Sain alla olevan virheilmoituksen käyttäessäni Windows 7 omaa varmuuskopiointi-toimintoa:
Varmuuskopioinnissa ilmeni ongelma tiedoston C:\Windows\System32\config\systemprofile\Podcasts varmuuskopioimisen aikana. Virhe: (Määritettyä tiedostoa ei löydy. (0x80070002)).
Googletin asiaa ja sain vastaukseksi:
Ongelma johtuu siitä, että "Podcasts"-kirjaston linkki johtaa väärään paikkaan. Ongelmaan on periaatteessa kaksi ratkaisua:
1. Määrittää että Podcasts-kirjastoa ei oteta mukaan varmuuskopiointiin.
2. Siirtää kirjastokansio toiseen paikkaan artikkelin http://support.microsoft.com/kb/979281/ ohjeilla (Ratkaisu #1).
En ole tehnyt koneelle mitään poikkeavaa, kaikki asennukset ym. toimenpiteet olen tehnyt suositusten mukaan. Onkohan ongelmaan mitään muuta ratkaisua kuin nuo yllämainitut?
En osaa poistaa Prodcasts-kirjastoa varmuuskopioinnista ja kakkos-kohtaa en ryhdy tekemään vajavaisten taitojeni vuoksi. Kone on puolitoistavuotta vanha, HP G5281sc pöytäkone, 64-bittinen, Windows 7.
Tärkeät työtiedostoni varmuuskopioin ihan erikseen. Kiitos kovasti avusta jos ehditte auttaa.
Varmuuskopio-ongelma
4
280
Vastaukset
- ggdgdfgdgdf
Mitä hyötyä varmuuskopioida windowsin tiedostoja? Vain datalla on väliä ja en kovin paljon veikkaisi että teet noilla palautuksilla yhtikäs mitään kun/jos windows hajoaa
- Mummu 62v
Itse asiassa minulta on mennyt monta kuukautta, etten ole niitä varmuuskopioinut koska minulla oli ulkopuolisina tallennusvälineenä muistitikkuja joihin tuo tietomäärä ei mahtunut. Nyt on enmmän tallennustilaa ja ryhdyin taas harrastamaan tuota koneen ehdottamaa toimenpidettä. Itsekkin mietin, että mitäköhän niillä teen, mutta kun kerran kone moista puuhaa ehdottaa niin minähän varmuuden vuoksi niin teen.
Eniten minua kiinnostaa miksi moinen herja tulee, koska en ole millään lailla koskenut koneen alkuperäiseen kokoonpanoon (koneeseen valmiiksi asennettuihin tiedostoihin, polkuihin ym.). Suurin kiinnostuksen kohde on mikä on muuttunut siten, että se aiheuttaa tuon herjan ja sitä kautta varmaan asian saisi korjattua, mutta kun kykyni ja älyni ei tuohon riitä.
Kannattaa varmuuskopioida vain tärkeät tiedostot niin tilaa säästyy. Windowsin tiedostoja ei tarvitse varmuuskopioida erikseen ja sitä varten koneella on yleensä palautuslevyjen teko ohjelma.
Suorita ohjattu toiminto "Määritä varmuuskopiointi" ja sieltä "Haluan valita" ja ota ruksit pois muista kansioista kuin niistä missä on omia tiedostoja.
Tiedostojen varmuuskopioiminen
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows7/back-up-your-files
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1564628Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M183977Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja973615Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v422999Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12463KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2461817Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka271468Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2521406Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1801324- 771281