajat seuraa selailu käyttäytymistäsi.

      Asetuksen merkitys on selitetty tarkemmin tuolla:
      http://support.mozilla.org/fi/kb/kuinka-otan-kayttoon-seuraamisenestotoiminnon

    • Jundai

      Kiitos oikein paljon neuvoista ja tiedoista sekä tuosta linkistä myös, josta pääsen vielä lukemaan lisää noista asetuksista!!!! Ja taidanpa varmaan laittaakin sitten tuon valinnan päälle ,etteivät nuo mainostajat pääse sitten seuraamaan selailuani,joten kiitos vielä kerran!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 119
      1490
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      201
      985
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      568
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      221
      491
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      489
    6. 25
      434
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      10
      432
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      181
      432
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      393
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      38
      388
    Aihe