Latasin Apache OpenOffice v4.0.0 suomenkielisenä. Kaikki teksti on kuitenkin englanniksi. Latasin ohjelman kahdesti, mutta kieli ei muuttunut. Miten kielen saa vaihdettua?
Apache OpenOffice v4.0.0 & kielen vaihto
13
3532
Vastaukset
- zombi2
Joo, ihan sama juttu :(
Minkä niminen ladattu tiedosto on?
Mikä on käyttöjärjestelmä?
Mistä osoitteesta tiedosto ladattiin?- eräs ulkomaalainen
Sama juttu vissin:
Kun päivitin OO neloseksi, hävisi samantien kielien oikoluku, eikä apua saa mistään.
En kerta kaikki tule toimeen ilman sitä apuväline (kuten huomatte tietysti).
Mitä on tehtävissä?Olisikohan tästä apua tuohon ongelmaan:
http://ristoi.vapaavuoro.uusisuomi.fi/kulttuuri/147299-apache-openoffice-400-tuli-enta-sitten
Eikun vaan Libreofficen asennus päälle. Saa kehittyneemmän ohjelman jota parannetaan kokoajan.
- apache3
Olen asentanut suomenkielisen ohjelman juuri tuolta risto.jaaskelaisen osoittamalta sivulta. Myös tämän luin "http://ristoi.vapaavuoro.uusisuomi.fi/kulttuuri/147299-apache-openoffice-400-tuli-enta-sitten" huolella, mutta edelleenkään en saa vaihdettua kieltä suomeksi. Nyt tarvitaan rautalankaa!
En ole edelleenkään saanut vastausta aiempiin kysymyksiin, joten tuskin voin paljoa enempää auttaa. Mutta:
a) Työkalut - Asetukset - Kieliasetukset - Kielet kohdasta valitaan mm. käyttöliittymän kieli. Suomi ei ole valittavissa, jos on ladannut ohjelman english-version, eikä ole ladannut suomi-kielipakettia
b) Voikko on oikolukuohjelma suomelle. Se toiminee, vaikka käyttöliittymä olisi muukin.- apache3
OpenOffice 4.0.0 ei taida saada suomi-kielipakettia. Vai?
Yritin jopa ladata vanhan version eli 3.4.1 uudestaan, mutta kone ei anna sitä tehdä.Minkä niminen ladattu tiedosto on?
Mikä on käyttöjärjestelmä?
Mistä osoitteesta tiedosto ladattiin?
- apache3
Sivulta:
http://www.openoffice.org/fi/lataa.html
siirryin kohtaan Open Office 4.0.0 Windowsille, jolloin aukeni sivu:
http://sourceforge.net/projects/openofficeorg.mirror/files/4.0.0/binaries/fi/Apache_OpenOffice_4.0.0_Win_x86_install_fi.exe/download
Koneessa on Windows 8 ja käytän FireFoxia.Jos se Apache_OpenOffice_4.0.0_Win_x86_install_fi.exe löytyy Firefoxin käyttämämästä lataukset-kansiosta, niin silloin kannattanee ensin käyttöjärjestelmän (ohjauspaneeli) kautta poistaa nyt käytössä olevat LibreOffice- ja ApacheOpenOffice-asennukset ja suorittaa asennus uudestaan käynnistmällä edellämainittu .exe-tiedosto.
tuttumies kirjoitti:
Jos se Apache_OpenOffice_4.0.0_Win_x86_install_fi.exe löytyy Firefoxin käyttämämästä lataukset-kansiosta, niin silloin kannattanee ensin käyttöjärjestelmän (ohjauspaneeli) kautta poistaa nyt käytössä olevat LibreOffice- ja ApacheOpenOffice-asennukset ja suorittaa asennus uudestaan käynnistmällä edellämainittu .exe-tiedosto.
Tässä vielä kuva siitä, miltä Ohje - Tiedot-ikkunan pitäisi näyttää:
http://www.saunalahti.fi/rjaaskel/1/Menu/OOo/Tietojaikkuna.jpg
- apache3
KIITOS tuhannesti!
Ohjauspanelista tosiaan löytyi englanninkielinen versio, jonka olin ensimmäisenä ladannut. Huomattuani virheen latasin suomenkielisen, joka ei sitten toiminutkaan.
Hienoa, että ystävällisiä ihmisiä vielä maailmasta löytyy! KIITOS tuttumies!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi305043Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2604907Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä524417Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos672405Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461838Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont181759Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva131462- 1061440