Hiiriasetukset Windows 8:ssa

Haluaisin hiiriasetukset niin, että kaksoisklikkauksen sijasta saan ohjelmia auki pelkästään yksinkertaisella klikkauksella siis painamalla vain kerraan vasemmanpuolista painiketta. En löytänyt sellaista asetusta. Onko sitä ollenkaan vai kuinka se saadaan toimintaan?
6157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yleensä hiiren valmistajan omassa hallintaohjelmassa on enemmän säätöjä kuin Windowsin omassa hiiren hallintaohjelmassa.

Äänestä

Yksi mahdollisus kiertää tuo, jos asetusta ei löydy, on tehdä kuvakkeet kuvakkeet quick launchiin. Silloin riittää yksi klikkaus. Melkein kaikki ohjelmat on noita kuvakkeita asennusvaiheessa luomassakin.

Äänestä

XP:ssä muistaakseni sai aseteltua suoraan miten halusi. Nyt näyttää menneen takapakkia kasissa.

Äänestä

Windows 8:ssa paina näppäinyhdistelmä [WINDOWS] [W] ja kirjoita "Kansion asetukset" ja klikkaa saman nimistä otsikkoa vasemmalta.

Yleiset > Kohteiden valintatapa -kohdasta voi valita aukeaako ohjelmat ja kansiot yhdellä klikkauksella työpöydän tiedostohallinnassa.

Äänestä

Rasittuuko ranne tai sormi kovastikin, jos joudut klikkaamaan kahdesti? Minulla on omassa koneessani näköjään niin, että jos avaan työpöydältä, tarvitaan kaksi klikkausta. Mutta jos avaan siitä Aloituksesta, niin se vaatii vain yhden klikkauksen. Alusta asti ollut näin, mihinkään asetuksiin en ole koskenut. Yleensä internetin aukaisenkin siitä aloitusnäytöltä.

Äänestä

Hei, mistä sinä niitä availet? Miulla on win 8 ja miulla on tuossa näytön alareunassa tehtäväpalkissa niiden ohjelmien kuvakkeita, joita useimmiten tarvitsen. No, jokaisen näistä saan auki yhdellä hiiren klikkauksella, enkä ole muuttanut mitään asetuksia hiiren klikkausten suhteen. Jep. Yhdellä aukee... Samoin Aloitus-näytössä olevat ohjelmien kuvakkeista aukeaa yhdellä napsautuksella. Ainoa miulla, missä tarvitaan kaks napsautusta, on perinteinen työpöytänäkymä, tähän asettamani kuvakkeet aukaisevat ohjelman kahdella napsautuksella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


win8 +++++++ kirjoitti:

Haluaisin hiiriasetukset niin, että kaksoisklikkauksen sijasta saan ohjelmia auki pelkästään yksinkertaisella klikkauksella siis painamalla vain kerraan vasemmanpuolista painiketta. En löytänyt sellaista asetusta. Onko sitä ollenkaan vai kuinka se saadaan toimintaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu