Luontokuvia Lumialla
Alvarez:
6354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
lelut ovat leluja ja kuka mainostaa tätä nokiaa kamerana niin ei tiedä valokuvauksesta yhtään mitään.
oletko käyttänyt esim nokian 808?
Ei kännykamera vastaa lähellekään järkkäriä. Se on lähinnä hätävara kuvaukseen soveltuva.
Tämä pätee ainakin Nokia 1020 kännyyn. tuota 808 mallia en ole kokeillut.
Aito luontokuvaaja ei koskaan sano, "Kamera pitää olla järkkäri, muilla ei tee mitään"
Aito luontokuvaaja arvostaa hyviä luontokuvia vaikka ne olisi otettu 49€ pokkarilla.
Tulevaisuudessa hyvistä luontokuvista 99% on otettu puhelimilla, ja 1% järkkäreillä.
Puhelimella onnistuu lähinnä maisemakuvaus. Muuhun luontokuvaukseen se soveltuu kehnosti..
Pokkarilla saa jo paljon paremmin hyviä luontokuvia. Ainakin niillä joissa on ns.pitkä tele. Tosin vähässä valossa niillä tulee ongelmia. makro kuvaus niillä onnistuu kohtuullisesti.
Vähässä valossa kuvaus onnistuu oikeastaan vain järkkärillä, koska suurten herkkyyksien käyttö on välttämätöntä.
En ota siihen kantaa miten paljon huvistä luontokuvista on tulevaisuudessa maisemakuvia. Minusta luontokuvaus on muutakin kuin pelkkä maisemakuvaus.
Tuo Nokian uusi on hyvä ellei paras puhelinkamera mutta kamerana vain tyydyttävä jos aina sitäkään.
Maisemakuvissa se toiminee ja päivällä yleiskuvissa muutoinkin muttei tulle edukseen erikoistilanteissa kuten hämärässä, pitkällä putkella kuvattaessa tai makroissa vaikka ei ihan 1:1 tai sitä suurempaankaan mentäisi.
Itse pidän puhelimen kameraa hyvänä harvakalloisen muistiinpanovälineenä, se kun on aina mukana niin siihen voi napata asioita joita pitää muistaa (jos vaan muistaa jälkeen päin katsoa!).