Mikä on ekumenian tarkoitus?

rockn roll

Mihin se oikein pyrkii?

6

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskis-hei

      Minusta ekumenia on hiukan eri asia kuin esim. kristittyjen yhteys, mistä avasin justiinsa toisen ketjun. ( Kysellen, onko täällä uskovia )

      En oikein tiedä, mikä on virallinen määritelmä ekumenialle, mutta minä ymmärrän sillä eri kirkkokuntien ja ehkä jopa uskontojenkin välistä yhdistymistä.

      Siinä on hyvää. Mutta siinä on myös asioita, joista en itse ole niinkään varma, onko se kaikki hyvää. Luultavasti ei.

      Minusta kuitenkin kristillinen seurakunta koostuu ihmisistä, jolloin yhteyskin menee ihmisten välillä. Tai on menemättä.

      Kirkkokunnat taas eivät itsestäänselvästi ole kokonaisuudessaan kristillistä seurakuntaa, vaikka olisivatkin kristillisen nimikkeen alla.

      ja jos ekumenialla tarkoitetaan jopa uskontojen yhdentymistä, niin ihmisinä tietenkin voi kokea yhteyttä aivan kaikkien ihmisten kanssa. Ja se on aivan positiivista. Muta kristittyjen yhteys kilpistyy kuitenkin Kristukseen. se on se yhteyden ydin. Eikä sitä yhteyttä voi tietenkään olla niiden kanssa, jotka kieltävät Kristuksen.

    • Perusta, jonka päälle antikristus näyttää asettuvan seisomaan, n yksi maailmanlaajuinen uskonto. Viime vuosikymmenien aikana, Kirkkojen maailmanneuvosto on taistellut ekumenian puolesta. Ekumenian tarkoitus on sulattaa kaikki maailman uskonnot yhteen. Sitä tarkoitusta varten Kirkkojen maailmanneuvosto perustettiin Amsterdamissa - vuonna 1948, niin kuin varmaan arvasit.

      KMN:n tehtävä on ollut kehittää miellyttävämpi, kaikenkattava uskonto. Tehtävä etenee vauhdilla, muttei päätähuimaavalla. Yhdistyneet uskonnot on järjestö, jonka tavoitteena on olla YK:n vallitseva uskonnollinen äänitorvi. Sitä johtaa episkopaalinen piispa William Swing San Fransiscosta.

      http://www.uri.org/the_latest/author/bishopswing

      • uskis-hei

        Tässä on kyllä varmaan perää.
        Noin se kyllä varmaan valitettavasti tulee menemään.

        Sanotaan, että uskon pahin vihollinen on uskonto.
        Siinäkin on perää.

        Ja jos Antikristuksen olemuksesta puhutaan, niin antikristillisyyshän ei ole esim. ateismia.


      • Homokaupunki

        San Fransisco on suosittu homokaupunki.


      • Työn uuvuttama
        Homokaupunki kirjoitti:

        San Fransisco on suosittu homokaupunki.

        voiskohan tuo piispa olla homo, jotain jännää sen katseessa on. Se ei ole lempeyttä eikä nöyryyttä.


    • Homosaari

      Joka asiasta täällä väännetään puhe homosteluksi? Kilkkaa mitä ketjua tahansa niin homoutta muistetaan ainakin isolla prosentilla vaikka otsikko antaisi aiheen odottaa että käytävä otsikonalainen keskustelu olisi homovapaata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7673
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4057
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3610
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      3074
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2722
    6. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2574
    7. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2572
    8. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      137
      2520
    9. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      35
      2506
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2449
    Aihe