Tässä mentiin metsään bentsojen kanssa

Vastuuta lääkärit!

Tässä mentiin metsään bentsojen kanssa


Mikä mättää suomalaisessa päihdetyössä?

Ainakin bentsodiatsepiinin kanssa on menty metsään päihdetyön hoitokulttuurissa, kritisoi yleislääketieteen erikoislääkäri, päihdelääkäri Antti Holopainen tuoreessa kirjassa Pääasiana alkoholi (Lundbeck 2013). Holopainen on eläkkeellä mutta toimii yhä päihdelääkärikonsulttina.

- Käsitykseni vuosikymmenien kliinisen kokemuksen pohjalta on se, että vallitsevat väärät hoitokäytännöt todellisuudessa vauhdittavat syrjäytymistä, kirjoittaa Holopainen.

Holopaisen mukaan hoitokulttuuri, jossa määrätään bentsodiatsepiinilääkityksiä pitkäaikaiseen käyttöön, vaikeuttaa ongelmia. Hänen näkemyksensä on, että bentsoriippuvuus voi herkästi hoitamattomana pahentaa alkoholiongelmaa: potilas alkaa lisätä alkoholinkäyttöä, kun hän yrittää hoitaa alkoholilla lääkevieroitusoireitaan.

Bentsodiatsepiinilääkitys on kuitenkin tehokas alkoholin akuuteissa vieroitusoireissa, katsoo Holopainen.

- Optimaalinen vieroituslääkityksen pituus on 3–5 vuorokautta. Kuukausia ja vuosia jatkuvia lääkityksiä tulisi välttää.
Soppa on valmis – reseptiautomaatti ei auta

Holopaisen mukaan muistihäiriöt ja oppimisvaikeudet kasvavat alkoholin ja bentsodiatsepiinin sekakäyttäjillä.

- Tällainen taudinkuva on valitettavan usein käytännön todellisuutta niillä, jotka ovat keskeyttäneet koulut, ammattikurssit ja muut työllistämisyritykset. He saattavat olla sosiaali- ja terveyspalvelujen suurkuluttajia riippuvuusongelmiinsa liittyvien ongelmien vuoksi, mutta eivät oikeasti saa sellaista apua, joka ehkäisisi syrjäytymistä.

Mutta miten sitten pitäisi hoitaa näitä päihdeongelmaisia, syrjäytyneitä ihmisiä? Holopainen ei kannata ainakaan reseptien automaattista uusintaa, jossa ei ole aikaa perehtyä potilaan ongelmiin.
Kokemusasiantuntijoita ja kynnyksettömiä palveluja

Uusia vaihtoehtoja vääristyneen hoitokulttuurin korjaamiseksi voitaisiin löytää kokemusasiantuntijoiden avulla, esittää Holopainen. Hänen kokemuksensa on, että potilaat ovat hyvin valmiita kertomaan terveydenhuollon ammattilaisille elämänsä todellisuudesta. Esimerkkinä hän mainitsee terveysneuvontatoiminnan, jota on kehitetty ruiskuhuumeiden käyttäjien kokemusten pohjalta.

Lisäksi hän ehdottaa, että terveyskeskuksissa pitäisi kehittää esimerkiksi terveyskioskitoimintaa ja muita kynnyksettömiä toimintakäytäntöjä. Motivoivaa haastattelua tarvittaisiin tukemaan potilaan omaehtoista ja omavastuista muutosmotivaatiota.

Parasta toki olisi, että päihdeongelmat tunnistettaisiin ja niihin puututtaisiin mahdollisimman varhain. Holopainen kirjoittaa, ettei varhaisen puuttumisen menetelmiä kuitenkaan käytetä tarpeeksi. Työterveyshuollossa, mielenterveyspalveluissa ja perusterveydenhuollossa pitäisi opetella tunnistamaan riippuvuushäiriön kehittyminen ja alkoholin ongelmakäytön varhaisvaiheet entistä paremmin, hän katsoo.

Tunnistamisen jälkeen riippuvuuteen sairastuneet tulisi pitää tiiviissä seurannassa samalla tavoin kuin diabetesta ja verenpainetautia sairastavat, hahmottaa päihdelääkäri.

Oletko samaa mieltä Holopasen kanssa? Skrollaa alas ja kerro kommenttisi.

Lähde: Pääasiana alkoholi. Käyttö, haitat, hoito, politiikka nyt ja 2040. (Lundbeck 2013)

http://www.terve.fi/alkoholismi/tassa-mentiin-metsaan-bentsojen-kanssa

3

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paniikki3

      Sairastan paniikihäiriötä, ja lääkäri on vaan sitä mieltä, että ilman bentsoja mennään.. Nyt olen linnoittanut kotiini, koska en pysty menemään ihmisten ilmoille.. :(

      • olekki

        Siis lopettiko lääkäri bentsojen määräämisen seinään...?


      • Voimia sinulle

        Itse vaihdoin lääkäriä, eli menin yksityiselle psykiatrille. Sieltä sain bentsoreseptin, kun esitin asiani rauhallisesti ja oikein.

        Kokeile toista lääkäriä. Terveyskeskuslääkärit eivät ymmärrä henkisiä ongelmia niin hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5426
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3721
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3273
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2535
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2132
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2057
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1876
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1358
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe