Arvostelussa Nokia Lumia 520

kärkikaartia

http://mobiili.fi/2013/07/09/arvostelussa-nokian-alle-140-euron-lumia-520-halpojen-alypuhelinten-karkikaartia/

Yhteenveto

Hyvää Lumia 520:ssä:

-Hinta
-Hintaluokka huomioiden design, rakenne ja yleinen laatutuntuma
-Windows Phone 8:n sujuva toiminta
-Nokian omat sovellukset (kuvaaminen, HERE-navigointi, Nokia Musiikki Mix Radiolla…)

Huonoa Lumia 520:ssä:

-Sivun toimintopainikkeiden tuntuma
-Karsitut ominaisuudet (etukamera, kuvausvalo, NFC…)
-Windows Phone 8:n sovellustarjonta

Kokonaisuutena Lumia 520 jättää itsestään positiivisen yleiskuvan. Siitä on helppo ennustaa, varsinkin Suomessa, suurta hittituotetta Nokialle sillä hinta on tällä kertaa enemmän kuin kohdallaan tuotteen ominaisuuksiin ja laatuun nähden.

Windows Phone 8 vahvistettuna Nokian omilla sovelluksilla on suhteellisesti huomattavasti kilpailukykyisempi Android-puhelimia vastaan Lumia 520:n alle puolentoista sadan euron hintaluokassa kuin yli 500 euron huippupuhelimissa.

Niin designiltaan, laitteistoltaan kuin ohjelmistoltaan Lumia 520 tuntuukin harkitulta, onnistuneelta kokonaisuudelta, kun taas edulliset Android-puhelimet usein epäonnistuvat yhtenäisen tunnelman luomisessa ulkoisen olemuksen viestiessä laadun sijaan nopeasti sekalaisista komponenteista kasaan kyhätystä huterasta rakennelmasta ja jo vanhentuneiden Android-versioidenkin toimiessa heikosti tehottomammilla suorittimella.

Lumia 520:n käyttämässä Windows Phone 8:ssakin on omat heikkoutensa, eivätkä siinä tehdyt ratkaisut varmasti kaikkia miellytä. Jollei tunne eri käyttöjärjestelmien erojaa, on varmasti hyvä idea vierailla kaupassa puhelimia omassa kädessä lyhyesti kokeilemassa ennen ostopäätöksen tekoa.

Lumia 520:ssa Nokia on tinkinyt ominaisuuksista, mutta valinnat tuntuvat järkeviltä. Tällaisenaan Lumia 520 nousee ehdottomasti markkinoiden halvimpien älypuhelinten kärkikaartiin. On ihme, jollei se nouse viimeistään elokuussa suomalaisoperaattorien myyntilistojen myyntikärkeen. Lumia 520 sopii edullisen nettipaketin kera hyvin myös lapsille ja nuorille.

Yleisesti ottaen jos hakusessa on edullinen, esimerkiksi alle 150 euron älypuhelin, on Lumia 520 oiva, suositeltava valinta.

36

744

    Vastaukset 36

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rosenström

      Ostin Lumia 520 viime viikolla ja entinen vuoden vanha Samsungin Android puhelin tuntuu tämän rinnalla antiikkiselta ja hitaalta. 520 on selkeästi paras älypuhelin alle 150e hintaluokassa.

    • sam jong sung Korea

      Tyylikäs luuri tämä 520! Samsungin halvannäköiset ja -tuntuiset muovisämpylät ei herätä mitään mielenkiintoa.

    • isukki täällä

      Mutta kun nuoret haluaa etä puhelimessa on etukamera. Niin ja instagram!

      • lev augustus

        Jos haluaa etukameran niin ostaa 620 tai kalliimman Lumian. Yksinkertaista.


      • tyhmäkö?

        Mitä sillä etukameralla tekee?


      • gubjugkyh
        tyhmäkö? kirjoitti:

        Mitä sillä etukameralla tekee?

        Jotku haluaa puhua videopuheluita.


      • teylölb
        gubjugkyh kirjoitti:

        Jotku haluaa puhua videopuheluita.

        Lumialla ei onnistu kuin Skype videopuhelut


      • Minä vaan
        teylölb kirjoitti:

        Lumialla ei onnistu kuin Skype videopuhelut

        Olen jutellut Skypekuvapuheluita monta kertaa, on Lumia 800.
        Vastaanottajat on kehuneet kuvaa niin hyväksi kuin tv:n uutislähetyksissä on, vastaavassa valossa! Itse en ole päässyt katsomaan, kun ei ole kokeilun haluisia..


    • Sontaatosiaan

      Ihme hehkutusta, luuri on ihan paska!

      50€ hintaan olis kohdallaan..
      Jokainen 100-150€ Androidluuri pesee ton mennen tullen!

      Tollasia paskanäyttöjä en uskonut enään ikiä luureihin tulevanhkaa enkä nokiaan koskaan iphonen tapaista peltipurkkikaijutinta.

      • leludroid

        Huvittaa nämä android puhelimeensa pettyneiden kateelliset kommentit


      • 772997
        leludroid kirjoitti:

        Huvittaa nämä android puhelimeensa pettyneiden kateelliset kommentit

        Sama anterotrolli kirjottaa varmaan suurimman osan noista viesteistä :D


      • voi anteroita
        leludroid kirjoitti:

        Huvittaa nämä android puhelimeensa pettyneiden kateelliset kommentit

        Niin just, kyllä niitä korpee.


    • pohjasakkaa...

      Sama trolli täällä häiritsee joka päivä, no köyhillä on tunnetusti halvat huvit

      • ostaja kk

        Saakp jostai halvemmalla kuin gigantista?


    • lumia720 32552

      Kun sanot että wp8 sovellustarjonta on huonoa, katsotko vain tilastoja android vs. wp8 sovellusmääristä vai sanotko tuon oman sovelluskäyttösi perusteella?

      Se on totta että esim. androidiin on saatavilla enemmän sovelluksia. Mutta omalla kohdallani olen löytänyt wp8:iin joka ikisen sovelluksen jonka olen koskaan kokenut hyödylliseksi/tarpeelliseksi entisesä androidissani. Ne sovellukset jotka sa androidille muttei wp8:iin ovat 99% tuntemattomia ja erittäin vähän käytettyjä. Kaikki parhaat ja suosituimmat sovellukset saa myös wp8:iin ehkä muutamaa yksittäistä poikkeusta lukuunottamatta.

      • missä viipyy

        Instagram puuttuu.


      • 5230,. (500)
        missä viipyy kirjoitti:

        Instagram puuttuu.

        Instance on lähes samanlainen,tosin käy vaan wp8:lle mutta tolla pärjäilee


      • 464374373
        missä viipyy kirjoitti:

        Instagram puuttuu.

        Lumiassahan on jo vakiona muokkausohjelma jolla saa instagram tehosteita. Lisäksi siihen on ladattavissa instagrammin kans lähes identtisiä ohjelmia.


    • ghsehrehs

      Noista "karsituista ominaisuuksista" jota pidät miinuksena, mikset ostanut kalliimpaa puhelinta jos kerran haluat nuo ominaisuudet? Ethän sä voi olettaa että saisit halvassa puhelimesa samat ominaisuudet kuin tuplasti kalliimmassa..

    • parhautta1

      Hyvä perusluuri, tuntuu menevän kuin kuumille kiville. Itse ostin juuri sain kuulla kaverikin tilannut. R- kisokin micro-simkortit loppunmyyty.

      • Internet yhteyden jakaminen estetty Saunalahden micro prepaidissa? Ainakaan minulla ei toiminut.


    • MinätosinolO

      Oli aika noloa kun menin kauppaan ostamaan nokia lumia 520 ja sit se myyjä sano et ei saa alle 18 vuotiaille ja vaan työkäyttöön..oon lukenu et se sopis vaik lapsille,mut ei kai sitte :D

      • MinätosinolO

        oon siis 16,ja isä oli mukana ostama :D


      • villi ihminen
        MinätosinolO kirjoitti:

        oon siis 16,ja isä oli mukana ostama :D

        Kuulostaa erikoiselta.


      • 55326262

        Lenovohan on joku konkurssin partaalla oleva kiinalaisyhtiö, hui kun pelottaa....


      • Nokia panostaa
        55326262 kirjoitti:

        Lenovohan on joku konkurssin partaalla oleva kiinalaisyhtiö, hui kun pelottaa....

        Tuskinpa kukaan yhtäkkiä tekee paremmat versiot Nokia sovelluksista. Jo pelkästään niiden takia ei kannata edes harkita muun merkkisiä Windows luureja.


    • lsb

      Ehdottomasti hinta/laatusuhde kohdallaan. Kaikki toimii todella hyvin, en ole ainakaan vielä läytänyt mitään puutteita. Itsellä ihana kaunis keltainen:D

      • ostooooooon

        Mistä 520 halvimmalla?


    • turhautunut2

      Eipä toimi netti ei, muuten ihan hyvä puhelin. Menee vaan vähän idea tosta ÄLYpuhelimesta kun ei voi kun soittaa ja tekstaa.. Halvemmallakin saisi samat ominaisuudet...

    • l520

      Ai jaa kyllä kaikilla muilla toimii netti mut ei näköjään sulla,mietippä missä päässä vois olla vikaa

    • lumia520!<3

      lumia 520 on oikeen kokonen ja toimii hyvin!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      150
      1098
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      109
      977
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      52
      691
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      34
      679
    5. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      65
      601
    6. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      6
      581
    7. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      65
      574
    8. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      48
      559
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      23
      541
    10. Miten tästä pääsee

      Ikinä ylitse?
      Ikävä
      59
      518
    Aihe