Kuka muu vihaa sitä kun tulee taas talvi ja on niin pirun kylmä :(? Miksi ei vaan vois olla aina vaan kesä B)
Eiiiii :(
12
177
Vastaukset
Kesällä on liian aurinkoista.
- mukko
Vatut on vaan hullut pitää lumesta ps sillo ei voi parkkouraa kauheen hyvin vatun Suomen talvi!
No sit mie oo hullu. Mie rakastan talvea, kylmyys o vaa tunnetila ja tottumus kysymys, ja pukeutumis. Pukkeu'u kunnola nii ei oo kylymä. Ja ois iha helevetin tylsää jos aina ois kesä. Kesä hiostaa ja ilma o raskaampaa, talvi on se mistä mie tykkään.
- ahlelek~
ite tykkään hupparikeleistä :) niin että on liian kylmä olla vaikka teepaidassa tai shortseissa ulkona mut liian kuuma takissa. kesä ja talvi molemmat kivoja, tosin molempiin kyllästyy. talveen nyt varsinkin kun se on suomessa niin pitkä. tällä hetkellä tuntuu että kesäilmat sais loppuu jo, koulun jälkeen on niin kuuma! mutta kohtahan on ne hupparikelit, myös iltapäivällä.
- Eräs trotskilainen
Et sie hullu ole. Tai sit myö ollaan hulluja molemmat, nimittäin mie rakastan talvea. Hitto kun asuisi kaamosalueella, se ois just siistiä. Talvitakit on parhaita. Ja lumi, jää ja Stalinin asvaltti. Miun mielestä kesällä on jokseenkin kamalaa. Iho palaa auringossa, itikat syö ja on kuuma kuin saunassa. Pakosti hikoilee kuin porsas. Mut nyt mie oon hemmetin väsynyt, kun mie taisin hengitellä jotain kenkälankkihuuruja(vahingossa ;)), niin että hyvää yötä, toverit! :)
- sisähommiin ku pääsi
Rakastan talvee..Ihanan rauhallista, pimeällä käydä kävelyllä, ei oo mopojonneja joka paikassa...aah
- Talvi on jees
Mun mielestä kesä on ihan ahterista.
On kuumaa ja aurinko häikäsee, öisin ei saa nukkua kun on niin valosaa. Koko kesäloma menee niiskuttaessa kiitos allergian, päätä särkee kun auringosta saa migreenin ja suolatasapaino heittelee kauheesti hikoilun vuoksi ja juomisen. Nivelet turpoo kuumalla, ei sekään oo kivaa.
Talvi on paljon mukavampi, tosin parkkipaikkojen löytäminen on vähän haastavampaa, kyllä mä silti joka kerta oon kouluun ehtiny. Eikä voi ajaa mopolla, mutta kyl mä siitäkin selviin. Ja talvella on kiva kun pääsee ihan oikeesti luistelemaan myös luonnonjäille, merelle tai läheiselle järvelle. Ja lumi on kaunista ja ihanan uniikkia. Tunnen netin kautta ihmisiä, jotka eivät ole lunta koskaan nähneetkään. Miinuksena se, että lämmintä vettä riittää suihkuun vähemmän kun sitä kuluu lämmitykseen niin paljon. Ite rakastan talvea. Lumi on nii kaunista ja saa hienoi kuvii
- fnfn
Ite tykkään eniten kesästä, koska oon tosi vilukissa ja tykkään auringonpaisteesta ja siitä, että saa pukeutua kevyesti. Tosin joskus palelee kesälläkin, mut sit on niitä ihanan lämpimiä päiviä! Eniten tykkään sellasesta 28-33 asteesta, mut kyl mulle kelpaa ne vähän viileemmätkin, koska jos odottaisin tollasia kelejä koko ajan ois kesä pelkkää odotusta koko ajan :)
Talvessa tykkään alkutalvesta, siitä kun ei oo vielä lunta, mutta maa on jäässä ja puista tippunu lehdet :) Sillon joskus marraskuussa. En tiiä lasketaanko se syksyyn vai talveen, mutta kumminkin. Tykkään myös "joulunaikatalvesta" kun kaikilla on jouluvaloja ja poltetaan kynttilöitä ja on se joulun odotus! Tykkään myös niistä maaliskuun rapsakoista, aurinkoisista päivistä, jolloin on jo vähän sellasta kevään ensimakua ilmassa. Talvessa parasta on yöt, kun on pimeää, taivaalta kajastaa punaista ja tähdet loistaa.
Mutta mistä en sitten pidä, on ne harmaat päivät, jolloin on jotain -5-10 astetta ja tuulee. Ne on tosi masentavia ja sillon se kylmyys tulee mulla luihin ja ytimiin eikä lähde pois. Kylmemmässä pakkasessa se kylmyys on jotenkin enemmän pinnallista, jäädyn silloin vain ulkona, mutta sisällä on ihan ok.
Eli siis en valita, kunhan vain aurinko paistaa. Laittaisit enemmän vaatetta päälle, niin ei pitäisi noin paljoo haittaa.
- fnfn
Kuinka moni oikeesti tarpoo kouluun jossain toppahaalarissa kypärämyssyn kanssa... Se on mulle tyylikkyyskysymys, sori nyt vaan :/
Toppahousuja käytän jos meen laskettelemaan tms. Ja palelen sillonkin.
Mut oli se oikeesti lapsena ihanaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574950Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813606SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352597SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962139Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282046Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632033Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211506Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051406