XP:ssa oleva WD MyBook Essential, ihan kiva ulkoinen USB-levy. Varmistan sen suunnilleen kerran kuussa kannettavalle levylle, jonka vien duuniin turvaan. Mutta kuten arvaattekin, MyBook tilttasi about päivänä 29 - eli päivää ennen, kuin kuukausittaisen back-upin aika oli. Näinhän se yleensä menee.
Huomasin, että levy ei saa virtaa, vika ehkä kotelossa tai liittimissä. Siispä muovinen levykotelo auki, ylimääräiset ruuvit irti ja "puhdas" WD:n SATA-levy ulos. Laitoin sen kiinni DeLockin adapteriin ja USB:llä kiinni koneeseeni. Jees, levy saa virtaa ja pyörii normaalisti. Mutta sitä ei löydy Resurssien Hallinnasta, eikä sillä ole aseman tunnuskirjainta (esim E, mikä sen kuuluisi olla). Laitehallinnassa levy on, merkki ja malli on tunnistettu ja laitehallinta väittää, että WD toimii normaalisti ja kaikki on OK. Mutta Resurssien Hallinta ei levyä löydä. En siis voi pelastaa levyn tietoja tällä tavoin.
Mihin se levy katosi Resurssien Hallinnasta ja onko neuvoa miten levyn saa näkyviin? Tavoitteena tietenkin kopsata levyn sisältö toiselle ulkoiselle levylle.
Ulkoinen levy katosi - näkyy mutta ei näy...
5
192
Vastaukset
- va(r)punen
- Aseman kirjain, etc?
Kiitos nopeasta vastauksesta! Sieltähän se hukkunut kovalevy löytyi. Mutta jotain muutakin häikkää on. Tuo " Levynhallinta" väittää, että WD on alustamaton. Ohjelma ei anna asettaa levyaseman kirjainta, ennen kuin levy on alustettu. Levyllä on jotain 800 Gt tietoa, alustaminen ei ole oikein vaihtoehto. Taisi mennä paljon vaikeammaksi, kuin alunperin kuvittelin...
Kävin pihistämässä poikani W7-koneen. Levy käyttäytyy samalla tavoin siinäkin. Kokeile pystyykö levyä lukemaan erikoisohjelmalla, kuten esim. Paragon Backup & Recovery. Vaatii rekisteröintikoodin sähköpostin kautta.
http://www.paragon-software.com/home/br-free/download.htmlKokeile eri usb-portteja. Sammuta kone ja laita levy kiinni ennekuin käynnistät. Joku aika sitten siskon tytöllä oli samalainen ongelma usb-levyn kanssa ja noilla konsteilla saatiin tunnistumaan.
- Aseman kirjain?
Tässä kävi onnellinen loppu. Kun samat oireet olivat toisellakin koneella, oli helppoa päätellä syyn olevan levyssä, ei koneessa, ei käyttiksessä eikä USB-porteissa.
WD:n MyBookissa on sellainen snadi ohjainkortti kotelon sisällä. Siinä on SATA/USB-muunnos sekä jonkin sortin virranohjausta, koska levy-yksikkö osaa "haistella" emokoneen päälläoloa ja osaa myös nukahtaa tarvittaessa. Tämän osan arvelin hajonneen. No, putsailin kortin liittimiä ja niksuttelin niitä aikani. Sitten laitoin kortin takaisin levyyn kiinni - ja levy-yksikkö hurahti käyntiin. Siinä se MyBook pyöri pöydälläni ilman koteloa. No, samantien yksi tyhjä terainen levy kiinni toiseen USB-porttiin ja Cobian kopsaamaan tätä MyBookia. Homma onnistui ja tiedot ovat nyt tallessa.
Innostuin tästä, että olenpa aika stara kun korjasin ulkoisen levy-yksikön! Siispä ruuvari käteen ja kokoamaan MyBookia takaisin koteloonsa. Joo, arvaattekin: pimeänä pysyi. Nyt sitten purin toimimattoman MyBookin uudestaan ja otin sen levyn talteen. Uskon, että ongelmana on sen ohjainkortin hajoaminen. Jos näin on, niin saanpahan yhden arkistolevyn lisää. Tai pistän sen poikani pöytäkoneeseen, niin skideillä on enemmän tilaa itse tekemilleen videoille.
"ksenom_o", kiitos tuosta Paragon Backup & Recovery -vihjeestä. Näkyy olevan asiallinen softa. Latasin sen ja ajattelin kokeilla sitä tässä kesän aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a626843Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2205529Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,704533Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1063782Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii732941Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662887Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1162602SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het212044Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621927Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2551821