Sammuu kesken käytön

Likka-94

Koneeni ongelmana on siis sen sammuminen kesken käytön. Kuuluu pieni "pim" ja sitten koko kone sammuu. Jos joku fiksu nero osaisi antaa vinkkiä mistä mahtaisi johtua, niin olisi tosi kiva...

Läppäri on reilun vuoden vanha Sony VAIO. Edellinen läppärini alkoi tehdä myös tätä samaa sammumista kesken käytön. Se olikin jo jotain 4v vanha Acer, joten hankin uuden tilalle, mutta jostain syystä tämäkin kone alkoi tehdä samaa jo muutamien kuukausien käytön jälkeen. Edellisen koneen kanssa käytin tuuletinta, kun se kuumeni niin paljon toisinaan, mutta tämä nykyinen koneeni ei kuumene juurikaan.

Edellisessä koneessa kokeilimme myös järjestelmän uudelleen asennusta, mutta ei auttanut. F-Secure tai Malwarebytes ei löydä mitään viruksia tai muitakaan koneesta. En ole huomannut sammumisen tapahtuvan minkään tietyn asian yhteydessä, se vain sammuu. Tämäkin tapahtuu hyvin epäsäännöllisesti. Nyt on kolmena päivänä sammunut ainakin sen kaksi kertaa päivään, parhaillaan viisi kertaa ja kolme niistä n. puolen tunnin sisään. Joskus saattaa mennä kuukausikin ilman, että sammuu kertaakaan.

35

3558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile ottaa akku pois ja käytä konetta pelkällä verkkovirralla. Sammuuko tämän jälkeen? Jos sammuu niin vika voi olla jossakin komponentissa.

      • Anonyymi

        RUHJOOKO WINDOWS KONETTASI!


      • Anonyymi

        Sellainen windows on! TUSKAA!


      • Anonyymi

        Se on windowsin on windowsin ominaisuus-


      • Anonyymi

        Windos on ärsyttävävä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        RUHJOOKO WINDOWS KONETTASI!

        Windows hitsaa prossun ja halkaisee bioksen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        RUHJOOKO WINDOWS KONETTASI!

        Windows pistää koneen kuumaksi, silti windows on kamalan hidas!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        RUHJOOKO WINDOWS KONETTASI!

        Niinhän se tekee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        RUHJOOKO WINDOWS KONETTASI!

        Windows saastuu aina!


      • Anonyymi

        WINDOWS RUHJOO KONETTASI!


      • Anonyymi

        Jaa alkaa windowsin säätämiseen.....


    • Korjaaja.

      Näppikselle kaatunut jotain?

      Oli juuri eräässä pöytäkoneessa samanlainen sammumis-ongelma, joka selvisi näppiksen vaihdolla. Löi myös ruudun täyteen haku-ikkunoita, koska näppäimistössä oli sellainen suurennulasin kuvalla varustettu pikanappi.

      • Anonyymi

        WINDOWSIN RUHJOMA KONE!


      • Anonyymi

        Windowsin paskuudesta!


    • Likka-94

      Näppikselle ei ole koskaan kaatunut mitään, joten ainakaan mikään neste ei ole aiheuttanut vaurioita.

      Tuosta verkkovirralla käyttämisestä, niin en ymmärrä miten se voisi auttaa ratkaisemaan ongelman nopeasti, kun kaatumista ei tapahdu päivittäin. Nyt meni muutama päivä taas ilman kaatumista, tänään taas kaatunut parikin kertaa.

      • Anonyymi

        Hyppää saimaaseen


      • Anonyymi

        Tää on vapinen!


    • teemu

      4-vuotta vanha Acerin kuumeneminen johtuu pölypatjasta jonka tuuletin on painanut jäähdytysripoja vasten. On aivan turhaa pelätä koneen aukomista pieni ristipää meisseli riittää, tai usutat boyfrendin sen kimppuun:)
      Sonyn ongelmat johtuvat kylmäjuotoksesta joka ajoittain katkoo virransaantia. Ota siis viipymättä yhteyttä Sonyn takuuhuoltoon/myyjäliikkeeseen. Vaikka takuu olisikin umpeutunut on kuluttajasuojalain virhe korjattava koska kone on vain vuoden vanha.

      • Anonyymi

        Paskanpuhuntaa! Windows se ongelma!


    • Likka-94

      Kokeilin äsken pyörittää konetta vain verkkovirralla - sammui silti.

      • nohakker

        Ota akku irti koneesta.Sammuta se nukuksiin.Resetoi modeemi, kyllä toimii !


      • tuttua.riesaa

        Toshibani alkoi tehdä samaa ja akun irroitus auttoi aikansa, mutta sammahtelu tihentyi. Syynä oli automaattinen katkaisu, koska kone kuumeni kerääntyneen pölyn vuoksi liikaa. Huoltokäynnin jälkeen ei ongelmia.

        PS. Käyttöalustan pitäisi siis olla "syliä" ilmavampi...


    • aceronpaska

      Mulla kanssa on acerin läppäri joka tekee tota ja siinä läppärissä pitää olla ihan erillinen näyttö kun ei oma toimi.

      • nohakker

        Akku irti, pidä kone kiinni 30 min. Resetoi modeemi, sitten toimii !


      • Anonyymi
        nohakker kirjoitti:

        Akku irti, pidä kone kiinni 30 min. Resetoi modeemi, sitten toimii !

        Posta vakpoileva windows!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Posta vakpoileva windows!

        Hyvä neuvo!


    • nohakkereita

      Kaikki suomalaiset, varokaa kaikilla keskustelupalstoilla, varokaa erästä
      miestä,joka osaa hakkeroida teidän koneenne ja saa ne jumiin ! Hän on ollut
      tietokene-opettajana ja osaa hommansa ! Hän teki aikoinaan mun koneelle
      kuvakaappaus-ohjelman ja käytti mun meilejä hyväkseen. Erittäin paha ja
      kekseliäs mies. Käyttää MONIA nimimerkkejä. Psykopaatti on hän !!
      Toivon,että nettipoliisi Fobba Forsius saa hänet kiinni. Oma koneeni on
      tutkittavana tämän hevidiggari-jätkän vuoksi !! Tämä hakkeri,
      pikemminkin cracceri on täynnä pimeyttä, kissansa kanssa , Varokaa !!!
      Koneeseen tulee yhtäkkiä pimennoksia ja sinuun kohdennettuja
      mainoksia, siitä huomaa tämän Crackerin !!!

      • cracceri_kts

        poista koko windows!


      • imekää_winkulla_täällä

        Liekkö syynä romaniasta tulevat oudot javascriptit ja käyttäjällä windows alustana.


      • Anonyymi
        cracceri_kts kirjoitti:

        poista koko windows!

        Kannatan!


      • Anonyymi

        Varo Windowsia! Se vakolee ja vuotaa!


    • Anonyymi

      Ostin eilen pelitietokoneen torista kun koitin käynnistää sitä ihan jokainen kerta se vaan sammuu itestää yhtäkki. Ja se välillä alkaa korjaan jotain vikoja sieltä mutta se sammuu ennenkö kerkiää korjata ne. Mikäköhän ois vikana??

      • Anonyymi

        Älä unta nää kuvansumennuksellasi....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä unta nää kuvansumennuksellasi....

        Windows on kamala!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5759
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4372
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      148
      3979
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3640
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      71
      2869
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2507
    7. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      40
      1879
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1826
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      234
      1688
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1461
    Aihe