Minkä huippu androidin ostan?

Moi, hakusessa olisi android joss näyttö, tehot ja akunkesto olisi toimiva paketti. Eli S4, HTC One, Sony Xperia Z, LG Nexus 4. Kokemuksia ja hyvät huonot puolet luureista tähän ja kaikki "S4 on paras ku sii o nii pal tehoo" ilman kokemusta tai tietoa voi jättää laittamatta. Kaikki neljä puhelinta toimii suorityskyvyn osalta mainiosti mutta muuta tietoa ja kokemusta olisi kiva tietää (akku, näyttö, käyttöliittymä, kestävyys, ominaisuudet)
361040
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Nexus 4 on ehdottomasti maailman paras puhelin,nuo muut jäljitelmiä

Äänestä

Osta samsung galaxy note 2 se on todella hyvä puhelin, eipä oo enää tullu 6kk konetta käytettyä ku tää puhelin on niin iso ja nopee :) tuumaa 5,5 ja tästä mukava katsoa leffoja! Et pettyisi ja hinta vain n. 570 :)

Äänestä
  • Voit ainakin näillä samsung puhelimilla olla monella sivulla saman aikaisesti kuten esim. Applella ei pysty >:)

    Äänestä

  • varmaan mahtava leffaelämys 5.5" näytöltä. Tietenkin jos ei ole enää varaa telkkariin........niin pakkohan se on hyväksi itselleen uskotella

    Äänestä

  • vielätääseikka! kirjoitti:

    Voit ainakin näillä samsung puhelimilla olla monella sivulla saman aikaisesti kuten esim. Applella ei pysty >:)

    Ihan huvin välilehdet applen laitteissakin avautuu.

    Äänestä

  • vielätääseikka! kirjoitti:

    Voit ainakin näillä samsung puhelimilla olla monella sivulla saman aikaisesti kuten esim. Applella ei pysty >:)

    Kyl iPhonel pystyy!!!!!

    Äänestä

Täältä pisteet Xperia Zetalle. Loistava laite, toimii sujuvasti ja on vesi/pölytiivis. Ainoa haittapuoli voi joillekin olla ne pienet luukut joiden alla on kaikki liittimet. Itse käytän BT- kuulokkeita joten itse en koe luukkuja hankaliksi. Zetan mukana tulee lataustelakka, joten usb luukkuakaan ei tarvitse aina availla. Näyttö on full hd, joten yksityiskohdat erottuvat hienosti, mutta koska se lcd tekniikkaa niin kontrastissa se häviää selkeästi Samsungin amoled näytölle. Kamera tekee ihan kelvollista jälkeä. 4.2.2 päivityksen jälkeen laitteessa voi käyttää myös 64Gb muistikortteja. Akkukesto on kohtuullinen, voisi olla parempikin. Edelleen, tuleva päivitys voi tuoda tähän parannusta.

Zeta sai pari päivää sitten uusimman Android 4.2.2 päivityksen, joten softapuolellakin on homma hallussa. Suomessa se ei ole vielä saatavilla, mutta lähipäivinä sitä odotellaan tännekin.

Zetalle on tulossa myös "puhdas Android" Xperia Z Google Edition, jos hamuaa samaa ohjelmistoa kuin Nexusessa.

http://gadgets.ndtv.com/mobiles/news/sony-xperia-z-google-edition-with-stock-android-coming-soon-report-376673

Äänestä

Kävin tänään testaamassa tuota Sonyn mallia ja minun mielestäni se on turhan kulmikas. Lisäksi näytön kuvanlaatu ei vastannut ainakaan äkkiseltään S4 laatua.

Äänestä

Ei lcd pärjää amoledille kontrastissa, mutta ei Sonyn näyttö huono ole. Se täyttää mainiosti tehtävänsä. Erolla ei käytännössä ole mitään merkitystä, koska ei siinä vieressä ole koko aikaa amoledia vertailukohtana.

Kulmikkuus on taas makuasia, itse pidän Zetan pelkistetystä muodosta. Ei ne reunat niin terävät ole.
Tärkeimpinä ominaisuutena pidän kuitenkin vesitiiveyttä ja suorituskykyä. Esim sovellusten asennus käy huomattavan rivakasti, videot pyörivät nykimättä ja yleisesti sovellukset pyörivät lähes samalla juoheudella kuin pöytäkoneessa.

Lisäksi verkkopuoli tuntuu olevan iskussa. Liittymässäni on 50M 4G ominaisuus, ja tähän asti latausnopeudet ovat Speedtest.netin mittarilla 4G:llä olleet noin 48/20Mbps, ja 3G:llä 20/3Mbps, joten tekniikka todella pelaa Zetassa niin kuin pitää.

Äänestä
  • Ainakin itse huomasin näytön kuvanlaadun eron melkein heti kun vertasin näitä vierekkäin kaupassa. Sonyn näyttö oli jotenkin "harmahtava" Samsungiin nähden.

    Tämä voi toki johtua asetuksista ym. Paha sanoa.

    Äänestä

vapunen 28.6.2013 15:30

"Kävin tänään testaamassa tuota Sonyn mallia ja minun mielestäni se on turhan kulmikas. Lisäksi näytön kuvanlaatu ei vastannut ainakaan äkkiseltään S4 laatua."


No niinpä, ja sitten kiireen vilkkaa takaisin netin ääreen.

Äänestä
  • Tämän vapus-jankkaajan kannattaisi mennä hoitoon. Tuollainen fiksaatio ei ole normaalia, ja vielä pahentuessaan se voi aiheuttaa huomattavia ongelmia elämässä.

    Äänestä

ZTE Blade 3 tai Grand. Android-puhelin edullisesti.

Äänestä

HTC:n puhelimet aivan loistavia käyttää ja minua ainakin miellyttää laitteen ulkonäkö, niin ulkoa kuin "sisältäkin" (eli siis kuvakkeet, alotusnäytön kello, erilaiset animaatiot tms. hienompia kuin esim muissa android-puhelimissa).

Äänestä
  • Joo, itsellänikin HTC (One X) ja en voisi tyytyväisempi puhelimeen olla.

    Äänestä

  • Mutta onko vesitiivis? Tiiviys ja pudotuskestävyys ovat kalliissa puhelimissa välttämättömyyksiä. Vahinkoja saattuu kelle tahansa, myös mielestään huolellisille. Kannattaa ajatella nokkaansa pitemmälle: Yksi lipsahdus voi tuhota puhelimesi ja silloin mikään takuu ei korvaa. Puhelin kannataakin laittaa kotivakuutukseen. Gigantissa myytävät maksulliset extra-takuut tuplahintaisia ja tavallisten kotivakuutuksien rinnalla.

    Äänestä

Itse ostin 300€ hintaluokasta Sony Xperia L. Toisena vaihtoehtona oli Samsung GS2 . Eikä kaduta pätkääkään. Ole rohkeasti erillainen ja ota Sony.

Äänestä

Kuulkaapa: puhelin on vain puhelin. Elämä on (ainakin pitäisi olla) muualla.

Äänestä

itellä s4 ja en kyllä vaiha pois. nopea ja muutenkin täydellinen

Äänestä

osta nokia 820 ehdottomasti paras mitä rahalla saa

Äänestä

insmat kestää viikon akku.paras kestävyys

Äänestä

Ottaisin varmaan GS4:n. Vaihdettava akku ja microSD paikka tärkeitä minulle. Tällä hetkellä GS3 3000mah akulla ja 64Gt kortilla. Tuskin päivitän tänä vuonna.

Äänestä

nexus 4 on noista ainut jota ei tarvitse heittää roskikseen vuoden kahden päästä kun vamistaja lopettaa päivitykset. Nexusen päivittämisestä kun huolehtii google eikä laitevalmistaja itse. Lisäksi nexus on lukitsematon, joten siihen voi asentaa muitakin käyttiksiä kuin vain androidin.

Äänestä

Ostin juuri samsung s4 ja todella hyvä on, tippunut jo 3 kertaa asfaltillekkin näyttö edellä korkealta eikä miksikään ole mennyt,onneksi eli kestävä on.Elokuvat ja sarjat näkyvät todella hyvin puhelimessa ja akku latautuu nopeammin ja on kestävämpi kuin edellisessä s mallissani oli.Olisin harkinnut muitakin malleja mutta kokemuksesta voin sanoa että samsung on tähän asti ollut kestävin omassa käytössäni enkä usko vaihtavani tätä pitkään aikaan pois :)

Äänestä

ei näitä ole tarkotettu tiputettavaks vaan puhelimeksi

Äänestä

Juurikin näin. Puhelin ei kestä useita pudotuksia etenkin S3 ja muut sen kokoiset Android kännykät.

Nexus 7 mallin päivitystuki kestää vielä noin hieman alle kaksi vuotta.

Äänestä

Säkin tyhjätasku kyselet lämpimikses tollasii. Voi h....ti, tyyliin "ois mageet ku ois siisti luuri, mut faijalla ei oo massii". Mulle faija ostas juuri senlaisen luurin, ku haluun.

Äänestä

HTC (Wildfire) on ainakin osoittautunut omassa käytössäni täysin onnettomaksi.

Sisäinen muisti on niin pieni, että puhelin on täysin jumissa. Poistin turhat sovellukset ja siirsin kaiken mahdollisen muistikortille, mutta silti vapaata tilaa on vain 22,37 megaa. Akun kesto on ollut uudesta pitäen huono, mutta näin puolentoista vuoden ikäisenä joudun lataamaan päivittäin, vaikkei wifi ole päällä ja en edes soita/vastaa puheluun joka päivä.

Näytön resoluutio on naurettava, teksti muuttuu surffaillessa puuroksi. Kosketusnäytön tarkkuus on huolestuttavan heikko: painamalla s:ää näyttöön tulee v tai b.

Käyttöjärjestelmä on oma lukunsa: Androidia käyttävän pitänee olla koodari. En vieläkään ole oppinut liikkumaan valikoissa sujuvasti. Työpuhelimenani on Lumia 920 ja sen käytön opin parissa viikossa. Vaimon iPhone 4s on niin helppokäyttöinen, että kuka tahansa vähänkään tietotekniikan kanssa tekemisissä ollut pystyy käyttämään sitä vaikka silmät kiinni.

Samsungit on muuten ok, mutta täällä itärajalla niitä ei kannata omistaa (sama ongelma lienee Länsi-Lapissa): verkko muuttuu automaattisen haun ollessa päällä venäläiseen operaattoriin vaikka rajalle on matkaa 15 km. Jos laittaa manuaalisen verkkohaun päälle, joutuu verkon valitsemaan uudelleen ja uudelleen jokaisen tukiaseman kohdalla. Manuaalisella asetuksella ei myöskään tekstiviestit lähteneet eteenpäin. Sama ongelma koski niin DNA:n kuin Soneran verkkoa. Samsungit olivat e1190 ja e330, eli ei todellakaan enää tätä merkkiä!

Melkein iPhone taitaa olla paras puhelin, vaikka näyttö ei olekaan markkinoiden isoin...

Äänestä
  • tässä keskustelussa kysyttiin huippupuhelinta eikä wildlife oo sellasta nähnykkään. Sitä paitsi ei voi sanoo androidia noin huonoks jos sulla on helppis android jonka käyttiski on kahen vuoden takanen ja sitte huippu wp ja ios puhelimii. Kyllä niitten pitäs olla samalla viivalla että niitä vois verrata. Sitä paitsi jopa äitinikin joka ei tiedä koneista tuon taavaallistakaan on oppinut käyttään androidia ihan sujuvasti.

    Äänestä

  • androidia sorretaan kirjoitti:

    tässä keskustelussa kysyttiin huippupuhelinta eikä wildlife oo sellasta nähnykkään. Sitä paitsi ei voi sanoo androidia noin huonoks jos sulla on helppis android jonka käyttiski on kahen vuoden takanen ja sitte huippu wp ja ios puhelimii. Kyllä niitten pitäs olla samalla viivalla että niitä vois verrata. Sitä paitsi jopa äitinikin joka ei tiedä koneista tuon taavaallistakaan on oppinut käyttään androidia ihan sujuvasti.

    Kannattaa tutustua Wildfiren myyntiesitteisiin ennen kuin alkaa väittämään laitetta ei-huipuksi... Wildfire oli HTC:n vaste Nexus Onelle, joka oli LG:n lippulaiva. Esimerkiksi akunkesto ja näyttö oli Desireä valovuoden edellä.

    "Toisaalta puhelimen alhainen resoluutio ja AMOLED-tekniikan vaihtuminen LCD teknologiaan näkyy akunkestossa ja jo ensimmäisen testipäivän aikana Wildfire jaksoi useita tunteja pidempään kuin Desire saman kuorman alla."

    "Wildfireä on helppo verrata Superpoikaan, jolla on Supermiehen kaikki voimat mutta ei ole vielä yhtä voimakas kuin aikuisena. Wildfire on kuitenkin tervetullut lisä Androidmaailmaan paikkaamaan puuttuvaa laadukkaiden halpojen puhelimien tarjontaa."

    Ihan AndroidSuomesta löytyy nuo lainaukset.

    Äänestä

  • protomän kirjoitti:

    Kannattaa tutustua Wildfiren myyntiesitteisiin ennen kuin alkaa väittämään laitetta ei-huipuksi... Wildfire oli HTC:n vaste Nexus Onelle, joka oli LG:n lippulaiva. Esimerkiksi akunkesto ja näyttö oli Desireä valovuoden edellä.

    "Toisaalta puhelimen alhainen resoluutio ja AMOLED-tekniikan vaihtuminen LCD teknologiaan näkyy akunkestossa ja jo ensimmäisen testipäivän aikana Wildfire jaksoi useita tunteja pidempään kuin Desire saman kuorman alla."

    "Wildfireä on helppo verrata Superpoikaan, jolla on Supermiehen kaikki voimat mutta ei ole vielä yhtä voimakas kuin aikuisena. Wildfire on kuitenkin tervetullut lisä Androidmaailmaan paikkaamaan puuttuvaa laadukkaiden halpojen puhelimien tarjontaa."

    Ihan AndroidSuomesta löytyy nuo lainaukset.

    mää tein testin jonka perusteella android on selkeesti paras käyttis testissä oli iphone 3gs ja lumia 610 ja s4. Eihän ios ja wp laitteitten tehot riitä pyörittään oikeita sovelluksia kunnolla ja molempien päivitystukikin on loppunu jo aikoja sitte.

    Äänestä

  • melkein puolueeton testi kirjoitti:

    mää tein testin jonka perusteella android on selkeesti paras käyttis testissä oli iphone 3gs ja lumia 610 ja s4. Eihän ios ja wp laitteitten tehot riitä pyörittään oikeita sovelluksia kunnolla ja molempien päivitystukikin on loppunu jo aikoja sitte.

    Rikkaan sgidille joka nyt ei lukenut aloitusviestia vaikka melkein jo uskoin että tämä ketju pysyisi puhtaana paskan jauhamisesta niin vaikka rahaa ei muille ole jakaa niin silti sitä on riittävästi ettei tarvitse isiä pyytää maksamaan. Ja muille tiedoksi eli hain Sonyn Xperia Z gigantista ja päivän käytöllä ainakin veden kestävyys on todistettu sekä puhelin huomattavasti nopiampi mitä vanha näyttövammainen HTC One X, kiitos varsinkin Pyyhikselle kokemuksista kyseisestä puhelimesta!

    Äänestä

No, mielipiteeni on Samsung Galaxy S4 LTE-A tai Sony Xperia Z Ultra, molemmat parempia kuin S4, HTC One, Sony Xperia Z tai LG Nexus 4. Kumpaakaan ei tosin ole Suomessa vielä saatavilla, niin sanonpas että kannattaa odottaa LG Nexus 5 tuloa markkinoille, mutta jos olet kärsimätön, kannatan Samsung Galaxy S4

Syitä miksi ostaa Samsung Galaxy S4:
-tehokkain Suomesta saatava puhelin
-erittäin ohut 5" puhelimeksi
-lähes kaikki tekniikka viimeistä huutoa, mukaanlukien langaton lataus, eleliikkeet, hanskat kädessä käyttö jne.

Syitä miksi ostaa HTC One:
-parempi ja arvokkaampi tuntuma kuin Samsung Galaxy S4
-halvempi, pienikätisille helpompi käyttää
-tarkin näyttö älypuhelimissa koskaan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


valinnan vaikeus kirjoitti:

Moi, hakusessa olisi android joss näyttö, tehot ja akunkesto olisi toimiva paketti. Eli S4, HTC One, Sony Xperia Z, LG Nexus 4. Kokemuksia ja hyvät huonot puolet luureista tähän ja kaikki "S4 on paras ku sii o nii pal tehoo" ilman kokemusta tai tietoa voi jättää laittamatta. Kaikki neljä puhelinta toimii suorityskyvyn osalta mainiosti mutta muuta tietoa ja kokemusta olisi kiva tietää (akku, näyttö, käyttöliittymä, kestävyys, ominaisuudet)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu