Oletko aamunlirkku vai illanorkku?

uudet perinteet

Se tapa talon hävittää ja aamun lintu madon nappaa.
Ja mitähän näillä kahdella asialla on muka keskenään tekemistä?
Ei yhtään mitään!

Vanhoilla sanonnoilla ei ole nykyaikana enää mitään todellista yhteyttä elävään elämään.
Minkä takia pitäisi nousta aamulla aikaisin, jos ei ole mihinkään menoa tai on tyystin joutilaana.

Suutarin lapsilla ei ole vieläkään kenkiä, mutta hevosella on.
Kuitenkaan ei hevosella ole kenkien alla nilkkasukkia, joten tässä olisi vaikka Lenita Airistolle töitä asian korjaamiseksi.

Näin on näkyleivät ja aamun mato linnun tappaa, joten hyvää päivänjatkoa vaan kaikille.
Ei siellä aittapolulla kuitenkaan emäntä astele ja korvattomasta kahvikupista on hankala juoda.

18

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hevoseton kenkä

      Aamulla lirkku, illalla orkku.

      • ömyriäinen

        Paras vinkki aikoihin. Aloitin jo :DDDD
        Toivossa on hyvä elää, sano.


    • -sillä sipuli-

      Mitäpä sitä turhan takia sängyssä makoilisi jos herää aamulla ennen kuutta. Avaan radion, keitän kahvit ja alan tehdä ajan kuluksi jotakin.

      Nukkumaan menen silloin kun nukuttaa.

      • k/k

        Kesäisin vaikka ei oo minnekkään menoa kannattaa nousta nauttimaan kesäisistä aamuista.
        Menee sit pötköttämään ku päivä alkaa lämmittämään.


      • -sillä sipuli-
        k/k kirjoitti:

        Kesäisin vaikka ei oo minnekkään menoa kannattaa nousta nauttimaan kesäisistä aamuista.
        Menee sit pötköttämään ku päivä alkaa lämmittämään.

        Niinpä...

        Toisinaan otan torkut iltapäivällä jos oikein väsyttää tai sitten illalla menen ajoissa nukkumaan. Usein menee nukkumaan meneminen yli puolen yön.


    • k/k

      Toi aikainen lintu hokemaa vois tuunata ja sanoa,aikainen talkkari lumet lappaa.

    • ...

      Joops

      Monetkin vanhat sanonnat käyneet vanhanaikaisiksi. Ennen ne perustui todellisuuteen, sen aikaiseen. Nykyaika erijuttu.

      Tuo sanonta tarkoittaa lähinnä sitä, että naapurille käy köpelösti, jos on hidas. Muistan ajan, kun kantturoita käytettiin joessa juomassa aamulla. Alajuoksun emännillä oli aamuisin kiire käydä hakemassa omat vetensä, ennenkuin yläjuoksulta alkoi uimaan lehmänpashoja alajuoksulle.

      Samaa oli työelämässäkin, on vieläkin. Aamuvirkut tulee pari tuntia ennen muita duuniin ja junailevat asiat itelleen mieuluisiksi. Toisaalta, kun sai olla sen pari tunti illemmalla itekseen, sai todella hyvin tehtyä asioita. Mutta se oli aina jatkuva ongelma, muutama kaheli pilas kaikki duunisydeemit, joka päivä. Se pilasivat tapetit.

      Mutta noin yleisellä tasolla arvostan vanhaa perimätietoam joka liikkuu eteenpäin perimätietona sananlaskuina. On niissä monissä paljon ihan oikeaa viisautta.

      =DW=

    • Järjetön juttu

      Itse olen illanvirkku ja aamuntorkku ja hyyyvin vahvasti sitä mieltä, että yhteiskunta ja työelämä kulkee jälkijunassa, kun yhä edelleen käskyttää ja tahdittaa kaikkia ja kaikkea omaan kangistuneeseen ja aikansa eläneeseen aikanormitukseensa.

      Illanvirkku ihminen on tehokkaimmillaan vasta iltapuolella päivää, miksi ihmeessä hän ei voisi työskennellä silloin. Miksi jonkun työnantajanauktoriteetin mukaan pitää aloittaa aamuyöstä, jos oma sisäinen kello vaatii silloin vielä unta. Täydellisen pöjä systeemi.

      • Oho !

        Siis: pöljä !


      • +++

        Liukuva työaika oli hyvä omalla kohdallani.


      • ...

        Aamuvirkut päättäneet asian aamupalaverissaan.

        Kahelein juttu oli yhdessä pajassa aikanaan, missä duunailin. Normi duuniaika oli 08- 16.30. Paitsi perjantaina 07- 15.00. Perjantai oli aamuvirrkujen viritys, ettäehtivät kaupungille ja puolikas tunti oli pomon idea, että saatiin hävitetyksi pekkaspäivät, ilman poissaoloja...

        Niinno, mä nyt tunnetusti en oikien lähde käyntiin ennen puoltapäivää. Just kun oli paras meininki ja vire tehdä duuneja, työaika olikin jo päättymässä.

        Samaan aikaan tosin puhuttiin liukuvasta työajasta ja etätöistä, mutta ne nyt ei joka hommaan passaa, eikä etenkään kaikille ihmisille. Ja riippuu duuneista, mä silloinkin tein paljon hommia kotona, omalla ajalla, mutta siitähän tietenkään kukaan ei maksanut yhtään mitään.

        Kokonaisuutena, monesti niin kahelia meininkiä kuin olla ja voi.

        =DW=


      • postia odotan aina

        Sinulle "Järjetä juttu" ja pöljäksi olet jo nimetty, joten en toista sitä.

        Jos muistelen nuoruuttani, niin illanvirkku, mutta kuitenkin ehdin tien toiselle puolen olevaan työpaikkaani ajoissa,,,...nippanappa.

        Aikuisiällä oli ehdottomasti työpaikalle saapumine ajoissa hieman pakkokin, koska lapset vietiin tarhaan, joten olin aina se "ensimmäinen kukko" työpaikalla, mutta olin myös todella tarkka aamiais tuntien osalta.

        Minua nuoremmat naiset (2) myöhästelivät niistä aina, joten yllätys lienee ollut melkoinen, kun heidät ohjattiin kassan kautta kotiin! Se oli sitten siinä. Lopputili, eikä mitään selityksiä enää. Heitä oli jo varoitettu.

        Jotenkin aloitus kuulosti oudolta, sillä eikös me olla sellaisia "aina hereillä" tyyppejä, jos pienikin risahdus tapahtuu??

        Tosin itse käyn nukkumaan aikaisin ja hieman harmittaakin, jos yritän katsella jotain 10- uutisten (22) jälkeen, sillä nukahdan. Aamulla olen.....en pirteä, mutta herään ja keitän kahvin, jonka jälkeen tulen lukemaan nettilehdet ja sitten tänne kuulostelemaan, mistä porukat ovat keskustelleet.

        Olihan täällä kysely, mitä netti teille merkitsee, mutta sehän on ilmiselvä tiedonsaanti. Näillä palstoilla vierailu on minulle, kuin juttelisin naapurin kanssa ja opettelen pitämään "turpani tukossa".

        Kuitenkin se on mukavaa, kun jaksaa pitää suunsa supussa ja mikä parasta, jos onkin avautunut mielipiteineen ja postilaatikko pursuaa 50-viestiä???


    • ehdottomasti aamun virkku, luppoaikaa jo noin kahdestatoista saakka,

    • ttorkku

      minä olla aamu ja iltaorkku, ei sillä mitään väliä ole

    • reppuriika

      Ehdottomasti olen illanvirkku. En ymmärrä miksi aamu-unisuutta pidetään vieläkin paheena. Jos omaan elämään ja työrytmiin sopii, niin on aivan yhden tekevää milloin nukkuu ja milloin valvoo. Harmi vain että yleensä yhteiskunta pyörii ammuvirkkujen ehdoilla.

    • mummo rukka

      Illanvirkku olen ja olen saanut olla sitä jo muutaman vuoden työelämästä vapauduttuani. Nyt olen kesäduunissa, eli hoidan lapsenlapsia. Onneksi he ovat jo sen verran isoja, että ei tarvi ihan kukonlaulun aikaan lähteä, mutta nousta pitää klo 6 jotta ehdin suihkuun, syödä aamupuuron ja ulkoiluttaa koirulin ennen lähtöä.
      Kaiken kukkuraksi olen totuttanut itseni pieneen päivätorkkuun ruokailun jälkeen, eikä siihen ole nyt mahdollisuutta.
      Tunnustan, että koko alkukesän unirytmi on ollut sekaisin, en osaa nukkua kunnolla edes yöllä, olen niin tapaojeni orja. Onneksi hoitopestin viimeinen viikko on edessä ja saan taas rauhassa palailla iltavirkun elämääni.

    • niinpäniin.

      Kelleköhän sitä aamusella lirkuttelis.

    • .molempiparempi

      mieluiten olisin sekä aamun-, että illanorkku

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      26
      5079
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4071
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      77
      3637
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2708
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      149
      2497
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      78
      2173
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1674
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1525
    Aihe