Itsehän en osaa laulaa, enkä kyseiseen ohjelmaan voisi osallistua, mutta läheltä ja sivusta seuranneena ajattelin kysäsistä, että kuinka moni teistä on osallistunut Idols ohjelmaan?
Ohjelma on mielestäni hyvä ponnahduslauta hyville laulajille julkisuuteen. Mutta miten todellisuudessa valitaan voittajat/jatkoon pääsevät.
Kaikkihan tietävät, että muutama vuosi takaperin Idolsin voittanut Ari Koivunen lauloi ennen Idolsin koelaulujaan karaokebaarissa josta tuomari Jone Nikula bongasi kyseisen hepun ja ehdotti tälle Idolsiin osallistumista. Ari pääsi jatkoon, sattumaa?
Eilen pidetyissä Idolsin Tampereen koelauluissa kuulin kuinka eräs poika kehui tyttöystäväänsä. "joo ne on käyny jo kuvaileen meijän kotona ja otti videoo kun ajettiin täällä autoilla, tosi siistiä". Ja siis kuvaus oli tapahtunut ENNENKUIN tyttö oli vetänyt koelaulunsa tuotantotiimille.
En tiedä muiden vuosien käytännöstä, mutta tänä vuonna Idolssissa on ollut kahden päivän karsinnat. Ensimmäisenä päivänä lauletaan tuotantotiimille ja jatkoon pääsevät menevät esiintymään seuraavana päivänä tuomareille.
Helsingin koelauluissa 20 ensimmäistä pääsivät jatkoon, 20 seuraavaa eivät jne.
Hyvät ja lahjakkaat laulajathan sinne pitäisi päästää, eikä suhteiden kautta tulevat. Ja jos ei osaa laulaa niin pihalle kisasta.
Kysympähän vain, että mitä helvettiä? Tämän vuoden voittajakin on varmaan Jone Nikulan mutsi...
Idols kusetus(tako)?
Idolswtf
1
85
Vastaukset
Voittaja määräytyy katsojien äänestyksellä. Tuskin ihmiset äänestävät kenenkään perhesuhteiden perusteella.. Kun ei tuo puhelinäänestys ole edes ilmaista.
Ari Koivusen jatkoon pääsy ei missään nimessä ollut sattumaa, loistolaulaja kun on. Kaikki jatkoon pääsevät on.
Pellet karsiutuvat heti startissa, oli tuomareiden sukulaisia tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490