olisi mukavaa kaikkee tulostaa värillisiä kuvia. mutta lienee liika kalis hankinta tavalliselle pulliaiselle.
Haaveilen väritulostimesta
13
84
Vastaukset
- k/k
Aivan tautinen summa jos laskee mummon markoissa mut euroissa halpa,siin 130e
Sillä kopioi,tulostaa ja skannaa. - ....
Eihän itse tulostin paljon maksa. Väripatruunat maksaa.
- Rimmir tänään
Tämä on taivaan tosi, varsinkin kun ostaa valmiiksi täytettyjä pieniä väripatruunoita ( kuten minä:) ) Nämä patruunat ovat haukanneet jo kolminkertaisesti itse tulostajan hinnan tänä aikana kun tulostin ollut hallussani..
Riippuu aivan mitä haluaa värillisenä tulostaa jos vaikka omia valokuviaan niin kannattaa ostaa niihin aivan oma vehkeensä , kun niihin täytyy olla aivan erilaatua oleva paperikin jotta ne edes jonkin aikaa kestäisi. - kauniit kuvia!
Rimmir tänään kirjoitti:
Tämä on taivaan tosi, varsinkin kun ostaa valmiiksi täytettyjä pieniä väripatruunoita ( kuten minä:) ) Nämä patruunat ovat haukanneet jo kolminkertaisesti itse tulostajan hinnan tänä aikana kun tulostin ollut hallussani..
Riippuu aivan mitä haluaa värillisenä tulostaa jos vaikka omia valokuviaan niin kannattaa ostaa niihin aivan oma vehkeensä , kun niihin täytyy olla aivan erilaatua oleva paperikin jotta ne edes jonkin aikaa kestäisi.No voisiko noilla valokuvatulostimilla sitten tulostella myös kaikkee muutakin?
Tuleeko niin halvemmaksi kun sillä haluaisi netistä tulostella vaikka vanhoja etikettejä tai korttipohjia, esimerkiski, ja vaikka mitä muuta.... Jonkinlainen väritulostin on. Hyviä kuvia sillä saa, kyllästyin kun patruunat olivat hetkessä loppu, kalliiksi tulee kuvat.
On varmaan parempiakin laitteita olemassa.- Rimmir tänään
kauniit kuvia! kirjoitti:
No voisiko noilla valokuvatulostimilla sitten tulostella myös kaikkee muutakin?
Tuleeko niin halvemmaksi kun sillä haluaisi netistä tulostella vaikka vanhoja etikettejä tai korttipohjia, esimerkiski, ja vaikka mitä muuta....Kyllä varmaankin voi nykyajan valokuvatulostimilla tulostaa paljon muutakin ja muualtakin kuin vain tietokoneelta. Esim matkapuhelimesta ja muistitikustakin .
Kannattais ensin tutustua vaikkapa internetin kautta noihin eri malleihin ja niiden pohjalta sitten mennä vaikka oikein liikkeeseen juttusille ja pyytää heitä esitelmöimään sellaista tulostinta ja sen toimintoja.
Joskus jopa kansalaisopistoilla on tällaisille tekniikkatumpeloille kuten minä, kursseja joissa opastetaan käyttömahdollisuuksia.
Kyllä se kannattaa itseensä ja harrastuksiinsa sijoittaa muutaman euron. Ja jos ei ole tyytyväinen niin myy pois , tai antaa lastenlapsille joululahjaksi.
- näen on
ei ne maksa kuin 60euroa. Värikasetit maksaa ja näin ainakin valokuville tulee hintaa.
en kyllä pärjää ilman, voi tulostaa faksata kopioida - densa...
Monitoimi tulostimen saa n, 60€ kannattaa ostaa uusi, kun musteet loppuu niin tulee halvemmaksi, kun värien osto.
- iiii8888888888888888
mitä väri maksaa?
- tulostuttaako
Hävitin omani, kun en jatkuvasti tarvinnut. Kuvia voin tilata ja tarvittaessa voin tulostuttaa jossain. Musta lasertulostin on kotona ainoa.
- mihin tarviit?
Mitä te tulostatte sillä väritulostimella?
Itse en ole enää vuosiin tarvinnut.
Valokuvatkin kopioin sähköisinä talteen.- sitroen.
Itse kuvatut kuvat tulevat liikkeessä tulostettuna halvemmiksi, mutta kun korjailee värejä, oikaisee kallellaan olevia horisontteja tai tekee muita korjauksia kuviin, saa itse tulostetuista paljon parempia.
Värit ovat kalliita. Olen tilannut halpavärejä parista paikasta, täytättänyt vanhoja värikasetteja jne. Ainut toimiva on InkClub, muut ovat olleet pettymyksiä. Enkä usko, että värikasetit uudemmissa tulostimissa menevät tyhjiksi vaan siinä kasetissa on mikroprosessori joka kuvittelee värin vähenemistä ja ilmoittaa kasetin tyhjäksi vaikka siinä olisi puolet väristä jäljellä. Ja kun prosessori ilmoittaa kasetin tyhjäksi, ei tulostin tulosta muitakaan värejä ennenkuin kasetti on vaihdettu.
Sitten vielä itse tulostimessa on mikroprosessori, joka laskee tulotettuja sivuja ja jossain vaiheessa ilmoittaa, että nyt se tulostin on rikki, osta uusi, vaikka mitään vikaa ei olekaan. Minulla se ilmoitti yhden värin kanavan tukkeutuneen...
Nämä kaksi viimeksimainittua on sitä alkujaan Amerikasta levinnyttä kaupallista roskaa, joka tuhlaa uusiutumattomia luonnonvaroja vain sen takia, että suuret (tulostin)valmistajat saisivat vieläkin enemmän rahaa.
Niin, minulla on juuri tuollainen tulostin joka ei enää toimi. Merkki on Epson, joten varokaa huijaria. Toinenkin on, Canon, ja sama juttu. 18 v vanha HP toimisi, mutta sen värit ovat kalliita...
Onko jollakin kokemuksia värilaserista? Onko siinä noita ennalta järjestettyjä hajoamisia? Taannoin niitten väritulosteitten laatu oli reilusti huonompi kuin mustesuihkutulostimien, miten on nykyään?
Mustesuihkutus on kallista, lasertulostus halpaa. Mustesuihkujen myynti hipookin huijausta, laitteen saa melkein ilmaiseksi, mutta nopeasti kuluvat ja/tai kuivuvat kasetit maksavatkin sitten maltaita. Värilaserit eivät enää paljoa maksa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492328- 262203
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271545Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161514- 1241427
- 191093
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117954Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883