Miksi?

Miettiväinen.

Aloin tässä kerran miettimään tällaista seikkaa.. jos islam on todellisuudessa rauhan ja hyvän tahdon uskonto, niin minkä ihmeen takia niissä maissa joissa Allah on "vallassa", ei todellakaan ole rauhaa nähtykään?

Suurimmaksi osaksi sotaa, kurjuutta ja köyhyyttä. Kyllä, tämä kaikki lähtee ihmisestä itsestään, mutta miksi ei Allah ole näitä maita suojellut?

En todellakaan halua loukata, mutta tällainen asia vain tuli tässä mieleen yhtä tv-sarjaa seuratessani, joka keskittyy islamistisiin maihin.

2

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakasta lähimmäistä

      Se joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu. Alusta asti Islam on ollut väkivaltainen uskonto eikä väkivallalla ole siunausta. Siksi tämän päivän islamistisissa maissa leiskuu edelleen viha ja väkivalta.

      Kuka sanoo että Islam on "rauhan ja hyvän tahdon uskonto"? Evankeliumi on rauhan ja hyvän tahdon asialla ja valitettavan harva muslimi on päässyt osalliseksi rauhan evankeliumista.
      Islamilla on selvä päämäärä ja se on alistaa kaikki maailman kansat Allahille. Paino sanalla alistaa. Muslimi nimitys tarkoittaa alistunut. Keinot ovat joko tunkeutuminen tai soluttautua. Pohjoismaihin on jo soluttauduttu.

      Jokainen omalta osaltaan voi miettiä haluaako olla pakotettu uskomaan johonkin vai haluaako omasta vapaasta tahdostaan uskoa Jumalaan? Ja millaiseen jumalaan: Rauhan Jumalaan vai väkivallan jumalaan?

    • Maailmassa ei ole tällä hetkellä yhtäkään islamilaista maata, ts. maata, jossa "Allaah on vallassa". Suuri osa ongelmista johtuu siirtomaavallan ja nykyisen epäoikeudenmukaisen kaupankäynnin seurauksista. Tällä en väitä, etteikö ihmisillä olisi vastuuta, mutta vallitsevat voimat ovat vahvoja ja yksittäiset ihmiset voivat tehdä vain niin vähän, jos ymmärtävät.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      296
      11531
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7116
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5922
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5249
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4361
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4179
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3591
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3584
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      81
      3177
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3115
    Aihe