Paljon onnea vaan -kappaleesta teostomaksuja

MafianMiehille

5

598

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laillistetut varkaat

      Mahtaako mokoma parin sävelen hoilaus oikeasti edes ylittää teoskynnystä?

    • Hieman sanattomaksi tahtoo jäädä.

    • Anonyymi

      Yle uutisoi hiljattain 2023 että myös suomenkielisestä "Paljon onnea vaan" -kappaleesta pitäisi maksaa teostomaksuja: https://yle.fi/a/74-20042395

      Epäilen kyllä vahvasti ylittääkö tuollainen yhden lauseen toistamista oleva laulu edes teoskynnystä? Laulu ei ole millään tavalla omaperäinen joten kappale ei ansaitsisi tekijänoikeutta sen puolesta. Asiasta voisi pyytää vaikka tekijänoikeusneuvostolta lausuntoa.

      • Anonyymi

        Kyllä se ylittää teoskynnyksen. Mutta eikö sen tekijä ole kuollut yli 70 v sitten? Näin kauan teoksen tekijänoikeus on voimassa Suomen lain mukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä se ylittää teoskynnyksen. Mutta eikö sen tekijä ole kuollut yli 70 v sitten? Näin kauan teoksen tekijänoikeus on voimassa Suomen lain mukaan.

        Luin Ylen jutun, joten suomenkielisiin sanoihin on Saukin perikunnalla oikeudet. Kannattaa esittää laulu englanniksi happy birthday to you.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      990
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      106
      923
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      877
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      4
      791
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      71
      683
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      634
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      185
      594
    8. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      583
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      71
      568
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      557
    Aihe