Tässä fundeerataan, rakennettaisiinko ensalkuun jokirantaan pohjoiseen sauna / pukuhuone / varasto / halkokatos kesäkatos noin 5x5 metriä, pelkkahirrestä. Emme sauno potkupallojoukkueittain.
Talvikäyttö vähäistä ja rakennus pidetään "kylmänä", pulpettikatto, runsaslumisella alueella, kantovesi. Riittääkö 100 mm vai tarvitaanko 130 mm paksuutta? Vai vielä enemmän.Ei ole tarkoitus olla kunnan kingi materiaalivahvuudessa, vaan haetaan pelkästään järkevää kokonaisuutta.
Eri kokoista petäjää löytyy vanhempien mailta kivasti. Itellä puu kyllä kaatuu.
Olisiko helmikuussa v.8 hyvä kaatoaika poronhoitoalueella puulle?
Kerustellaanko puu heti väljään ristikkoon vai heti sahurille? Koska parkataan?
Koska puu on veistokunnossa. Uskon kylältä löytyvän useitakin veistäjiä, puulle sopivaan aikaan. Itse en ryhdy veistämään.
Kannattaako heti veiston jälkeen siirtää asennuspaikalle ja asentaa vähintään huopakate. Puurakentaminen onnistuu omin voimin muutaman talon kokemuksella runkopystytyksen jälkeen.
Rautakauppaostot kiinnostavat myös. Minkälaisia tuotteita kannattaa käyttää ja kustannustaso?
Ikkunat, ovet, katteet, eristeet, muut. Kiuas hormi on selvillä.
Jos olet murrosikäinen tai jovuksissa, älä vaivaudu vastaamaan.
Jos et tiedä asiasta kuin vaimon tuttavan tyttöystävän kertomana, riittää kun luet vain ; )
Pelkkahirsisauna
8
861
Vastaukset
- sahalainen
Vanha kansa sanoi; kaada sydäntalvella yläkuussa suora, oksaton puu, niin hyvä tulee.
Kuori puu aikaisin keväällä, niin vältyt sisnistymiseltä.
Parhaan saat, jos kuivaat puun ennen pelkkaamista.
Tällöin sahattu puu on jo tehnyt suurimmat jipponsa kuivaustaapelissa. Myös halkeamat ovat tällöin pienemmät.- lmmi
Ei pidä vanhan kansan suuhun laittaa sellaista mitä ne ei ole sanonut. Nimittäin kun vanha kansa sai talvella hakattua rakennushirret nurin, niistä alettiin välittömästi veistämään hirttä seinään, niitä ei siis kuivailtu ennen timpruuta Olen nähnyt vanhoja valokuvia eräältä kirkko ja kansakoulutyömaalta, joissa veistettiin piilukirveillä seinähirsiä tuoreista kuorimattomista tukeistä, siis hirret on perinteisesti kuivaneet seinässä, ei taapelissa.
Kuivasta halkeilleesta tukista pelkkahirren sahaus on riskaapelihommaa, koska halkeama jää hirressä usein sellaiseen kulmaan josta vesi ei pääse pois. Olen nähnyt ko. tapauksia muutaman ja siinä on vitsit vähissä, kun uudehkossa rakennuksessa keskellä seinää oleva hirsi alkaa lahota.
- Mänty ja tukki
Pitkässä juoksussa paksumpi puu toimii kestvämmin. Jälkeenpäin ei lastenlapsilla harmita, jos olet pannut 125 mm pelkan seinää.
Puun valikoinnissa ei voi olla liian huolellinen. Suora, vähäoksainen, vähänkiertävä, mahdollisimman tasapaksu...
Puun voi aisata kuivumaan ennen sahausta ja parkkausta. Tällöin kuivuminen ei ole niin nopeaa ja halkeilu vähenee. Löytyisikö joku tyhjä lato tms. lähialueelta kuivauspaikaksi? Kunnon tuuletus.
Tarkista veistomihen taso livenä. Kiitos vastauksista.
Tässä kuulin jostakin että sinistyminen alkaa yli 5 asteessa. Sehän tarkoittaisi, että parkkaus tulisi tehdä ehkä huhtikuussa.
Samainen tietolähde ojenteli, että jos haluaa tiiviit nurkat, niin salva kuivana, pitkät seinät taas pitäisi varata kosteampana. Revi siitä.
Se tässä on tullut mieleen, että mimmoset kiintokalusteet materiaaleiltaan tulisi hankkia. Vois luulla että umpipuiset kaapit keuhkoaisi pisimpään?
Onko jollakin antaa vinkkiä tähän? Riittääkö lastulevyrunko melamiiniovet?
Pieni tupanen haluttais maalata sisältä, jotta se ei olisi pimeä mörköjen pesä.
Siis millä kannattas eukko panna sutimaan?- rg56y67y
Pelkkahirsirakennus harmaantuu omia aikojaan joten sille ei ravitse tehdä mitään. Sisäpuolelle ei missän tapauksessa kannata mitään maaleja vedellä. Maalata voi sitten joskus jos kellastunut puun väri alkaa vaivaamaan. Itse laitan saunamökkiiini ihan tavalliset melamiinikaapit, ovet taitaa olla mdf-levyä. Käsin tiskaaminen on suurempi vihollinen lastulevylle kuin tasainen kosteus. Luotan myös uusimpaan oivallukseen eli kuivanapitolämmitykseen. Pieni patteri hehkumaan talveksi niin että tuvan lämpötila pysyy koko ajan hieman korkeampana kuin ulkolämpötila.
Ja ilman muuta (vähintään) tuo 5 tuuman hirsi jos käsin veistetään.- Puh ja nasu
Jeps.
Harmaantuuhan se, mutta kun ei kiinnosta mullakaan harmaa arki lomalla.
Jollakin vaalealla pitäisi penslata pöllit. Näkee nääs paremmin tyttöystävää kattella.
Mikä ois sopiva purkki, niin ettei vahigoittaisi puuta?
Joku puhui, että laita sammuttamatonta kalkkia esim. alapohjaan, niin ei hiiret vikisisi. Onkohan totta ja toimiiko ja jos toimii niin mitä se tekee kylmälle rakennukselle? Onko kokemuksia moisesta?
Mietin tota tuota kuivana pitolämmitystä. Futaako se kevättalvellakin?
Ulkonahan on selvästi lämpimämpää päivällä ja viileempää yöllä kuin sisällä.
Ei ummarra. - pelkkaaon
Puh ja nasu kirjoitti:
Jeps.
Harmaantuuhan se, mutta kun ei kiinnosta mullakaan harmaa arki lomalla.
Jollakin vaalealla pitäisi penslata pöllit. Näkee nääs paremmin tyttöystävää kattella.
Mikä ois sopiva purkki, niin ettei vahigoittaisi puuta?
Joku puhui, että laita sammuttamatonta kalkkia esim. alapohjaan, niin ei hiiret vikisisi. Onkohan totta ja toimiiko ja jos toimii niin mitä se tekee kylmälle rakennukselle? Onko kokemuksia moisesta?
Mietin tota tuota kuivana pitolämmitystä. Futaako se kevättalvellakin?
Ulkonahan on selvästi lämpimämpää päivällä ja viileempää yöllä kuin sisällä.
Ei ummarra.mulla on rantasauna 175mm, varasto 125mm ja kesäkeittiö 100mm pelkkaa, ulkonäöllisestikin sanoisin että 125mm on minimi käsinveistettynä.
Keittiökaappeina Ikeasta kokomäntyiset IVAR kaapit, rakennukset kylmillään ja lämmitetään silloin kun mennään.
Sisäpinnoissa ei mitään käsittelyä, ulkona punamultaa (falunpunainen) - Jormaerä
pelkkaaon kirjoitti:
mulla on rantasauna 175mm, varasto 125mm ja kesäkeittiö 100mm pelkkaa, ulkonäöllisestikin sanoisin että 125mm on minimi käsinveistettynä.
Keittiökaappeina Ikeasta kokomäntyiset IVAR kaapit, rakennukset kylmillään ja lämmitetään silloin kun mennään.
Sisäpinnoissa ei mitään käsittelyä, ulkona punamultaa (falunpunainen)Hirren paksuuden voi suhteuttaa myös rakennuksen kokoon.
Saunamökkiin 125 tai 150 mm hirrestä on ihan jees.
Tietääkö joku, minkälaiset patjat toimivat, jos läämitystä ei pidä saunamökissä päällä tai korkeintaan kuivanapitolämmitystä 100-200 w patterilla.
Paikkana on veden äärellä sisämaassa?
Lähinnä tarkoitan haju / homehaittoja.
Kun yön saa nukkua hyvin hyvällä patjalla, jaksaa pätvällä harrastaa paremmin.
Toimiiko joustinpajat, superlonipatjat... vai joku muu?
Mikä patjatyyppi homehtuu helpommin?
Muuta ongelmaa tai huomioitavaa makuuvarusteissa?
Kokemuksia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1486781MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635893Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884539NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1004456Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1604272Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941660- 4021556
- 821369
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301345Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411131